Reset komputera z powodu CDRomu


(Bludek) #1

Wyglada to tak:

system: winxp, sp2,

postawiony juz jakis czas temu - do wczoraj bez żadnych problemów

problem: reset komputera przy probie otworzenia/eksploracji CD/DVD,

wrzucam płytki z autostartami i na monitorze zadnej reakcji, (naped normalnie sie otwiera/zamyka) slychac, ze plytka sie kreci w napedzie.

podobnie jest z grami, ktore krzyczą o włożenie CD do napędu - płyta kreci się w napedzie, a gra nadal uważa, że w napedzie nie ma właściwej płytki.

przy płytce w napędzie, wejsciu w moj komputer i probie otwarcia/eksploracji CD, nastepuje ponad minutowa zawiech komputera (klepsydra, nie mozna ruszyc kursorem, ctrl+alt+del nie działa) i po upływie jakiegos czasu czarny ekran i ponowne uruchomienie.

po ponownym wlaczeniu komunikat systemowy w stylu: 'system wrócił po poważnym błędzie' (cyt. może nie słowo w słowo :slight_smile: )

jedyne co do tej pory zrobiłem to gruntowny scandisk xp i przywrocenie ustawien biosa.

problem wystąpił najprawdopodobniej dlatego, ze podczas zabawy z komputerem nastąpiła przerwa w dostawie pradu :wink:

czego oczekuje: chciałbym, żeby komputer działał jak dotychczas, płyty z autostartem uruchamiały się jak to płyty z autostartem :d itd., chciałbym osiągnac to bez formatowania dysku, reinstalacji systemu i wszelkich operacji, które zmuszą mnie do wszelkich większych zmian. mam komputer bardzo dobrze skonfigurowany do własnych potrzeb, wszelkie potrzebne programy pod ręką i bardzo niechętnie zaczynałbym tą zabawe od nowa.

prosze o rzeczowe porady co zrobic, zeby sie nie narobic, a zeby było jak w starych dobrych czasach.

feralny napęd to: LG GSA-HIOA

wiem, ze problem nieco niepowazny i moze zaraz skonczyc sie na: zainstaluj sterowniki, ale instalowanie sterowników do napędu często konczyło się tym, że płyty nie chodziły z autostartu (tak miałem na starym komputerze) wiec wole zasiegnac języka.

Dzieki za Wasz czas, poświecony na rozwiązywanie moich problemów.


(popula) #2

To wygląda na uszkodzony firmware napędu, o ile nie uszkodzony jest sam napęd. Pobierz oprogramowanie ze strony producenta i zobacz, co to da. Miałem podobny przypadek i po zainstalowaniu nowego firmware wszystko wróciło do normy. Zacznij może od tego, że odinstaluj napęd i restart komputera. Jest szansa na automatyczne wykrycie przez system napędu i załadowanie potrzebnych sterowników.


(fiłek) #3

bludek1 albo za słaba zasiłka


(JNJN) #4

Może to.

Może napęd uszkodzony.

Ale najpierw wykonaj chkdsk wszystkich partycji z poziomu konsoli R - link.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 189#553189