Reinstall systemu na laptopie

(Hagnee) #1

Mam problemy z moją toshibą - system wstaje około 5 minut. Próbowałam ją czyścić różnymi antyvirami (miałam wirusy) ale najwyraźniej skutek był odwrotny... spowolniło się jeszcze bardziej.

Mam pytanie - jeśli przeinstaluję system, to skąd będę wiedziała jak zainstalować to oprogramowanie laptopowe (nigdy nie miałam laptopa). Jest tu mnóstwo toshibowych programów do których nie mam instalek - mam zwrócić się do sprzedawcy o nie?

co jest najważniejsze przy stawianiu systemu na laptopie? - ktoś mi kiedys mówił o jakieś ukrytej partycji, ale nie znalazłam nigdzie info na ten temat.

(Lasinski Jacek) #2

hagnee co rozumiesz pod stwierdzeniem "oprogramowanie laptopowe" ?

(Msprungk) #3

Toshiba dołącza do swoich laptopów Recovery CD, czyli gotową instalację systemu Windows wraz ze wszelkimi sterownikami i oprogramowaniem dodatkowym. Nie musisz niczego więcej instalować. Poszukaj odpowiedniej płytki w pudełku z laptopem

(892ugbwl8ik9zlxm97wz) #4

ja tez mam laptopa w sumie to zwykły pecet tylko troche mniejszy

no bynajmniej windows jest troche inny-podczas instalacji

(Z Marta1) #5

Ja instaluję WIN XP bez problemu tylko jeśli chcę dodatkowo zainstalować WIN98 jak instaluję z dyskietki za cholerę nie mogę nic wpisać np: chcę sprawdzić FDISK to wpisuje mi się jakieś D, co może być przyczyną. Laptop HP

(jaru_r) #6

Oprogramowanie na laptopa nie różni się od tego na PC :wink:

Wszystko robisz tak, jak przy instalacji na PC.

Co do tych "toshibowych" programów, to jakie masz na myśli? Ważne są tylko sterowniki płyty głównej, karty graficznej, sieciowej i ew. modemu, czyli sprzętu, który masz wewnątrz laptopa. Jeśli przed instalacją spiszesz sobie dokładnie modele komponentów laptopa, to sterowniki można ściągnąć z internetu.

Co do ukrytej partycji, to ja ją zawsze usuwam, bo bezpieczeństwo danych zapewniam sobie na inne sposoby, a osoby, które mają słabe pojęcie o komputerach, nie korzystają z tego nigdy.

Ogólnie, to ta ukryta partycja (zwana też serwisową), powinna zawierać kopię systemu, ze wszystkimi niezbędnymi sterownikami i programami - przeważnie wykorzystywane jest oprogramowanie Acronis - jeśli przy starcie komputera, przed ładowaniem Windowsa, widzisz gdzieś taki napis, to znaczy, że możesz odzyskać system ze stanem fabrycznym - opcje powinny być dostępne po naciśnięciu odpowiedniego klawisza (też powinno pisać, np. któryś funkcyjny - F2 lub inny).

Napisz, jaki masz dysk w laptopie, a jaką masz faktycznie dostępną pojemność, to będzie wiadomo, czy masz ukrytą partycję.

(Marunde) #7

Jak kupowałeś laptop to powinni Ci dać płyty ze sterownikami.

Możesz poszukać na stronie producenta.

(Hagnee) #8

Laptopowe programy czyli to wszystko co obsługuje stan baterii, konsolę dotykową itd... oczywiście wiem, że poza tym windows wygląda dokładnie jak na PC stacjonarnym :slight_smile:

Co do ukrytej partycji - faktycznie mam 39 070 048 miejsca na 40gigowym dysku, czy to może znaczyć, że właśnie jest tam ta ukryta partycja? jak z niej korzystać?

no i najważniejsza sprawa - mój tata twierdzi, że razem z laptopem nie było żadnych instalek - ani windowsa ani żadnych programów, które tu są. Czy możliwe, że sprzedawca "zapomniał" dołączyć takiej płytki?

mam się o to wykłócać?

(Lasinski Jacek) #9

zawsze kiedy kupuje się nowy sprzęt płyta z sterownikami itp. jest dołączona do komputera. ja w PC mam dysk 40 GB, a faktycznie jest 36xxxxxx.