Reset routera i problem z ladowaniem stron

Witam,
Mam obecnie dwa routery. Jeden na dole a drugi na górze. Oba mają włączone serwery DHCP, ponieważ szwagier chce mieć możliwość podłączania przez kabel laptopa.
Na dole jest router z IP 192.168.1.1 a na górze z końcówką 2.1. I dziś mam problem, otóż bez przerwy router na dole jest stary, wiesza się i net mi pada. Przywracanie do ustawień fabrycznych nie wiele zdaje się a firmware jest aktualny. Jak neta niema, to i tak diody świecą się. Musze wchodzić na stronę routera, rozłączyć się i ponownie połączyć się, aby net był.
I wracając do tematu. Zrestartowałem router na dole i dziś patrzę dwie sieci o tej samej nazwie. Nie na każdą stronę mogę wejść. Mogłem na wp, na twitter, ale na dobreprogramy czy youtube już nie. Teraz wyłączyłem router na górze i nadal mam dwie sieci, w tym jedna niezidentyfikowana. Chciałem ustawić szwagrowi, aby drugi router był AP, ale nie chce.
Z tego co czytałem, to i tak muszę wymienić stary router, który jak wyżej pisałem jest na dole. Co o tym sądzicie?

Po co dwa serwery dhcp i podwójny NAT? Routery podłącz kablami do portów lan, na drugim wyłącz dhcp. Adresy IP obu muszą być różne aby nie było konfliktów.

1 polubienie

Tak robiłem i nie działało. Czyli połączyłem kablami do portów lan. Na jednym mam 192.168.1.1 a na drugim 192.168.1.2 i nie działało a dhcp miałem wyłączone. Dlatego jest tak jak wyżej napisałem.

Może adres 192.168.1.2 był już zajęty przez jakieś urządzenie? W tym wypadku mogło to nie działać.
Najlepiej spróbuj zrobić tak jak było polecone wyżej i ustawić IP routera który miał końcówkę 1.2 np na 1.254, powinno załatwić sprawę.

Dhcp ma być włączone tylko na routerze, który ma bezpośrednio dostęp do Internetu. Ten, który tylko pośredniczy - off.

Tylko jakie urządzenie? Przez wifi do 3 laptopy się łączą. i dwie drukarki na wifi. Tylko, że ten nowy router ma 3 ustawienia router/modem i dwa inne. A w ustawieniach dhcp mam opcje pośrednik dhcp.

Podaj dokładny model jednego i drugiego routera.

Pierwszy model routera, który jest na dole, to:
TP-link 300Mbps Wireless N Gigabit ADSL2+ Modem Router Model No. TD-W8970
A drugi to ten:
http://www.komputronik.pl/product/347172/tp-link-archer-vr400.html

No i tak panie … Z tego co wyczytałem obydwa routery mają ten sam adres panelu konfiguracji, więc … teoretycznie może występować kolizja adresów.

Nie wiem jak to jest dokładnie skonfigurowane, nie widzę panelu jednego ani drugiego routera. W routerze na dole przypisz routerowi Archer stałe IP - spoza puli adresacji DHCP. Czyli w ustawieniach routera na dole obetnij zakres DHCP o jeden np. ostatni numer hosta .254 i taki adres przypisz routerowi na górze. Jeśli nie ma wprost opcji przypisania adresu, poszukaj opcji “wiązanie ARP”.

W routerze Archer na górze, DHCP może być jak najbardziej włączone, a co za tym idzie wifi, ale musiałbyś zmienić adres sieci LAN tworzonej przez ten router, wybrać inną pulę adresów z kilku dostępnych “prywatnych” modeli sieci:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Adres_prywatny .
Z serii “przyda się”:
http://42.pl/ipcalc/ .

To powiedzmy zagwarantuje, że wifi nie będzie “siało” tymi samymi IP. I szwagier wódy nie odmówi … i owca cała :smiley:

PS
Jaką prędkość internetu maksymalną masz od dostawcy, powiedzmy w umowie? Przed ewentualną wymianą routera na dole posprawdzaj dokładnie, jakie karty wifi mają urządzenia (b,g,n), które mogą być podłączane na górze. Chodzi o to, żeby niepotrzebnie nie wywalić kasy, a potem może się okazać, że wifi w laptopie “ciągnie” max ok 55 Mbit/s.

PS2
Na przyszłość - zawsze wykonuj kopię zapasową ustawień routera. Oczywiście wtedy, kiedy wiesz, że konfiguracja jest dobra, stabilna, itd. Po resecie czy nieprzemyślanych,a zapisanych zmianach można taką konfigurację przywrócić.

Na dole wolę aby router miał adres 192.168.1.1 i włączony DHCP. Tylko to już jest stary model i nawet po przywróceniu do ustawień fabrycznych net mi przestaje działać. Nie od razu, ale po jakimś czasie i wtedy muszę robić jak wyżej pisałem. A nowszy model routera, który jest na górze ma wbudowane 5G (Ac). Co do kopii ustawień, to zawsze robię to.
Ja na dole w PC mam na usb biały adapter TP-linka z długim kablem i zielona lampką po środku. Jakie karty mają w laptopach, tego nie wiem, ale na bank, szwagier ma możliwość łączenia się pasmie 5G, drugi laptop bez 5G oraz mój laptop również bez 5G.
Co do ustawień routera a raczej statusu, to umieszczam zrzut: