Resetowanie BIOS-u płyty głównej

Witam.

Opiszę, jak poprawnie zresetować BIOS płyty głównej.

Dla wtajemniczonych jest to czynność trywialnie prosta, lecz należy pamiętać również o tych, którzy zaczynają przygodę z komputerem.

Reset BIOS-u okazuje się niezbędną czynnością, gdy dokonamy błędnej zmiany ustawień w BIOS-ie, po czym komputer nie chce się uruchomić. Przeważnie ustawienia te dotyczą procesora.

Zresetowanie jest równoznaczne z przywróceniem ustawień fabrycznych BIOS-u.

Są trzy sposoby na zresetowanie BIOS-u płyty głównej. Dwa z nich zmuszają nas do fizycznej ingerencji w płytę główną komputera, dlatego należy pamiętać o wcześniejszym pozbyciu się ewentualnego ładunku elektrostatycznego poprzez złapanie obiema dłońmi kaloryfera, bądź kranu.

Pierwszy sposób -> Reset poprzez wyciągnięcie baterii z płyty głównej.

3ff1764339d3fc87.jpg

Czynność tą wykonujemy gdy komputer jest wyłączony.

Na każdej płycie głównej znajduje się 3 Volt-owa bateria wielkości monety 1 zł. (zdjęcie wyżej), której zadaniem jest zachowanie aktualnych ustawień BIOS-u płyty głównej oraz daty i godziny, gdy komputer jest wyłączony. Umiejscowienie baterii na płytach głównych jest różnorakie.

Wyciągamy baterię na co najmniej 30 minut. Po tym czasie wkładamy baterię z powrotem na swoje miejsce i włączamy komputer. Ot cała filozofia :wink:

Niektórzy zapewne stwierdzą, że 30 minut to za długo. W niektórych płytach głównych rzeczywiście wystarczy wyciągnąć baterię na kilka sekund, po czym BIOS resetuje się. Osobiście spotkałem się z płytami głównymi, w których reset następował po 10, 30, a w jednej nawet po 40 minutach. Zatem uznajmy 30 minut za optymalny czas, po którym reset BIOS-u w 99% przypadków nastąpi.

Drugi sposób - Reset poprzez przestawienie zworki CMOS.

0d6c2f1e3d6ea3bf.jpg

Czynność tą wykonujemy gdy komputer jest wyłączony.

Zworka CMOS znajduje się przeważnie w pobliżu baterii.

Zworka CMOS domyślnie zwiera dwa piny: pin 1 i pin 2. Domyślne położenie zworki zapewnia zapamiętywanie ustawień BIOS-u, gdy komputer jest wyłączony.

Aby zresetować BIOS za pomocą zworki należy zewrzeć nią piny 2 i 3. Takie położenie ( 2-3 ) utrzymujemy przez kilka sekund, po czym przekładamy zworkę w pozycję domyślną, czyli zwieramy z powrotem piny 1 i 2.

Osobiście spotkałem się z przypadkiem, że reset BIOS-u za pomocą zworki nie następował. Słyszałem również o tym od kilku osób, zatem uważam ten sposób za niepewny i zalecam dokonywać resetu BIOS-u poprzez wyciągnięcie baterii.

Trzeci sposób - Reset poprzez wczytanie fabrycznych (domyślnych) ustawień BIOS-u z poziomu BIOS-u.

b5cad9de76bfbc4c.jpg

Aby wejść do BIOS-u należy (w 80% przypadków) nacisnąć klawisz Delete w momencie pojawienia się pierwszego czarnego ekranu z białymi napisami. Ekran ten zwany jest ekranem POST. Znajdują się tam informacje dotyczące wersji BIOS-u komputera, ilości pamięci RAM i identyfikacji poszczególnych kanałów IDE, SATA, czyli napędów optycznych i dysków twardych. W tym momencie, gdy naciśniemy klawisz Delete naszym oczom ukaże się niebieska plansza BIOS-u, gdzie wybieramy pozycję Load Optimized Defaults , po czym na zadane pytanie odpowiadamy " Y" - Yes :wink: (zdjęcie powyżej).

W niektórych przypadkach (zwykle w laptopach) za wejście do BIOS-u odpowiada inny klawisz, niż Delete. Są to bardzo sporadyczne przypadki.

Zawsze jednak jesteśmy informowani na ekranie POST, jaki klawisz odpowiada za wejście do BIOS-u, np:

Press F12 to enter SETUP

Pozdrawiam serdecznie.