Reinstall systemu na laptopie

Mam problemy z moją toshibą - system wstaje około 5 minut. Próbowałam ją czyścić różnymi antyvirami (miałam wirusy) ale najwyraźniej skutek był odwrotny… spowolniło się jeszcze bardziej.

Mam pytanie - jeśli przeinstaluję system, to skąd będę wiedziała jak zainstalować to oprogramowanie laptopowe (nigdy nie miałam laptopa). Jest tu mnóstwo toshibowych programów do których nie mam instalek - mam zwrócić się do sprzedawcy o nie?

co jest najważniejsze przy stawianiu systemu na laptopie? - ktoś mi kiedys mówił o jakieś ukrytej partycji, ale nie znalazłam nigdzie info na ten temat.

hagnee co rozumiesz pod stwierdzeniem “oprogramowanie laptopowe” ?

Toshiba dołącza do swoich laptopów Recovery CD, czyli gotową instalację systemu Windows wraz ze wszelkimi sterownikami i oprogramowaniem dodatkowym. Nie musisz niczego więcej instalować. Poszukaj odpowiedniej płytki w pudełku z laptopem

ja tez mam laptopa w sumie to zwykły pecet tylko troche mniejszy

no bynajmniej windows jest troche inny-podczas instalacji

Ja instaluję WIN XP bez problemu tylko jeśli chcę dodatkowo zainstalować WIN98 jak instaluję z dyskietki za cholerę nie mogę nic wpisać np: chcę sprawdzić FDISK to wpisuje mi się jakieś D, co może być przyczyną. Laptop HP

Oprogramowanie na laptopa nie różni się od tego na PC :wink:

Wszystko robisz tak, jak przy instalacji na PC.

Co do tych “toshibowych” programów, to jakie masz na myśli? Ważne są tylko sterowniki płyty głównej, karty graficznej, sieciowej i ew. modemu, czyli sprzętu, który masz wewnątrz laptopa. Jeśli przed instalacją spiszesz sobie dokładnie modele komponentów laptopa, to sterowniki można ściągnąć z internetu.

Co do ukrytej partycji, to ja ją zawsze usuwam, bo bezpieczeństwo danych zapewniam sobie na inne sposoby, a osoby, które mają słabe pojęcie o komputerach, nie korzystają z tego nigdy.

Ogólnie, to ta ukryta partycja (zwana też serwisową), powinna zawierać kopię systemu, ze wszystkimi niezbędnymi sterownikami i programami - przeważnie wykorzystywane jest oprogramowanie Acronis - jeśli przy starcie komputera, przed ładowaniem Windowsa, widzisz gdzieś taki napis, to znaczy, że możesz odzyskać system ze stanem fabrycznym - opcje powinny być dostępne po naciśnięciu odpowiedniego klawisza (też powinno pisać, np. któryś funkcyjny - F2 lub inny).

Napisz, jaki masz dysk w laptopie, a jaką masz faktycznie dostępną pojemność, to będzie wiadomo, czy masz ukrytą partycję.

Jak kupowałeś laptop to powinni Ci dać płyty ze sterownikami.

Możesz poszukać na stronie producenta.

Laptopowe programy czyli to wszystko co obsługuje stan baterii, konsolę dotykową itd… oczywiście wiem, że poza tym windows wygląda dokładnie jak na PC stacjonarnym :slight_smile:

Co do ukrytej partycji - faktycznie mam 39 070 048 miejsca na 40gigowym dysku, czy to może znaczyć, że właśnie jest tam ta ukryta partycja? jak z niej korzystać?

no i najważniejsza sprawa - mój tata twierdzi, że razem z laptopem nie było żadnych instalek - ani windowsa ani żadnych programów, które tu są. Czy możliwe, że sprzedawca “zapomniał” dołączyć takiej płytki?

mam się o to wykłócać?

zawsze kiedy kupuje się nowy sprzęt płyta z sterownikami itp. jest dołączona do komputera. ja w PC mam dysk 40 GB, a faktycznie jest 36xxxxxx.