Reinstalacja XP a partycje

Witam!

Zamierzałem zrobić reinstalację mojego XP HE z SP3 z CD

Ale podczas reinstalacji po ładowaniu plików i sterowników zamiast Instalacji XP ( wyboru partycji formatowania partycji C )

system Instaluje się na partycji D

Jak zmienić partycje na C:

Dziękuję za wszelką pomoc.

Instalator uruchamiasz z poziomu uruchomionego systemu windows, czy bezpośrednio z płyty (uruchomienie komputera z cd-romu)?

Ile masz dysków twardych i która partycja jest partycją aktywną?

Bezpośrednio z płyty - uruchomienie komputera z cd-romu

Mam 1HDD a na nim dwie partycje C: , D;

partycja aktywna wydaje mi się że C: ale nie jestem pewny jak można to sprawdzić

Sprawdź na której partycji masz pliki pokazane na zrzucie:

http://img4.imageshack.us/img4/401/plik … iowexp.jpg

Wcześniej w opcjach folderów zakładka “widok” musisz włączyć wyświetlanie plików ukrytych i systemowych.

lub:

Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> zarządzanie komputerem -> zarządzanie dyskami -> szukasz dysku opisanego w rubryce “Stan” jako “Zdrowy(System)”

Ale skoro uruchamiasz komputer bezpośrednio z cd-romu to sytuacja co najmniej dziwna - w takim przypadku nie spotkałem sie jeszcze z brakiem możliwości wyboru pierwszej partycji dysku pod system windows xp.

“Stan” jako “Zdrowy(System)” to Partycja C:

Jak chciałem reinstalować kompa z cd instalator twierdzi że na cd jest starsza wersja XP niż w kompie i

“Aby zainstalować wersję z dysku CD, uruchom komputer ponownie z tego dysku CD i postępuj zgodnie z instrukcjami nowej instalacji”

Tak zrobiłem ale instaluje się na partycji D:

Sorki jeśli wprowadziłem w błąd

Uruchom komputer, zatrzymaj na BIOSie i jako 1st boot wybierz start z CD-ROM. Włóż płytę do napędu i razem z nią zrestartuj komputer. W odpowiednim momencie naciśnij dowolny klawisz, poczekaj na załadowanie plików i po dojściu do okna z wyborem partycji najpierw USUŃ wszystkie, a potem utwórz: najpierw systemową (będzie C), potem kolejną. Następnie wskaż C jako partycję, na której chcesz mieć system i instaluj dalej.

W takim razie jeszcze jedno pytanie:

Czy po tym komunikacie o starszej wersji windows na płycie w porównaniu z zainstalowanym systemem od razu zamknąłeś instalator i przeszedłeś do uruchomienia komputera z płyty? Czy potwierdzałeś kolejne okna z zapytaniem m.in o język, układ klawiatury, klucz itd i dopiero wtedy reset?

Pamiętasz komunikat: “Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku cd…”??

Ewentualnie pokaż zrzut okna “Zarządzanie dyskami” oraz zawartość pliku “C:\boot.ini”

Tak po tym komunikacie o starszej wersji windows na płycie zamknąłem instalator i przeszedłewm do uruchomienia komputera z płyty

  1. BIOSie i jako 1st boot wybrałem start z CD-ROM

  2. Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku

  3. instalator załadował pliki i sterowniki

  4. rozpoczyna kopiowanie plików z płyty CD. NA Partycje D: !!

Dalsza instalacja przebiega normalnie

Nie mogę wybrać partycji czy formatować

Dodane 13.12.2009 (N) 22:28

[boot loader]

timeout=1

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Home Edition” /FASTDETECT

Miałem kiedyś przypadek przerwanej instalacji xp w wersji home uruchamianej z działającego windows (na netbooku czyli komputer bez cd-rom). Instalację przerwałem z powodu złych ustawień partycji aktywnej. Oczywiście przerwaanej instalacji nie dało się już wznowić, więc próbowałem instalować czystą wersję z instalatora przygotowanego na pendrive. Instalator nie był w stanie skopiować na dysk większości plików instalacyjnych z powodu istnienia odpowiedników z poprzedniej instalacji - z tego samego powodu nie dalo się tej partycji sformatować. Jedyne co pomogło to formatowanie obu partycji z zupełnie innego nośnika (ja użyłem jednej z dystrybucji linuxa - ponownie uruchamianej z pendrive).

Obawiam się, że w Twoim przypadku również jest to jedyne rozwiązanie, tzn zrób backup ważnych danych, sformatuj partycję C: np programem gparted (wersja livecd uruchamiana tak jak instalator windows):

http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html (zawartość pliku *.iso nagraj na płytę)

i wtedy spróbuj uruchomić instalację xp.

W razie dalszych problemów sformatuj gpartedem również partycję D:.

Ewentualnie poczekaj na porady innych userów.

Będę jeszcze próbował 8) Dziękuję za wszelką pomoc. :smiley: