Reset kompa przy uruchamianiu

(Magoor) #1

Witam.

Mam problem z kompem dziewczyny. Podczas normalnej pracy z kompem zawieszał się (nie po raz pierwszy) pasek narzędzi i otwarte okna, mimo iż same programy działały poprawnie, dopóki nie chciałem ich zamknąć. Ogólnie wygląda jakby zawieszał się tylko explorator windows, ale znawcą nie jestem i nie wiem czy to tak się nazywa. Po tym konieczny już był restart komputera.

Obecnie (po jednym z takich resetów) nie można uruchomić kompa. Po każdym uruchomieniu oraz wpisaniu i zatwierdzeniu hasła użytkownika komputer sam się natychmiast resetuje i tak w kółko.

Nie chcę utracić zawartych tam danych (praca mgr) i nie wiem co robić, bo próbowałbym zainstalować od nowa system.

Może temat nie jest nowy, ale nie mam czasu na szukanie całego forum. Praca mgr jest na ukończeniu i zależy mi na jak najszybszym odzyskaniu danych i nie wiem co robić.

Z tego co wiem to nie ma komp antywirusa, a w sieci był podłączony od około tygodnia. Konieczne było dołożenie katy sieciowej, której wcześniej nie było. Przed tym podobno takich problemów nie było. Pomocy.

(Lukaszk 89) #2

Masz możliwość podłączenia dysku do innego komputera?

(Juliett11) #3

Miałam to samo. To jest tzw. karta stopu, która uruchamia w kółko kompa , bo przez to resetowanie coś się uszkodziło. Przeinstalowałam system - pomogło, niestety moje dane wiadomo - zniknęły.

Co innego jeśli masz dwie partycje - i dane których nie chciałeś stracić są zapisane na drugim dysku (znaczy na D), wtedy po sformatowaniu C , D zostaje nienaruszony.

(Gryf00n) #4

możesz testowo użyć jakiejkolwiek dystrybucji Linuksowej Live CD

jeśli system poprawnie załaduje się do ramdysku i będzie funkcjonował stabilnie to możesz potrzebne dane przekopiować na pena lub

wypalić na płyty, jeśli w kompie posiadasz tylko jeden naped optyczny to polecam użyć dystro

PartedMagic ponieważ po załadowaniu systemu udostępnia wolny napęd optyczny

tutaj

(Magoor) #5

Dzięki. Nie mam niestety możliwości przenieść dysk (mam tylko laptopa a tam podłączyć to byłoby problemem chyba). Wszystko jest niestety na C, a D za to kompletnie wolny. Sam w laptopie mam to inaczej rozwiązane właśnie na takie wypadki i nie miałbym problemu.

Polecacie Linuksa zainstalować. A jaki polecacie, aby tylko zrobić to szybko, bezproblemowo i dla kogoś kto Linuksem nigdy się nie bawił?

Może jeszcze jakieś inne rozwiązanie problemu, aby nie utracić danych?

(Lukaszk 89) #6

Ściągnij sobie jakąkolwiek dystrybucję live linuxa(np. Ubuntu) i odpal z płyty.W menu powinno być do wybrania przetestowanie systemu czy jakoś tak.Odpalasz.Przenosisz to co Ci potrzeba,wyłączasz i robisz formata :stuck_out_tongue:

(Gryf00n) #7

podany link z PartedMagic jest typu Live CD nie ma potrzeby instalacji tego dystro, bootujesz z wypalonej płyty i system uruchamia się w pamięci

bez ingerencji w strukturę powierzchni twardziela

inne dystrybucje typu Live CD

tutaj