Rejestracja samochodu w Polsce bez zameldowania

Witam!

Planuję w najbliższym czasie kupić samochód, obecnie jestem na stałe zameldowany w Holandii. W tym wypadku powinienem samochód zarejestrować w tym kraju, co chciałem uczynić jednak lepszym rozwiązaniem będzie dla mnie rejestracja samochodu w Polsce (najwyżej w Holandii zapłacę mandat i odeślę samochód do Polski jak mnie policja zatrzyma do kontroli :stuck_out_tongue: ), ponieważ:

  • szukałem w Holandii kilku samochodów i pomimo, że drogi są tutaj (moim zdaniem) zdecydowanie lepsze od niemieckich to większość pojazdów jest w strasznym stanie technicznym, pomimo że wyglądają na zadbane, ponieważ Holendrzy w ogóle nie dbają o samochody co zresztą widzę osobiście po stylu ich jazdy :slight_smile: Wolałbym w tym wypadku kupić samochód z niemiec lub w Polsce już sprowadzony, jednak gdybym chciał sprowadzić do Holandii samochód z zagranicy musiałby zapłacić BPM (podatek od luksusu w skrócie cło), który jest zbyt wysoki i wynosi z tego co wyczytałem na stronie urzędu ok. 40% wartości rynkowej pojazdu, więc nie uśmiecha mi się płacić cła wynoszącego prawię połowę wartości samochodu;

  • w Holandii w przeciwieństwie do Polski płaci się podatek drogowy, dlatego mają tak dobre drogi (w Polsce podobno jest wliczony w akcyzę na paliwo a drogi jakoś lepsze nie są) z tej okazji musiałbym płacić w przypadku benzyny ok. 400euro/rok a w przypadku diesla ok. 800 euro/rok do tego ok. 30 euro/miesiąc za holenderskie OC, więc opłaty trochę duże a zamiast tego podatku wolę sobie już wykupić AC+NW :slight_smile:

  • inna sprawa, że w Holandii posiadam samochód służbowy, który dostałem od firmy, więc nim jeżdżę codziennie a mój prywatny służyłby tylko do podróży między Polska a Holandią, więc nie ma sensu płacić tak wysokich opłat jakie podałem w drugim punkcie za samochód, który będzie stał większość czas na parkingu.

Z tych 3 powodów chcę zarejestrować samochód w Polsce, bo jest to bardziej opłacalne, sam szef zresztą mi odradzał rejestrację w Holandii :slight_smile: Ponieważ nie posiadam obecnie zameldowania w Polsce czy istnieje w takim wypadku:

  • możliwość zarejestrowania samochodu i ubezpieczenia samochodu na moją osobę;

  • możliwość zarejestrowania na inną osobę z tym, że ta osoba nie byłaby ani właścicielem ani nawet współwłaścicielem samochodu (jeśli jednak musi być współwłaściciel to nim mogłaby być moja dziewczyna, która posiada zameldowanie w Holandii i w Polsce);

Dowodu do dnia dzisiejszego nie wymieniałem, bo nie miałem póki co na to czasu, więc w dowodzie posiadam wciąż stare zameldowanie, więc czy przeszłaby rejestracja na stare zameldowanie w moim dowodzie? Czy ktoś to by sprawdzał?

Za wszelkie odpowiedzi i pomoc z góry dziękuję.

Pozdrawiam!

PS. Wątek umieściłem na tym forum, skoro można skorzystać z działu “Na luzie”, bo nie chciałem się rejestrować na jakimś forum motoryzacyjnym tylko po to by napisać kilka postów i dostawać później masę spamu na pocztę :slight_smile:

Przede wszystkim będziesz musiał wymienić dowód osobisty, bo ze starym, papierowym nic nie załatwisz. W czasie wymiany dowodu pozostaw ten stary adres, ponieważ mając go w nowym dowodzie będziesz mógł załatwić sprawę rejestracji pojazdu. Musisz mieć również świadomość tego faktu, że przy takim sposobie załatwienia tej sprawy ryzykujesz ewentualność zarzutu karnego. No ale… kto nie ryzykuje, ten ginie.

Znaczy dowód ja mam ten nowy, ten plastikowy od początku gdy go wyrobiłem kończąc 18 lat, wtedy już nie wydawali książeczkowych dowodów. Co do zmiany dowodu to wiem, że ryzykuję rejestrując na nieaktualny adres zameldowania ale to by była ostateczność :slight_smile: Mogę go wymienić i w nim w polu zameldowanie, z tego co wyczytałem na necie, nie będę miał nic wpisane ale musiałbym również i prawko wymieniać ale to już bym wymienił na holenderskie jak już, choć nie mam pojęcia do czego zameldowanie w przypadku prawa jazdy to w końcu ma służyć jako licencja a nie dowód tożsamości :slight_smile:

Najbardziej mnie jednak interesuje czy jest w ogóle możliwość rejestracji w Polsce samochodu bez zameldowania , bo przecież w końcu obowiązek meldunku został zniesiony :slight_smile:

Pozdrawiam!

Witam

Nie zarejestrujesz samochodu bez zameldowania.

Jak twierdzisz zniesiono obowiązek meldunku nie mniej jednak przy rejestracji będzie brane pod uwagę ostatnie stałe miejsce Twojego zameldowania.

Pozdrawiam

Słowem: masz nowy dowód plastikowy z nieaktualnym adresem zameldowania. A zatem jeśli uprzednio nie wymeldowałeś się spod tego adresu / przez fakt wymeldowania się rozumiem wizytę w Urzędzie Meldunkowym i złożenie wniosku o wymeldowanie/ - to z takim dowodem osobistym bez problemu zarejestrujesz samochód. Pamiętaj również o tym, że dane meldunkowe z dowodu osobistego powinny zgadzać się z danymi z prawa jazdy.

Tak wymeldowałem się składając wizytę w urzędzie miejskim tylko dowodu jeszcze nie wymieniłem, bo za krótko bywam w Polsce a mój paszport stracił ważność a jakiś dowód tożsamości za granicą muszę mieć, dlatego nie wymieniałem jeszcze dowodu :slight_smile: Co do prawa jazdy to jak będę wymieniał to i tak w Holandii, bo tu mam adres zameldowania, więc nie będzie z tym problemu, w Polsce jest za duża biurokracja i bym musiał z miesiąc urlopu poświecić na taką pierdołkę i pewnie by mi jeszcze nie wymienili ze względu na brak adresu lub kazali wymienić za granicą, znając polskich urzędników (po urzędach trochę się już nalatałem) :slight_smile:

A w takim razie na osobę, która ma zameldowanie a nie byłaby właścicielem samochodu dałoby radę zarejestrować samochód czy też nie? W sumie to pytam, bo to będzie mój pierwszy własny samochód :stuck_out_tongue:

Dzięki za odpowiedzi :slight_smile:

Pozdrawiam!

Najlepiej poproś kogoś znajomego, żeby Cię zameldował u siebie, a następnie wymień dowód na zawierający nowy adres. Z tym nowym dowodem zarejestruj samochód. Jak już wszystko załatwisz wymelduj się od tego kogoś. Jest jeden tylko problem: to jest nieco czasochłonna operacja, ale można ją rozłożyć na okresy bytności w kraju.

W sumie to jest myśl, najlepiej by było zameldować się na adres, który mam w dowodzie żeby nie trzeba było wymieniać na nowy, to adres mieszkania mojej Mamy, z którą mieszkałem do ukończenia studiów ale wymeldowałem się, bo wyjechałem za granicę i tam już nie mieszkam poza przyjazdami do Polski, poza tym moja Mama nie dostałaby dodatku do mieszkania gdybym był tam nadal zameldowany, bo by do jej dochodu doszedł i mój. W takim razie postaram się gdzieś zameldować na krótki okres czasu, bo rozumiem że tylko właściciel samochodu może go zarejestrować? A np. jeśli moja dziewczyna byłaby współwłaścicielem to mógłbym zarejestrować na nią? Ona ma zameldowanie i w Polsce u rodziców i w Holandii razem ze mną :slight_smile:

Pozdrawiam!

Z tą współwłasnością Twojej dziewczyny, to tylko niepotrzebne gmatwanie i komplikowanie sprawy. Polecam ten sposób z krótkotrwałym meldunkiem u kogoś na czas załatwienia rejestracji samochodu.

I jeszcze jedna kwestia: czy zastanawiałeś się nad rozwojem wypadków wtedy, kiedy Twoja dziewczyna przestaje nią być, a w dalszym ciągu jest współwłaścicielem “Waszego” samochodu ? I tu zaczyna się proza życia … W każdym razie przestrzegam.

Pozdrawiam

Tak ja wiem :slight_smile: Ale my jesteśmy razem już prawie 7 lat i mam do niej pełne zaufanie :slight_smile:

Pozdrawiam!