Restart BIOSu na GIGABYTE GA-P31-DS3L

(system) #1

Witam. Chce zrestartować BIOS na płycie GIGABYTE GA-P31-DS3L, w związku z tym, że nie pokazuje mi więcej niż 2GB RAM. Czy aby tego dokonać wystarczy wyciągnąć bateryjkę na pół godziny czy coś jeszcze? Jak to zrobić, żeby nie mieć problemów. Proszę o pomoc.

(adam749) #2

viewtopic.php?f=7&t=267235

Ale być może to nic nie da...

Napisz jakie masz dokładnie pamięci i system (i SP)

(system) #3

KVR800D2N5/1G x2oraz

KVR667D2N5/1G x2

Próbowałem już różne ustawienia w bankach. System mam XP SP3. Również w BIOSie mi pokazuje, że mam 2GB, ale EVEREST pokazuje, że mam włożone 4 kostki. Komputer sie zachowuje tak jak by nie sumował pamięci lub nie czytał ponad 2GB.

(adam749) #4

Wejdź w Menedżer zadań > wydajność i spisz ile jest w ramce pamięć fizyczna

(system) #5

Pamięć fizyczna (KB)

Razem 2095532

(adam749) #6

Czyli widzi tylko 2GB....

Mi się wydaje że to wina 2 rodzai kości, bo masz 800MHz i 667MHz, a ich nie powinno się łączyć i widzi tylko te 800.

(system) #7

To co teraz mam zrobić? Czy to ma, aż tak wielkie znaczenie?Spróbuje jeszcze zostawić tylko moduły 667 i 800mhz po jednym. Zobaczę jak zareaguje komputer.

(adam749) #8

Ma znaczenie, ale czy to przez to nie widzi ich to niewiem. Poczekaj aż ktoś inny się wypowie to się na 100% dowiesz.

Drugą rzeczą jest Windows, a mianowicie wersja X86 (czyli 32 bitowa, którą posiadasz) widzi tylko do 3,25GB RAM i żeby widział więcej musisz mieć system x64, a XP 64 bitowy jest tylko po ang, więc zostaje Vista x64.

(system) #9

A więc zostawiłem 800mhz i 667mhz po 1 kostce w 2 Pierwszych bankach i mi czytało tylko 1GB, natomiast gdy wstawiłem 667mhz w pierwszym banku, zrobiłem jeden bank przerwy i włożyłem 800mhz i czyta 2GB ram. Już naprawdę nie wiem co tu jest grane.

(system) #10

mam ten sam problem windows widzi 4 gb ram everest widzi wlozone kosci 4 gb ale pisze ze uzywa tylko 3200. a w biose jest napisane cos takiego:

System Memory

Total: 4096 MB

Appropriated: 896 MB

Available: 3200 MB

pomocy! !!

(system) #11

mam ten sam problem windows widzi 4 gb ram everest widzi wlozone kosci 4 gb ale pisze ze uzywa tylko 3200. a w biose jest napisane cos takiego:

System Memory

pomocy! !!

(mysz 1) #12

W instrukcji na stronie 16 jest jak montować pamięć .

1-4-1 Dual Channel Memory Configuration

Masz pamięc DS, możesz wykorzystać 2 banki [1-3 , 1-4 , 2-3 , 2-4]

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Mot ... A-P31-DS3L

Zobacz : Memory Support List , Manual .

(system) #13

Czyli już nic nie zrobie? W instrukcji pisze, że moge mieć w 4 bankach pamiec a konkretnie wyglada to mniej wiecej tak w instr.

DDRII1 DDRII2 DDRII3 DDRII4

SS SS SS SS

Czyli, że moge miec rozłożone w każdym banku po 1 pamięci.

Czy teraz jedyne wyjście to zakup 2x 2GB?

(system) #14

System Memory

pomocy! !!

(Fwlgxorm) #15

-o W takim wypadku wszystkie kostki pracują z szybkością tej najwolniejszej. Ot co...

(system) #16

To może jednak mam spróbować zrestartować BIOS? Czy może są jeszcze jakieś czynności, które moga mi pomóc?

(mysz 1) #17

Reset biosu nie pomoże ,spróbuj zmienić wersję biosu lub poszukaj biosu zmodyfikowanego dla twojej płyty .

(system) #18

A jeżeli znajdę to mogę zrobić jakoś jakąś kopie zapasową starego BIOS lub coś? Tak abym nie miał problemów. Jak sparwdzić ver. BIOSu?

(Jachu165) #19

Witam mam taką samą płytę GA-P31 DS3Li ten sam problem kupiłem pamięci geil ultra 800MHz 2x1Gb DUAL CHANNEl wczoraj dokupiłem jeszcze raz geil ultra 800MHz 2x1Gb DUAL CHANNEL zamontowałem i uruchomiłem kompa a tu lipa komputer się uruchomił ale nie wystartował system system mam Xp.

(mysz 1) #20

Na płycie jest program do zmiany biosu z systemu , wystarczy zainstalować .

Można zrobić kopię biosu .

Podczas startu kom. , na dole jest wersja biosu [można na klawiaturze wcisnąć "Pause"] .

W programie do zmiany biosu będzie napisane jaką wersję na bios .