Reinstalacja windowsa 7

Ja już świruje, jest tysiące poradników na necie, przejrzałem dziesiątki z nich i żaden bezpośrednio nie rozwiązał moich wątpliwości.

Mam u siebie na kompie dwa dyski. Jeden C na którym jest windows oraz wszystkie zainstalowane programy. Drugi to D na którym mam zdjęcia, materiały na uczelnie itp. Komputer strasznie mi zamula i doszedłem do wniosku, że czas najwyższy od nowa zainstalować system. Chciałbym to zrobić w taki sposób, aby nie usunąć danych z partycji D. Czyli tak jakby sformatować partycje C i na niej zainstalować od nowa system.

Mam laptopa z windowsem w jakiejś tam ukrytej partycji. Rozumiem, że sam jej przy instalowaniu na dysku C tej partycji nie usunę. Aby odpalić instalatora muszę jakiegoś tam ef-ka wcisnąć (mam asusa, bodajże będzie to F9) podczas włączania kompa. Dalej postępuję zgodnie z instrukcją. Wybieram te języki/formaty godziny itp, wciskam dalej, następnie instaluj teraz, po tym muszę zaakceptować licencję. I dalej już mam wątpliwości. Tam gdzie jest przycisk uaktualnienie to jest napisane, że żadnych danych nie stracę. Na początku byłem pewny, że musze to wcisnąć. Natomiast po przeczytaniu tego artykułu: zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html mam wątpliwości. Jest tam napisane, żę jak wcisnę niestandardową instalację, to będę mógł sobie wybrać partycję, na której ma zainstalować system. No ale przecież krok wcześniej na poprzedniej stronie w instalatorze było napisane, że przy instalacji niestandardowej stracę wszelkie dane. To jak to w końcu jest?

Dzięki za odpowiedź

Gdy już dojdziesz do okna z wyborem instalacja standardowa lub instalacja niestandardowa wybierz instalacja niestandardowa potem wyświetli sie okno z partycjami jakie masz na kompie zaznaczasz partycje systemową c i opcje formatuj. Potem dalej i zaczyna się instalowac na sformatowanej czystej partycji c reszta partycji będzie nienaruszona dane zostaną.

z mojej strony taka opinia:

mam windows 7 na laptopie i utworzone płyty recovery

i w moim wypadku instalator usuwa wszystkie dane i dyski i wszystko instaluje od nowa

polecam zgranie danych z dysku d na dvd lub pendrive

pozdrawiam

Mowa jest jedynie o partycji C:. Rób instalację nową, wybierz partycję C:\ - dane na D:\ będą nietknięte.

reinstalacja z recovery partycji czy z DVD ?

Jeżeli z DVD to wchodzisz w Komputer klikasz na C wciskasz F2 wpisujesz SYSTEM tak samo robisz z partycja D tylko przypisujesz inna nazwę po czym odpasz płytę w czasie wybierasz partycje system(C:) i na tej partycji jest instalowany(naprawiany) system partycja D jest nie tknięta

zawsze możesz potestować na virtuaboxie jeżeli obawiasz się ze coś pójdzie nie tak tylko trzeba mieć płytkę DVD z systemem

Jeżeli przywracasz system z recovery to laptop będzie jak w momencie pierwszego uruchomienia, tzn jeżeli partycje D utworzyłeś sam to zostanie skasowana.

Nie “świruj”, tylko przenieś na jeden dzień do dobrego kumpla swoje dane i będziesz mieć pewność, że nie stracisz nic, chyba lepszej i tańszej opcji nie ma, bo płyty kosztują a nie wiem ile masz GB do wypalenia, od tego ma się przyjaciół, żeby pomogli.

Kabul, po co mieszać w to osoby trzecie, skoro samemu można to zrobić? Przypuszczam, że daną operację zrobię nie tylko na moim laptopie, chciałbym się tego nauczyć. A danych do ewentualnego zgrywania jest za dużo.

Do komputera nie było dołączonych żadnych płyt, a system był już zainstalowany (bądź po pierwszym uruchomieniu komputera sam zaczął się instalować - nie pamiętam), więc wnioskuje, że instalator systemu jest na tej niewidocznej partycji, którą z tego co rozumiem nazywa się recovery. Tak, chcę przeinstalować system używając właśnie tej partycji. Dysk D zrobiłem sam, na samym początku użytkowania komputera.

Czyli instalując z tej partycji system skasuje dosłownie wszystko? A jak z płyt DVD to uda mi sie pozostawić w spokoju partycję D? Czyli musiałbym zgrać zawartość tej partycji na płyty, tak?

Jeśli dobrze zrozumiałem to piszesz, że chcesz zainstalować Win 7 z DVD Recovery. Otóż ja także mam laptopa Asus i jest 3 opcje:

1). Przywracanie wyłącznie pierwszej partycji - ta opcja usuwa tylko partycję C a D zostawia

2). Przywracanie systemu na całym dysku twardym - opcja ta tworzy partycję systemową jako napęd “C” i oczywiście dane wszystkie usuwa

3). Przywracanie systemu Windows na całym dysku twardym z 2 partycjami - ta opcja usuwa wszystkie dane i tworzy dwie nowe partycje w nowych proporcjach: “c” (60%), “D” (40%).

Jak z tego widać, tylko pierwsza opcja by ci pasowała. Tak piszą spece z Asusa w broszurze do mojego laptopa.

Aby płytę uruchomić należy włożyć ją do napędu, ponownie uruchomić komputer i podczas uruchomiania komputera należy nacisnąć “Esc” i następnie wybierasz opcje, o których pisałem wyżej - w twoim wypadku - opcję pierwszą. Następnie stosujesz się do poleceń z ekranu.

Możesz oczywiście zainstalować “czysty” Windows 7 i wybrać partycję “C” i tylko ona zostanie sformatowana. “D” zostanie nietknięta. Warunek zasadniczy. Musiałbyś mieć sam instalator Windowsa 7 a to nie to samo, co twoja płyta recovery.

Zawsze jednak jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak i zawsze są ostrzeżenia przed utratą danych. Dlatego zawsze zalecają zrobić kopię bezpieczeństwa.

dzięki florka! Trochę głupio mi się przyznać, ale ponownie przejrzałem to, co dostałem razem z laptopem i mam jakąś płytę asusa, która ma jakieś powiązania z windowsem 7. Mam też tą broszurkę. Jestem w niej również opis jak to zrobić z wykorzystaniem partycji przywracania. Spróbuję sprawę załatwić jutro

Hm, z moich doświadczeń (amatorskich) z kompami z partycją Recovery, standardowa opcja przywrócenia do stanu fabrycznego (bez usuwania danych jak i “hard” - całkowite usunięcie Moje Dokumenty) usuwa dane z partycji systemowej - C, nie dotykając żadnej innej. Wypróbowane na 2 laptopach: Compaq z Visteczką, Acer z Win 7; także na 3 desktopach z XP i Win7.

Oczywiście (jak śpiewał B. Smoleń) “dla pewności, żeby mieć spokój” zawsze robię kopię danych z innych partycji.