Reinstall XP

Wiem, że jest mnóstwo informacji w necie o tym jak robić format dysku i ponownie instalować system, przeczytałem mase artykułów o tym i mam pewne wątpliwości. Dodam, że nigdy nie miałem okazji reinstallować system, dlatego proszę o pomoc.

Mam 2 partycje C i D. Na C jest zainstalowany system, na D natomiast są zapisane dane i niechciałbym żeby uległy skasowaniu!.

Kiedy czytałem o formatowaniu dysku, zauważyłem 2 metody, pierwsza z dyskietki startowej za pomocą polecenia format c: oraz druga za pomocą płyty instalacyjne Windowsa XP, wybierając odpowiednie polecenie. Którą metodę bardziej polecacie i może troche banalne pytanie: czy nie sformatuje mi się partycja D, jak już pisałem są tam dość ważne dla mnie dane.

Następnie po formacie uruchamiam kreatora instalacji systemu z płytki instalacyjnej i myśle że dalej sobie poradzę. Oczywiście pamiętam o ustawieniu w BIOSie First boot device na E: czyli napęd lub A: w przypadku dyskietki.

Jeśli w tym co napisałem jest błąd proszę o jego wskazanie i oczywiście byłbym wdzięczny za odpowiedź na pytania dotyczące zachowania danych na dysku D i metody formatowania.

Z góry dzięki.

P.S. proszę o nie odsyłanie mnie linkami do jakiś stron, tylko odpowiedź na pytania.

Sformatujesz tylko tę partycję, którą wskażesz. Żadne dane na drugiej partycji nie zostaną skasowane o ile zachowasz ostrożność i wskażesz właściwą partycję do instalacji systemu

Oczywiście najszybszą metodą jest format z poziomu instalatora Windows

Jeżeli masz dwie partycje, to przy instalowaniu systemu wybierasz tę, na której chcesz go zainstalować - w tym przypadku C

Nie, nie skasują Ci się dane na partycji D

Jeśli masz płytkę z windows xp to sformatuj z jej poziomu.

Gdy podczas instalacji instalator zapyta się, które partycje sformatować wybierasz TYLKO partycję C:// .

Pliki na D zostaną nienaruszone (chyba że były to różnego rodzaju programy to wtedy przestaną działać, gdyż nie będzie po reinstalacji odpowiednich kluczy w rejestrze)

Dzięki Wam za odpowiedzi.

Pobrałem symulator instalowania systemu.

Czy tam też jest opcja formatowania czy jedynie instalacji??

O to jestem spokojny, są to jedynie instalatory :]

Skoro masz symulator to możesz bardzo szybko sprawdzić 8)

Dobra już wiem :slight_smile:

Najpierw format, później instalacja. Czy jak mam polskiego Win XP na płycie to instalator też będzie po polsku w całości czy tylko w części?

Zgadza się.

W całości :slight_smile: nie licząc np. enter, esc itp :lol:

Dobra, dzięki wszystkim za pomoc :!: :slight_smile:

Kojot

A czemu nie zrobisz kopię waznych danych ? Nie chce sie czy co?

A jak nie ma nagrywarki a te dane mają w sumie kilka GB? Wątpię aby wszystko wysyłał na serwer czy zmieścił to na dyskietkę :wink:

Aju nie wiem o jakich ważnych danych piszesz, ktore zawieraja kilka GB. Ważne dane to wszelakie dokumenty, prace dyplomowe, szkolne, jakieś opracowania, skrypty, porady, wszelkie adresy, osobiste zdjecia, ustawienia komputera itd.

One nie zawieraja kilka GB i takie cos mozna spokojnie na dyskietki wgrac lub skombinowac to inaczej jezeli jest taka mozliwość.

Przy takich kombinacjach jak formatowanie lub bawienie sie plikami systemowymi, zwlaszcza dla poczatkujacych, latwo mozna te dane stracić

Jeżeli sa to filmy, programy czy mp3 nie sa to wazne dane i mozna je zostawic na drugiej partycji.

Robinhio rozumiem Cię, ale każdy pod pojęciem ważne dane rozumie różne rzeczy.

ja jeszcze wrzuciłbym do tego choćby prezentacje, wirtyny web, zdjęcia cenne mp3 czy filmiki ze swoim dzieckiem.

A to już może troszkę zająć :slight_smile:

Jest SB, PW - aju i Robinhio i sobie podyskutujcie

Filmiki i zdjecia rodzinne owszem zgadzam się, to może zająć sporo miejsca

Ale na zdrowy rozum, skoro kogoś stać na kamerę i uważa dane za bardzo cenne to i stać go na nagrywarkę, którą można kupić juz za ok. 100 PLN

Kopia waznych danych to priorytet, ktory jest czesto zaniedbywany. Sam kiedys doswiadczyłem to.

Jak uruchamiam instalatora z płyty na początku jest tak jak na symulatorze, ale później się pyta czy zainstalować drugi system na tej samej partycji, bo taka operacja może być niewłaściwa itd. Jest do wyboru albo instaluj albo przerwij instalacje i wychodzi do menu głównego. Próbowałem w takim razie zrobić format z dysku rozruchowego, wpisuje “format C:” i pojawia się “bad command or file name” :?

http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/faqxp.html :slight_smile:

Jednak ja wole sformatować.

Czy mogę zrobić w ten sposób, że usunę partycje a potem stworze nową, zamiast zwykłego wymazania danych ??