Reset kompa po dołożeniu ram!

Mam 256MB RAM DDR SDRAM, szybkość pamięci: PC3200 (400MHz). Dokupiłem 1GB RAM DDR SDRAM PC3200 (400MHz). Mam 3 wejścia na ramy, te 256 są podpięte w pierwszym, a do drugiego podpiąłem 1GB. W biosie od razu po podpięciu dodatkowej pamięci pisało że mam 1,280 GB ram. Włączyłem komputer, windows się załadował i po minucie komp się zresetował. Włączyłem go jeszcze raz , wyskoczył komunikat ,że system windows odzyskał sprawność po poważnym błędzie (BCCode : 1000007f BCP1 : 00000008 BCP2 : 80042000 BCP3 : 00000000

BCP4 : 00000000 OSVer : 5_1_2600 SP : 2_0 Product : 256_1) i po 2 minutach komp znowu się zresetował. Odpiąłem więc te 1GB ram i wszystko chodzi tak jak zwykle. Moja płyta główna to: Asus A7V600-X , Procesor: AMD Sempron 2400+ 1.66GHz, Karta graficzna: ATI RADEON 9550. Czemu tak się dzieje? Jak zrobić ,żeby te ramy działały?

Ja bym oddał je na gwarancję…

Spróbuj włożyć tylko 1GB i zobacz czy wtedy komp się uruchomi.

No własnie. Często tak bywa że jeśli masz stara i cienką kość to ona blokuje ta lepszą. Najlepiej w ogólem wywalić jeśli bedzie działał 1gb.

przetestuj pamięci programem Memtest i zobacz może któraś kość jest uszkodzona

Spróbuj włożyć samą 1GB i puść memtesta … jeśli będą błędy możesz próbować wymienić na gwarancji jeśli będzie ok (nie pokaże żadnych błędów przynajmniej przez 1 pass) możesz spróbować dołożyć drugą kość i ponownie puścić memtesta … jeśli błędy się pojawią można jeszcze spróbować pozamieniać kości miejscami i ponownie memtest.

Włożyłem samo 1GB ram - po załadowaniu windowsa komputer tym razem nie resetuje się, lecz zawiesza. Gdy dotykałem kość 1GB zauważyłem ,że jest ciepła w przeciwieństwie do kości 256MB ,ale być może to nie ma żadnego związku ze sprawą. Proszę o pomoc.

Tak jak już pisano, sprawdź ją Memtestem86+

Masz DDR1 sprawdź czy płyta jest pod napięcie 2.6 czy 2.5 wolta tak może się zdarzyć, możesz to sprawdzić na slocie (powinno pisać). I nowsza pamięć może nie działać.

Myślę że w takim wypadku memtesta można sobie darować. Pozostaje chyba tylko wizyta w sklepie i wymiana na inną sztukę … myślę że jak opiszesz objawy nie powinni robić problemów z wymianą.

Jeśli masz możliwość spróbuj ją też sprawdzić dla pewności w innym kompie. Być może pamięć jest ok a problem z obsługą ma płyta główna ale stawiam raczej na uszkodzoną pamięć.

zobacz jeszcze czy w innych slotach na ram kość 1GB też tak reaguje(jest ciepła)

Mam 3 sloty- w pierwszym z lewej, który jest najbliżej wiatraczka (nie wiem jak to się nazywa) jest strasznie ciepły ,a w prawym który jest od niego najdalej jest zimny. W tym prawym slocie komp chyba działał najdłużej z tymi ramami (tzn 2 minuty dłużej ,niż w innych slotach) a potem się zawiesił. Ale być może to czysty przypadek.

Ramy działają, ponieważ zmieniłem taktowanie pamięci w biosie z auto na 333MHz. Stare ramy chodziły na 400MHz. Skanowałem memtestem godzinę i nie wykrył on żadnych błędów.

Screen z CPU-Z:

Gdy miałem 256mb: http://img519.imageshack.us/my.php?imag … 053so5.png

I teraz z 1GB: http://img185.imageshack.us/my.php?imag … 657rh0.png

Czemu nie chciały chodzić na 400Mhz a na 333Mhz chodzą? Czy zmiana na 333Mhz zmniejszyła dużo ich wydajność?

Jaki masz chipset płyty i procesor ? Czasem większe ilości ramu starsze kości puszczają tylko na obniżonym taktowaniu. Ja z kolei miałem kiedyś problem z przepalonymi slotami pamięci, które uszkodziły nowe kości (które uszkodziły nową płytę główną, więc zabawa w wymianę ramu kosztowała mnie de facto 3 płyty główne i same kości) :slight_smile:

[EDIT] Aaa sorewicz, Sempron 2400+ o ile dobrze pamiętam chodzi na nominalnej FSB 166MHZ, więc pamięci jak najbardziej będą hulać na 333MHz w DDRze - bez praktycznej straty wydajności, a nawet z małym wzrostem - taka to już specyfika tamtej generacji procków AMD.

Ok. Dziękuje wszystkim za pomoc. :smiley: