Reinstalacja Windows XP

Posiadam 8 letni komputer z systemem Windows XP. System zainstalowany na nim wymaga już jednak reinstalacji. Czy po sformatowaniu partycji na której jest on zainstalowany i wgraniu ponownie „świeżego” systemu, w wersji z Serwis Pack 2, będę mógł pobrać przez funkcję Windows Update wszystkie potrzebne aktualizacje wydane do kwietnia bieżącego roku ?

Tak, wszystkie aktualizacje, które wyszły dla Windows XP będą do pobrania. To, że skończył się okres wspierania, nie oznacza, że łatki, które wyszły do tej pory będą niedostępne dla nowych instalacji :) 

A do kiedy będą one na serwerach wiadomo? Bo przecież kiedyś je usuną.

Nie usuną, będą “wisiały” jeszcze długo, dopóki tacy ja Ty i ja używają XP-ka :slight_smile:

Tak. Przynajmniej _jeszcze_ tak :wink: Myślę, że łatki będą na serwerach przynajmniej tak długo, jak żyje jeszcze Windows XP Embedded (12.01.2016r). Aczkolwiek zostaną później na pewno zarchiwizowane tak czy siak z możliwością pobrania.

 

Bardziej zastanowiłbym się nad tym, jak długo będą oficjalnie aktywne serwery aktywacyjne (zapewne jednakże tak długo jak powyżej). Oczywiście nawet, gdyby zostały wyłączone, to Kowalski ma takie “detale” gdzieś i sobie poradzi, ale… :wink: Generalnie support dla desktopowego XP _już_się_skończył_, więc MS nie jest już niczym zobowiązany, aby pomagać używać XP użytkownikom domowym poza tym okresem - trzeba mieć tego świadomość.

Dziękuję za udzielenie przydatnych mi informacji :smiley: