Renderowanie i montaż aby podgląd był widoczny real time

Witajcie, jaki laptop/stacjonarkę polecicie, tak jak w temacie:

“Renderowanie i montaz aby podgląd był widoczny real time”

Używam programu davinci resolve i jak montuję filmy na youtube to podgląd mi “opóźnia” i przeskakuje

Co polecicie?

Dokup do obecnego komputera szybki dysk m.2 nvme.

A optymalizujesz filmy przed montażem?

Właśnie obecna stacjonarka powinna chyba przejść gruntowny lifting:

myślałem nad laptopem bo zawsze mozna zabrać itp

stacjonarkę mam:
-2 procesory Intel® Xeon® CPU E5-2609 v2 @ 2.50GHz, 2500 MHz, Rdzenie: 4, Procesory logiczne: 4
-pamieć 32 gb (niedawno dokupiłem nowe)
-dysk ssd (też nowy coś około 500gb)
-karta graiffcnza nvidia nvs 315

Jesli chodzi o optymalizację filmów to kręcę lustrzanką i ustawiam wg zaleceń youtube czyli max te 20 pare klatek bo więcej YT nie przyjmuje więc nie ma sensu kręcić,
a dwa program też optymalizowałem wg poradnikow żeby podgląd był gorszej jakości itp

także dlatego myslałem nad lapkiem bo można wszędzie zabrać itp

Laptop do renderowania na pewno nie ma sensu. Napisz jakim budżetem dysponujesz na nowy komputer.

Procek podkręć lub kup wydajniejszy, grafa do wymiany.

Nagrywasz w FullHD czy 4K? Klatkarz to 25 nie?

Optymalizujesz w Vinci bibliotekę przed edycją?

Włączę program to później zobaczę jak jest resolve ustawiony

A co do procków to zostać przy 2 np xeony czy przerzucic sie na 1?

Nie znam się na soft tak bardzo ale którą kartę graficzną najlepiej i jak sprawdzić czy z reszta kompa będzie kompatybilna?

Najlepiej taką co minimalnie ma 6 GB vRAM, ale lepiej celować w 8.

A po co mu VRAM do montażu wideo? Tam jest chyba potrzebna tylko czysta moc. Jakoś nvidia z serii quadro dużo pamięci nie ma…

ps.
Davinci resolve widzę obsługuje opengl więc może być nawet karta od amd, ale na szybkość podglądu w oknie edycji największy wpływ będzie miał szybki dysk.

DR korzysta z Vram i jest to ściśle powiązane z rozdzielczością projektu/materiału wideo. Przy 1080p 4GB wystarczy ale przy 4K potrzeba już 8 GB. Generalnie DR dość mocno siedzi na GPU. Nawet darmowa wersja potrafi obciążyć GPU w 100% i wykorzystać dostępny vRam. A jak już wejdzie się w Fusion to im więcej tym lepiej. Generalnie najlepiej startować z 16 GB RAM i 8 vRam.

Co do kart graficznych to najlepiej iść w Nvidię bo po prostu lepiej to działa. Wystarczy poczytać fora. Dyski na surówkę oczywiście SSD lub NVMe. No i należy pamiętać o dodatkowym szybkim dysku na pliki tymczasowe.

ps. Klatkaż piszę się przez z z kropką :wink:

Używam programu davinci resolve i jak montuję filmy na youtube to podgląd mi “opóźnia” i przeskakuje

Nie znam Davinci Resolve, ale montażem już się param. I rozwiązaniem Twoich problemów niekoniecznie jest nowy komputer, a przekonwertowanie materiałów do proxy i praca na nich. A render idzie z plików źródłowych o normalnej jakości.

Czasem gubienie klatek przy materiale bazowym, w trakcie podglądu jest normalne. Szczególnie gdy robisz materiały skomplikowane lub długie, bądź źródła są wysokiej jakości. I aby tego uniknąć, robi się “lustrzaną kopię” materiałów bazowych o niższej jakości, czyli właśnie proxy. Natomiast nie znam Davinci, więc nie podpowiem jak i gdzie to wykonać.

Po prostu dołącz zrzut ekranu razem z menadżerem zadań, 2 zakładka, i będzie widać co Ci przeszkadza.

Ten procek jest tak słaby jak Amiga - Nawet 2. nie ratują, tylko prąd biorą. Albo męska decyzja zmiana na nowe, albo przyzwoity poleasingowy dell precision za 2K(nie z allegro)
Bo na tym starym będzie coraz gorzej