Rejestracja blogów i stron internetowych w sądzie

(mihuu) #1

Witam, niestety po przejrzeniu masy artykułów i ustaw nie potrafię jasno podejść do tego zagadnienia. Oczywiście wiadomo, że jest to rzecz nienormalna, żeby np rejestrować stronę/bloga np o własnych rybkach akwariowych - no ale w POLSCE wszystko jednak jest możliwe. Jak to w kocu jest od strony prawnej z wymogiem rejestracji stron w sądzie (tych aktualizowanych częściej niż raz w roku), które wg ustawy są dziennikiem lub czasopismem (prasą).

Pozdrawiam

(bubon) #2

Nie jest tak źle.

http://olgierd.bblog.pl/wpis,rejestracja;portalu;w;sadzie;,9172.html

http://olgierd.bblog.pl/wpis,co;ma;rejestracja;czasopisma;do;legalizacji;jumania,52835.html

(mihuu) #3

A jak się ma zatem do tego:

Art. 7. (ustawy o prawie prasowym)

1. Ustawa reguluje prasową działalność wydawniczą i dziennikarską.

2. W rozumieniu ustawy:

1) prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie oraz tele- i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania; prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską,

2) dziennikiem jest ogólnoinformacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu, ©Kancelaria Sejmu s. 3/17 2011-11-03

3) czasopismem jest druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku; przepis ten stosuje się odpowiednio do przekazu za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu innego niż określony w pkt 2,

4) materiałem prasowym jest każdy opublikowany lub przekazany do opublikowania w prasie tekst albo obraz o charakterze informacyjnym, publicystycznym, dokumentalnym lub innym, niezależnie od środków przekazu, rodzaju, formy, przeznaczenia czy autorstwa,

Czy jest jakaś ustawa, która czarno na białym mówi, że strona internetowa czy tez blog nie podlegają rejestracji sądowej? Mam tu na myśli prywatne strony i blogi niebędące stronami czasopism, dzienników, itd.

(-Puma-) #4

Ustawodawca nie chciał i nie chce aby WSZYSTKIE strony/blogi były rejestrowane tylko te faktycznie prasowe np. wp.pl itd.

(mihuu) #5

No i OK - tak powinno być, ale jak ja lub ktokolwiek inny wytłumaczy to w sadzie, kiedy np znajdzie się jakiś "dobry" sąsiad, który zgłosi na policję, że mam niezarejestrowaną stronę np o własnych rybkach akwariowych, która w jego mniemaniu będzie dziennikiem albo czasopismem... :roll: Eh to polskie prawo...

-- Dodane 08.02.2012 (Śr) 8:01 --

Witam postanowiłem odświeżyć temat - gdyż nie do końca rozumiem, czy np. forum dyskusyjne również należy traktować jako stronę internetową, a co za tym idzie, czy podlega ono wymogowi rejestracji w sądzie? Czy jeżeli ja utrzymuje hosting i domenę, a użytkownicy piszą na forum, to kto tak na prawdę jest redaktorem? Kolejne pytanie, czy zmiana szaty graficznej również zalicza się w poczet zmian redakcyjnych i np mając stronę, na której aktualizujemy tylko szatę graficzną - też należy ją rejestrować w sądzie? Bo jeżeli tak, to na dobra sprawę każda osoba zajmująca się malowaniem obrazów jest redaktorem i powinna zarejestrować się w sądzie? Czy np założenie hostingu na serwerach poza polską rozwiązuje problem wymogu rejestracji strony w polskim sądzie (nigdzie indziej na świecie nie tak głupiego przepisu...).

Pozdrawiam