Rekord MX

Witam,

Potrzebuję małego wsparcia merytorycznego, a raczej potwierdzenia, że dobrze myślę.

Mam serwer pocztowy na VPS z publicznym adresem IPv4. Posiadam też domenę abcd.pl Chciałbym obsługiwać maile jak ktoś wyśle maila na adres w domenie abcd.pl

Czy należy zrobić coś takiego jak niżej?

  1. Dodać rekord a dla subdomeny mail.abcd.pl wskazując adres IP VPS
  2. Dodać rekord mx dla domeny abcd.pl wskazując mail.abcd.pl

Jeśli nie chcesz wysyłać maili z subdomeny mail.sasda.com to nie musisz jej tworzyć i dodawać dla niej MX.
Jeśli chcesz mieć WWW na innym IP i mail na innym IP w tedy dla wygody można maila dodać w subdomenę i robisz jak opisałeś.
Jeśli masz wszystko na jednym serwerze to wystarczy dodać MX wskazującego na rekord A dla domeny głównej.


Sorki, że tak kiepsko opisałem, ale strasznie się śpieszę.


PS. Stawianie serwera mailowego we własnym zakresie przy takiej wiedzy to raczej kiepski pomysł, serwer mailowy trzeba porządnie zabezpieczyć żeby nie stał się serwerem rozsyłającym spam bo straci na tym twój IP i domena. Dodatkowo nie wystarczy skonfigurować serwer mailowy by nie rozsyłał spam bo i tak maile będą trafiały do spamu, żeby tego nie było trzeba się pobawić jeszcze w SPF DKIM i DMARC.

Dziękuje bardzo za wytłumaczenie. Sewer będzie stawiany do celów edukacyjnych i zaimplementuje na nim podstawowe mechanizmy zabezpieczeń :wink:

Z własnego doświadczenia powiem tak, gdy pierwszy raz stawiałem serwer mailowy zajęło mi to 3mc na VMce, a kolejne 2 przenosiłem to na VPSa :smiley:. Oczywiście mówię tutaj o zrobieniu konfiguracji takiej jaką chciałem, a nie taką do jakiej znalazłem tutorial :wink: .

Swoją drogą nie musisz kupować domeny i płacić za hosting, równie dobrze możesz to zrobić na VMce i własnym komputerze. Podpowiem, że poprzez edycję hosts dodajesz sobie domeny za darmo :wink:. Moim zdaniem to uczy nawet więcej niż stawianie wszystkiego na normalnym VPS.
Jedyne czego nie przetestujesz na takiej konfiguracji to wysyłki maili na inny serwer - chyba, że uruchomisz drugą VMke :wink:. W tedy to już tylko nie testujesz czy maile wpadają do spamu na innych serwerach czy nie, ale na to masz mały wpływ, jedyne co można robić to konfiguracja właśnie SPF, DKIM i DMARC oraz smtps. To wszystko podnosi tak naprawdę wiarygodność Twojego serwera w “oczach” (filtrach antyspamowych) innych serwerów.