Reset routera i problem z ladowaniem stron

(hatezit) #1

Witam,
Mam obecnie dwa routery. Jeden na dole a drugi na górze. Oba mają włączone serwery DHCP, ponieważ szwagier chce mieć możliwość podłączania przez kabel laptopa.
Na dole jest router z IP 192.168.1.1 a na górze z końcówką 2.1. I dziś mam problem, otóż bez przerwy router na dole jest stary, wiesza się i net mi pada. Przywracanie do ustawień fabrycznych nie wiele zdaje się a firmware jest aktualny. Jak neta niema, to i tak diody świecą się. Musze wchodzić na stronę routera, rozłączyć się i ponownie połączyć się, aby net był.
I wracając do tematu. Zrestartowałem router na dole i dziś patrzę dwie sieci o tej samej nazwie. Nie na każdą stronę mogę wejść. Mogłem na wp, na twitter, ale na dobreprogramy czy youtube już nie. Teraz wyłączyłem router na górze i nadal mam dwie sieci, w tym jedna niezidentyfikowana. Chciałem ustawić szwagrowi, aby drugi router był AP, ale nie chce.
Z tego co czytałem, to i tak muszę wymienić stary router, który jak wyżej pisałem jest na dole. Co o tym sądzicie?

(Longhorn2009) #2

Po co dwa serwery dhcp i podwójny NAT? Routery podłącz kablami do portów lan, na drugim wyłącz dhcp. Adresy IP obu muszą być różne aby nie było konfliktów.

(hatezit) #3

Tak robiłem i nie działało. Czyli połączyłem kablami do portów lan. Na jednym mam 192.168.1.1 a na drugim 192.168.1.2 i nie działało a dhcp miałem wyłączone. Dlatego jest tak jak wyżej napisałem.

(MatX_) #4

Może adres 192.168.1.2 był już zajęty przez jakieś urządzenie? W tym wypadku mogło to nie działać.
Najlepiej spróbuj zrobić tak jak było polecone wyżej i ustawić IP routera który miał końcówkę 1.2 np na 1.254, powinno załatwić sprawę.

(Longhorn2009) #5

Dhcp ma być włączone tylko na routerze, który ma bezpośrednio dostęp do Internetu. Ten, który tylko pośredniczy - off.

(hatezit) #6

Tylko jakie urządzenie? Przez wifi do 3 laptopy się łączą. i dwie drukarki na wifi. Tylko, że ten nowy router ma 3 ustawienia router/modem i dwa inne. A w ustawieniach dhcp mam opcje pośrednik dhcp.

(marcin82) #7

Podaj dokładny model jednego i drugiego routera.

(hatezit) #8

Pierwszy model routera, który jest na dole, to:
TP-link 300Mbps Wireless N Gigabit ADSL2+ Modem Router Model No. TD-W8970
A drugi to ten:
http://www.komputronik.pl/product/347172/tp-link-archer-vr400.html

(marcin82) #9

No i tak panie … Z tego co wyczytałem obydwa routery mają ten sam adres panelu konfiguracji, więc … teoretycznie może występować kolizja adresów.

Nie wiem jak to jest dokładnie skonfigurowane, nie widzę panelu jednego ani drugiego routera. W routerze na dole przypisz routerowi Archer stałe IP - spoza puli adresacji DHCP. Czyli w ustawieniach routera na dole obetnij zakres DHCP o jeden np. ostatni numer hosta .254 i taki adres przypisz routerowi na górze. Jeśli nie ma wprost opcji przypisania adresu, poszukaj opcji “wiązanie ARP”.

W routerze Archer na górze, DHCP może być jak najbardziej włączone, a co za tym idzie wifi, ale musiałbyś zmienić adres sieci LAN tworzonej przez ten router, wybrać inną pulę adresów z kilku dostępnych “prywatnych” modeli sieci:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Adres_prywatny .
Z serii “przyda się”:
http://42.pl/ipcalc/ .

To powiedzmy zagwarantuje, że wifi nie będzie “siało” tymi samymi IP. I szwagier wódy nie odmówi … i owca cała :smiley:

PS
Jaką prędkość internetu maksymalną masz od dostawcy, powiedzmy w umowie? Przed ewentualną wymianą routera na dole posprawdzaj dokładnie, jakie karty wifi mają urządzenia (b,g,n), które mogą być podłączane na górze. Chodzi o to, żeby niepotrzebnie nie wywalić kasy, a potem może się okazać, że wifi w laptopie “ciągnie” max ok 55 Mbit/s.

PS2
Na przyszłość - zawsze wykonuj kopię zapasową ustawień routera. Oczywiście wtedy, kiedy wiesz, że konfiguracja jest dobra, stabilna, itd. Po resecie czy nieprzemyślanych,a zapisanych zmianach można taką konfigurację przywrócić.

(hatezit) #10

Na dole wolę aby router miał adres 192.168.1.1 i włączony DHCP. Tylko to już jest stary model i nawet po przywróceniu do ustawień fabrycznych net mi przestaje działać. Nie od razu, ale po jakimś czasie i wtedy muszę robić jak wyżej pisałem. A nowszy model routera, który jest na górze ma wbudowane 5G (Ac). Co do kopii ustawień, to zawsze robię to.
Ja na dole w PC mam na usb biały adapter TP-linka z długim kablem i zielona lampką po środku. Jakie karty mają w laptopach, tego nie wiem, ale na bank, szwagier ma możliwość łączenia się pasmie 5G, drugi laptop bez 5G oraz mój laptop również bez 5G.
Co do ustawień routera a raczej statusu, to umieszczam zrzut: