Replace - jak w miejscu zdefiniowanego znacznika załadować plik

Cześć, bez owijania w bawełnę - problem jest tego typu:

Użytkownik w w panelu administracyjnym, może stworzyć sobie galerię zdjęć, która podczas tworzenia otrzymuje jakiś identyfikator w postaci {gallery.id}. Następnie użytkownik, może poprzez wklejenie tego kodu w dowolne miejsce na stronie wygenerować tą konkretną galerię w miejscu gdzie dokładnie znajduje się ten znacznik. Samo pobranie tego znacznika, poprzez wyszukanie go w tekście nie jest problemem. Problemem jest zastąpienie go adresem do pliku z galerią zdjęć. 

Ciężko zgadywać co jest nie tak bez kodu źródłowego.

Oczywiście, racja.

Zawartość głównego pliku http://wklej.org/id/1881103/

Wiem, że to może głupie ale czy nie lepiej użyć Smartów lub Twiga?

To służy do czegoś innego.

Zgadza się. Możliwe że przykład wygląda jak stworzenie jakiegoś systemu szablonów, ale nie o to tu chodzi. Napisałem to w taki  sposób, żeby było dobrze widać, co ma się dziać i co chce osiągnąć.

Możesz pokazać w jaki sposób wyświetlasz sam tekst w którym jest “znacznik”?

EDIT:

Na szybko sprawdziłem bo zbytnio nie mam czasu, ale widzę, że faktycznie po zmianie z include na np file_get_contents przy zwracaniu wartości funkcji zaczyna się dziać coś czego plus minus oczekuje. Później sprawdzę dokładniej. To są tylko ćwiczenia. Jak Ty byś to ogólnie zaprojektował? Nie chodzi mi o kod, tylko o logikę działania tego skryptu w Twojej wersji.

Nawet fajnie jest zrobione to w wordpressie, nazywa się to shortcode. Ciężko mi powiedzieć jakbym to zrobił bo nie wiem jakich efektów oczekujesz i w jakich okolicznościach ma to być używane. Być może twój sposób jest odpowiedni. Jedyne nad czym bym się zastanowił to nad cachowanie tego do jakiegoś pliku template.