Resetowanie się biosu

Witam

Mam taki problem, niedawno wymieniłem płytę główną, wszystko jest w porządku, oprucz jednego, za każdym razem kiedy włączam komputer mam zresetowany bios, zegar systemowy wraca do ustawień początkowych, bateria przełożona z poprzedniej płyty, gdzie działała bez zarzutu, blaszki przylegają solidnie, więc nie wiem co może być przyczyną.

Za wszelkie sugestie z góry dziekuję.

  1. Wymień baterię

  2. Może bios sam się resetuje bo ma nieprawidłowe ustawienia napięć/wartości lub z powodu overclockingu

  3. Spróbuj zresetować bios zworką

Pamiętaj że przywrócenie ustawień domyślnych nie oznacza, że one są prawidłowe, choć w 99% tak jest.

A czy podczas włączania komputera gdy bios się resetuje masz jakieś dźwięki od biosu? Czy zwykłe jedno piknięcie? Bo jeżeli zwykłe jedno piknięcie, to może być problem nietrzymania ustawień przez pamięć biosu.

Spróbuj zaktualizować BIOS do najnowszej wersji.

Jeśli płyta ma zworkę do resetowania BIOSu to sprawdź, czy ją przestawiłeś po resecie…

:roll:

AndrewCors ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Bios resetuje się, ale dopiero gdy całkowicie wyłączam komputer, procesor ma ustawienia orginalne, a jeśli chodzi o zwrotkę, to nie widzę na tej płycie typowej zwrotki, w sąsiedztwie bateryjki, jest coś w rodzaju trzech pinów, na których jest plstikowa nakładka, która zwiera dwa z nich, nie ruszałem tego, bo nie jestem pewny.

Podczas włączania komputera jest zawsze jeden sygnał, a bateryjki wymieniałem dwie z innych komputerów, gdzie bez problemu działają.

Sprawdź w instrukcji. Te zworki nie muszą być w sąsiedztwie bateryjki. W takim razie albo masz walniętą pamięć na biosie i nic z tym nie zrobisz albo jak ktoś wyżej napisał spróbuj go zaktualizować, ale nie licz na naprawienie problemu.

Jeśli bateryjka jest na pewno dobra, to najpierw w BIOSie ustaw prawidłowy, aktualny czas! Potwierdź ustawienia i zrestartuj komputer. Po uruchomieniu systemu sprawdź czas w tray’u i zsynchronizuj z wzorcem w sieci.

Wlaśnie dokładnie tak robię, jednak po wyłączeniu komputera, i włączeniu go po pewnym czasie, wszystkie ustawienia sie resetują, łącznie z czasem.

Znajdź te zworki do resetowania biosa. Możliwe że ustawione jest cały czas na brak zapamiętywania ustawień. Jak nie masz instrukcji obsługi, to poszukaj na necie. Podaj jeszcze co to za model to pomożemy zlokalizować te zworki.

Nazwa płyty to: MSI MS-6156ZX

Dzięki

No więc niedaleko od bateryjki masz zworkę, o której mowa, przy trzech pinach oznaczonych JBAT1. Normalna, robocza pozycja zworki, to taka, przy której zwarte nią są piny 1 i 2, czyli bliższe bateryjki. Jeśli tak nie jest, to tak zrób.

Jeśli natomiast chcesz “wyzerować” BIOS, to na chwilę przekładasz zworkę na piny 2 i 3, a następnie powracasz ze zworką na piny 1 i 2.

Warto po takiej operacji uruchomić komputer, zatrzymać bootowanie na BIOSie i ustawić mu konfiguracje standardową, czyli wybrać pozycję “Load Optymized (Optimal) Defaults”, potwierdzić ją i zrestartować komputer.

Tu masz manual: http://uk.ts.fujitsu.com/rl/servicesupp … 56/6156(ES.PDF

Jak najbardziej jest tam zworka Clear CMOS - oznaczona na płycie symbolem JBAT1.

:roll:

Wina jednak była w złym ustawieniu zwrotki, po ustawieniu jej na 1i2 problem się rozwiązał, po ustawieniu biosu i wyłączeniu komputera, na kilka minut z sieci, i ponownym włączeniu, ustawienia się nie zresetowały.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich! !!

Temat uważam za zamkniety

POZDRAWIAM

SilberPunkt , gratuluje celnej diagnozy. Jak to napisałeś to brałem to za jakiś żart i nie chciało mi się w to wierzyć. Miałeś nosa. Czasami, z całym dla Ciebie szacunkiem głupie pomysły potrafią być naprawdę dobre.