Restart BIOSu na GIGABYTE GA-P31-DS3L

zmiana biosu pomoże że geil-e 4Gb każda po 1 GB będzie pracowała w dual channel

Więc sprawa ma się następująco, zaktualizowałem BIOS i niestety nic to nie pomogło. Następnie w ustawieniach BIOS zauważyłem, że można wybrać jaka ilośc pamięci ma czytać BIOS, a więc zaznaczyłem, że 4GB, następnie, że 3GB, próbowałem różnych ustawień kości i rezultat taki, że jeżeli miałem włożone 3 kości komputer sie włączał do okna BIOSu, natomiast gdy miałem ustawione na 4GB i włożone 4 moduły komputer się włączył a na ekranie widniał piękny czarny ekran. Gdy w BIOSie ustawiłem tryb AUTO i miałem kości 4 to komputer się wieszał na ekranie “Zapraszamy”. Dodam, że pamięć nowa jak i stara samodzielnie włożona do banków śmiga. Problem pojawia się tylko gdy mam 3 lub 4 kości włożone, a etapy “włączania się kompa” zależały od ilości kości w bankach lub ustawień w BIOSie. Nie wiem co robić. Już przy tym wymiękam. Przepraszam za jakiekolwiek niejasności w tekście ale pisze to na szybko.

Pozdrawiam, sasiw! :wink:

Spróbuj wejść do biosu mając włożone 2 różne rodzaje pamięci i spisz na jakim dzielniku FSB:RAM działają. Być może płyta ma problemy z prawidłowym jego ustawiniem i słabsza kość nie wyrabia.

ta płyta obsługuje pamięci jednostronne SS a dwustronne DS nie obsługuje oczywiście włożone w dual channel i tu tkwi ten problem .

@Heo

Oto zdjęcia z BIOSu wykonane podczas włożonych kości 667 i 800MHz:

dsc00040kx4.th.jpgdsc00041vx9.th.jpg

Napisałem wam gdzie jest problem ta płyta nie obsługuje w dualu channel pamieci dwustronnych DS !!

Ale ja nie mam pamięci dual. Pisałem już, że mój problemik tkwi w MHz.

Pamięci są wykrywane jako 667 więc prawdopodobnie kości się gryzą. Za wiele w tej sytuacji raczej nie zrobisz.

A jeżeli wymienie na 667 MHz kostki 800MHZ to styknie czy 4GB nie odtworzy/nie będzie czytało 4 modułów?

Jeżeli będą to kości tego samego typu to powinny działać chociaż lepiej by było gdybyś sprawdził na stronie producenta czy płyta jest kompatybilna z tą serią ramu. Poza tym chyba jednak masz system x86 więc nie licz na więcej niż 3,25GB wykrywanej pamięci.

Wiem, poprzednie kostki sprawdzałem dokładnie na stronie producenta i wszystko pasowało tylko panowie z Allegro zamiast 667 wysłali mi 800 i próbowałem coś zrobić żeby nie odsyłać im ale najwidoczniej jestem do tego zmuszony. Wymienię te kości na 667 i zobaczę jakie będą skutki. A co do x86 to wszystko wiem ale uzbrajam się już na przyszłość i modernizuje trochę swój sprzęcik. :slight_smile:

Dzięki wszystkim za pomoc!:slight_smile:

Pozdrawiam!

Problem ponownie się pojawił, tym razem z kostkami 667mhz. Komputer podobnie jak wcześniej jak ma 3 kostki dochodzi do okna “Zapraszamy” a jak jedną to albo wcale albo do BIOSu :expressionless: .W BIOsie również pokazuje 2gb ram tylko, że nie 667 mhz tylko 533. Proszę o pomoc.

Edit:

Teraz komputer mi się włączył na 4 pamięciach ułożonych w ten sposób stare,stare,nowe,nowe. Więc to wygląda jakby ten komputer nie czytał więcej niż 2gb ram…