Reinstalacja xp, problem z bootowaniem

Witam.

Mojemu kuzynowi posypał się leciwy PC. Poprosił mnie o pomoc. Po uruchomieniu, windows próbuje się odpalić, ale tylko na tych próbach poprzestaje bo nie jest w stanie odpalić się nawet do wyboru użytkownika. Postanowiłem, że nie ma rady i trzeba przeinstalować system. W tym miejscu zaczyna się problem. Wkładam płytę z windowsem do napędy ale przy wyborze sposobu bootowania jedyna opcja to z dysku twardego.

Sprawdzałem w BIOSie i w ustawieniach jest ustawiona możliwość bootowania z innych źródeł, ale w oknie kolejkowania z czego ma próbować się uruchomić, jedyną opcją do wyboru jest dysk twardy. Tak jakby nagrywarka dvd nie była widoczna. Jest ona podłączona tą samą taśmą (ATA) co dysk twardy. Wyjąłem baterię w celu zresetowania ustawień BIOSu. Myślałem, że wtedy jakimś cudem w opcjach bootowania pojawi się opcja startu z płyty. Niestety nic to nie dało.

Jeśli macie jakieś pomysły na rozwiązanie tego problemu to proszę o pomoc.

Aktualizacja bios. Inny napęd CD.

Wejdź do BIOSu na zakładkę Boot i ustaw sekwencję bootowania (na czas instalowania systemu) tak, aby CD-ROM był 1st , a HDD np. 2nd. Potwierdź zmianę F10 i restart z płytą w napędzie. Podczas restartu naciśnij dowolny klawisz.

PS. Zakładam, że zworka na dysku twardym jest Master, a na napędzie DVD jest Slave?

Witaj :slight_smile:

podobny temat ,może to coś podpowie

formatowanie-dysku-twardego-windows-t492382.html

dodatkowo instalacja z pendrive

http://pclive.pl/porady-komputerowe/win … drive.html

Dziękuję Poraj za pomoc. To co pisałem o oknie kolejkowania miałem na myśli sekwencję bootowania więc to mi nic nie dawało, ale podpowiedziałeś mi, że chodzi o zworkę. Za równo na HDD jak i na DVD były ustawione na Master i przez to BIOS nie widział DVD.

Nie wiem czemu sam na to nie wpadłem.

Jeszcze raz dziękuję.