Resetownie się komputera podczas ładowania systemu


(Bewek2) #1

Od kilku miesięcy resetuje mi się komputer podczas ładowania systemu widnows zaraz przed pokazaniem loga win xp, a po pokazaniu loga Foxconna. Wtedy za którymś razem po włączeniu kompa po 2/3 restarcie chodziło normalnie, nigdy mi się nie zresetował podczas pracy na komputerze, rzadko kiedy tylko jak załadował się windows i były wczytywane programy w autostarcie systemu. Jednak od wczoraj resetuje się ciągle, po tym restarcie pokazuje mi, że windows nie zamknał się poprawnie, daje, żeby uruchomił się się normalnie i od razu się resetuje, następnie daje, żeby uruchomił na ostatniej poprawnej konfiguracji, ale jest to samo.

Jeszcze jeden szczegół nie wiem czy będzie miał znaczenie, dziś po restarcie za 4 czy 5 razem, monitor nie wyświetlał obrazu, tak jakby komputer był wyłączony z zasilania, mimo, że ciągle był włączony, tylko na nic nie odpowiadał, nawet na ręczny reset, musiałem wyłączyć listwę, żeby go wyłączyć, włączyłem go ponownie i na nowo jak wcześniej się resetuje, wcześniejteż z rzadka się tak zdarzało, ale potem chodził normalnie.


(Pharun) #2

Wygląda mi to na awarię zasilacza. Działa póki nie zacznie być bardziej wykorzystywany (czyli np do momentu jak zaczyna pracować intensywnie dysk twardy i potrzeba więcej prądu) - wtedy wywala się całość (było tak w kompie mojej siostry - wymiana zasilacza rozwiązała problem). Możesz to przetestować odłączając np napędy CD/DVD i zostawiając tylko części niezbędne do załadowania systemu (płyta główna, procesor z zasilaniem, dysk twardy, karta graficzna i jedna kość pamięci). Możesz też skombinować od kumpla zasilacz i podłączyć go u siebie i zobaczyć czy ruszy (tylko patrz żeby miał takie same parametry).

Ewentualnie:

Spalił się któryś z podzespołów lub uległ uszkodzeniu i powoduje spięcia na zasilaczu który dokonuje awaryjnego zatrzymania i resetuje kompa. Można to sprawdzić metodą prób i błędów podłączając i odłączając poszczególne podzespoły (ale to podobna strategia do pierwszej przeze mnie opisanej i ciężko będzie wywnioskować która ewentualność zaszła).

Lub:

Walnął Ci system - spróbuj odpalić jakąkolwiek Live CD Linuxa i zobacz czy się załaduje - jak się załaduje to wina Windowsa, jak też się wysypie to wina sprzętu.


(system) #3

Miałem podobny przypadek. Wymiana zasilacza rozwiązała problem.

Zwróć uwagę czy po wyjeciu wtyczki zasilania i ponownym wlączeniu komputera system ładuje sie prawidlowo, czy po minucie pracy wentylator zasilacza

nie wydmuchuje zbyt ciepłego powietrza.

Możesz wymontować i otworzyć zasilacz oraz zlokalizować kondenstator elektrolityczny o parametrach ok 2200 pF i napięciu ok 10 V (czasami jest ich kilka)

Jeśli górna jego część jest wybrzuszona to oznacza jego uszkodzenie. W 75% jest to najczęściej spotykany objaw niedomagania zasilacza.


(Bewek2) #4

Ok dzięki, w takim razie któryś z tych zasilaczy chyba będzie w sam raz ?

http://www.ceneo.pl/11043675s

http://www.ceneo.pl/12866527s


(system) #5

Przeczytaj mój post w temacie “Wybór zasilacza”

wybor-zasilacza-t468419.html#p2958371


(igrek) #6

Ewentualnie obstawiam uszkodzony RAM bo też miałem taką akcję przy uszkodzonym że ciągle się resetował. Ściągnij memtest i przetestuj pamięć zanim zakupisz zasilacz


(Bewek2) #7

Odłączyłem wszystkie napędy, wyjąłem jedną kość pamięci, ale dalej się resetuje.


(Cristian) #8

Miałem podobny problem. Pomógł rozruch z CD Windows i komenda CHKDSK


(Pharun) #9

To wyjmij drugą kość pamięci dla pewności (w sensie raz włącz kompa z kością nr 1 a drugi raz z kością nr 2 - tak żeby wykluczyć że przypadkowo wyjąłeś ta sprawną kość), ale tak jak mówiłem na początku - mi tez to wygląda na uszkodzenie zasilacza bo to samo miała moja siostra.


(Bewek2) #10

Kupiłem zasilacz XFX P1-550S-XXB9, zamontowałem, ale pomogło tylko na tyle, że się nie resetuje wczasie przeglądania Biosu. Dalej się jednak resetowało w tym samym miejscu co przedtem, więc włożyłem płytę z windowsem i dałem, żeby naprawiło windowsa, po całej akcji zresetowałem komputer i kiedy już pokazał logo xp (wtedy myślałem, że już będzie działać) po 5 sekundach jego wyświetlania, wywalił niebieski ekran i od razu się zresetował i tak w kółko. Nie wiem co tam pisało na tym blue screenie bo za szybko się resetuje.


(Cristian) #11

Hmm ale ty dałeś mu chyba komendę “Napraw system”. A mi chodziło żebyś wszedł do wiersza poleceń i dopiero tam wpisał “CHKDSK”


(Sebix99) #12

Brak reakcji na reset? ja tak miałem jak ram mi się skopał sprawdz czy nie masz zanieczyszczonych wejść na ram. A bluescreen tworzy plik .dmp w systemie z którego można odczytać niektóre dane.