Rejestr-co usunąć w kluczu

witam , w ostatnim czasie dość dużo odinstalowywałem programów (min. KaSperSky, panda antivirus)i tu moje pytanie. czy mogę usunąć te wpisy z rejestru (z edytora rejestru) z kasperskiego, i inne i czy będzie to bezpieczne dla systemu-czy go nie rozwali?

prosze o odpowiedzi

Radzę Ci użyć progsów typu RegCleaner albo CCleaner. W żadnym wypadku nie baw się w ręczne usuwanie wpisów.

a może tak jakieś wytłumaczenie… a nie użyj bo tak i koniec.

jv16 PowerTools 1.3.0.195

Tutaj otwierasz-> Opcje rejestru -> Narzędzia -> Czyszczenie rejestru -> Kontynuuj - Start i czekasz aż program wyszuka klucze…Sortuj -Sortuj według koloru ikon - Pozycje, których usunięcie winno być bezpieczne -> Wybierz - Wybór specjalny - Pozycje, które można bezpiecznie usunąć - Usuń…- usuwasz oczywiście zaznaczone kolorem zielonym. :slight_smile:

Pozdrawiam

Mówiąc wprost - bo i tak nie usuniesz wszystkiego, co powinieneś, a to, czego nie powinieneś prawdopodobnie przy okazji usuniesz. :lol:

Zresztą biorąc pod uwagę ilość wpisów, jakie tworzą w rejestrze antywiry, to trzeba być masochistą, żeby brać się za ich ręczne usuwanie. :smiley:

W tym przypadku rozpieprzenie sobie systemu może być kwestią jednego kliknięcia. Twój wybór - albo cleanery, albo kłopoty.

Ale programy do czyszczenia rejestru wszystkiego nie usuną. Jak widzisz wpis, który ma nazwę programu usuniętego to go oczywiście możesz usunąć.

Czasami nie zawadzi zajrzeć do rejestru.

usunąłem wpisy ręcznie z edytora rejestru…

czy programy tworzą wpisy tylko w dziale “software” w rejestrze czy jeszcze gdzieś?

Czesto producenci antywirów udostępniają też narzędzia pomocne w odintalowaniu programów wraz z czyszczeniem śladów po usunietych programach, choć nie sądzę, że ślady te usuwane są tak skutecznie, by można było powtórnie instalować te programy w wersji trial - choć tu mogę się mylić z racji braku w tym względzie doświadczenia :slight_smile:

Ręczne czyszczenie też nie da spodziewanego efektu - co oczywiście nie sugeruje, że Ty masz taki zamiar :slight_smile: - to tylko taka uwaga przy okazji…

Trzeba naprawdę być biegłem znawcą rejestru, by dostrzec i usunąć takie wpisy w sposób bezpieczny dla systemu.

Pozdrawiam

Te wpisy mogą być w najróżniejszych miejscach. Ręczna edycja rejestru to jak napisałem od czasu do czasu zajrzeć i jak jesteś pewien, że wpis od usuniętego programu jest to go usunąć. Ale ręcznie pousuwać wszystko raczej trudno jest. Prog. jw16 power tools ma opcję wyszukaj w rejestrze i tam można wpisać kilka nazw i dać wyszukaj. Tylko ostrożnie usuwać po sporządzeniu kopi.

Recznie oczywiscie mozesz tego dokonac, ale musisz miec oczy po obustronach glowy :wink: Zapisy do poszczegolnych aplikacji sa w roznych miejscach i powiazane z CLSID itd…, wiec tego recznie nie wykasujesz, a przydatnym tu bedzie narzedzie, ktore koledzy wskazali.

dziękuje za wypowiedzi , skorzystam z Jv16power tools

czy jest bezpieczne korzystanie z niego czy może jakiś inny?

On tworzy kopie zapasową usuwanych wpisów(jeśli się zgodzisz). Mi się jeszcze nie zdarzyło abym musiał coś przywracać, a czyszczę i defragmentuję rejestr regularnie. No ale zawsze może być ten pierwszy raz(chodzi mi o opcję wyszukaj w rejestrze, bo wtedy trzeba przejrzeć co znalazł przed usunięciem-nigdy nie usuwać bez sprawdzenia).