Restart kompa-niebieski ekran-temperatury dobre?

witam … siedze sobie na komie aż tu nagle komp zacina sie na 2 sek potem pojawia sie niebieski ekrac pisze coś bardzo dużo liter nie zdążyłem przeczytać bo trwało to może 1 sek i komp sie resetuje … Włączyłem Everest Home Edition wybrałem pole czujniki o oto co wykryło

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika HDD (ISA 290h)

Typ czujnika procesora graficznego Driver (NV-DRV)

Temperatury

Płyta główna 41 °C (106 °F)

Procesor graficzny 49 °C (120 °F)

Seagate ST3250410AS 42 °C (108 °F)

Wentylatory

Procesor 2177 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 2.38 V

Aux 3.71 V

+3.3 V 3.26 V

+5 V 5.48 V

+12 V 0.79 V

-12 V -11.24 V

-5 V -0.26 V

Debug Info F FF 9B FF

Debug Info T 41 00 00

Debug Info V 95 E8 CC CC 0D CA 0B (03)

czy to wszystko jest ok i co mogło spowodować ten restart ?

Jaki masz procesor że napięcie na nim wynosi 2.38 V !!

Prawdopodobnie zasilacz coś trafiło co widać po napięciach.

procesor Intel Core 2duo CPU

E4500 @2.20GHz

2.21 GHz, 2,00 GB ram

przepisałem równo z informacji o systemie

Nie podałeś temperatury procesora.

Oficjalna strona intela podaje że maksymalna bezpieczna wartość napięcia to 1.500 V, czyli masz o wiele za dużo.

to jak to zmienić i czy to jakoś wpłynie na działanie kompa

Pole Wartość

Procesor graficzny 49 °C (120 °F)

Napięcie procesora możesz zmienić w Biosie, ale nie wiadomo jak będzie ze stabilnością komputera.

Na razie poczekaj i poobserwuj czy dana sytuacja będzie się powtarzała.

Edit: Procesor Graficzny to GPU i jest to temperatura karty graficznej mi zaś chodzi o CPU.

Edit2:PPM na Mój Komputer -> Właściwości -> Zaawansowane-> Uruchamianie i odzyskiwanie (Ustawienia) -> Awaria systemu i odznacz “Automatyczne uruchamianie systemy”

Teraz gdy Ci się pojawi BSOD to komputer się nie zrestartuje a Ty będziesz mógł odczytać treść blue screen’a. Wtedy zrób zdjęcie lub przepisz zawartość i wrzuć na forum i niech ktoś to przejrzy (ja się już na tym niestety nie znam).

Prawdopodobnie pomoże tylko wymiana zasilacza. Ale najpierw podaj temp. procka.

a jak można zobaczyć temperature procka bo nie wiem

Sprawdź w BIOS’ie

użyj np SpeedFan:

http://www.dobreprogramy.pl/SpeedFan,Pr … 13166.html

ale chyba Everest Home Edition też powinien pokazywać…

podaj jeszcze raz napięcia np: z Speedfana

W evereście home edition nie ma takiej opcji. Pobierz Core Temp 0.99 lub jakiś inny program tego typu.

albo Everest Ultimate Edition

Koledzy co wy za bzdury tutaj mówicie. Jak wy chcecie sprawdzić w komputerze temeraturę, jak w komputerach nie ma żadnego termometru. Temperatura pokazywana w biosie oraz innych programach jest obliczana w nie odzwierciedla prawdziwej temperatury. Najprostszym sposobem na zbadanie, czy grzeje Ci się procesor jest zdjęcie obudowy, praca procesora w stresie przez parę minut i dotknięcie go palcem. Jak Cię oparzy, to wskazuje to, że Twój komputer faktycznie się grzeje. Jak jest tylko ciepły to na pewno nie jest to wina tego, że grzeje Ci się procesor. A komp Ci się restartuje kolego, gdyż występuje błąd w Twoim systemie operacyjnym powodujący zatrzymanie się systemu. Jeśli nie wiesz co to za błąd, proponuję zgranie ważnych dokumentów i format dysku twardego.

W komputerach nie ma termometrów to prawda, ale za to są czujniki, które kontrolują temperaturę poszczególnych podzespołów np. po to aby nie przekroczyła pewnych dozwolonych wartości. Aktualne wartości mozna odczytać w BIOS’ie lub za pomocą odpowiednich programów takich jak na przykład Everest Home Edition.

Powiedz mi jak sobie ubzdurałeś, to dotykanie procesora palcem ?? :shock: Otóż na procesorze znajduje się takie urządzenie do odprowadzania ciepła które zwane jest radiatorem. Zazwyczaj znajduje się na nim wentylator, który uwydatnia odprowadzanie ciepła wytworzonego przez procesor.

Tak czy siak procesora nie dotkniesz. ;/Chyba że chcesz zdjąć radiator i trzymać procesor w stresie co będzie niezbyt rozsądnym zachowaniem :o Wtedy procesor na pewno będzie gorący.

=D>

=D>

Najprostsze znane Ci rozwiązanie prawda ?

To forum jest od tego aby pomóc w możliwie jak najlepszy dla użytkownika sposób. Na sformatowanie dysku wpadłoby nawet dziecko, choć nie musi być to rozwiązaniem problemu, bo wina może leżeć po stronie Hardware’u.

Pozdrawiam Miron.

A po co zaraz format?

http://cybertrash.pl/Tata/Niebieski%20e … BSOD_.html

Miron laiku nie wymądrzaj się jakim to nie jesteś ekspertem. Jak jesteś taki mądry zapraszam na Politechnikę. Gdy bym napisał dotknij radiatora, to by nie wiedział co to jest - gdyż większość potencjalnych użytkowników nie rozróżnia radiatora od procesora. Po za tym kolego jak jesteś taki bystry to wiesz, że są już komputery, które nie posiadają wiatraczków i radiatorów. Chyba, że nie wiesz. Po za tym napisałem, jak nie wie co to za błąd to niech zrobi format dysku. Widzę, że się znasz jak mało kto. Tylko problem w tym, że kolego nie wiesz dlaczego pojawia się niebieski ekran. Radzę wejść na link który podesłała Olcia, i sobie poczytać - na drugi raz będziesz wiedział, że niebieski ekran pojawia się wtedy, gdy system Windows napotka poważny problem uniemożliwiający dalszą pracę systemy - jest to błąd po stronie software. Po za tym kolego sam sobie zaprzeczasz. Mówisz, że nie ma termometru w komputerze, a czujniki kontrolują temperaturę. Pytanie jakim sposobem one kontrolują? - skoro nie ma termometru i nie mogą zbadać jaka jest konkretna temperatura. Czujniki obliczają tylko przybliżoną wartość temperatury, jaka może znaleźć się na poszczególnych podzespołach. Jak ten proces się odbywa poczytaj sobie, lub zapytaj informatyka - bo wykładu tutaj robić nie zamierzam.

skit32 już wiesz po jakiej stronie leży problem. Pozdrawiam serdecznie.

Co do dotykania radiatora to nie zawsze wynik tego zabiegu może dać nam prawdziwe informacje. Radiator może być np. źle zamocowany przez co on sam pozostanie chłodny, gdy procesor będzie się grzał.

To że istnieją komputery, które są pozbawione radiatorów i wiatraczków (chłodzone, np. za pomocą WC) nie musi koniecznie oznaczać, że skit32 takiego używa, więc brałem pod uwagę tradycyjne rozwiązanie.

To, że nie znam się na wszystkich oznaczeniach Blue Screenów nie koniecznie musi oznaczać, że nie wiem skąd się biorą.

Przyczyną pojawienia się BSOD’a nie koniecznie musi być winny software co właśnie możesz przeczytać na stronie podanej przez Olcia , analizując poszczególne przypadki “niebieskich ekranów śmierci”. Gdy będzie winny hardware, niestety format nie wiele pomoże. :expressionless:

W sprawie termometrów i czujników. Fakt, trochę tu namieszałem. Skoro te czujniki po coś zostały stworzone to raczej mają jakiś cel w swoim istnieniu. Warto było by się oprzeć na informacjach podawanych przez nie, nawet jeśli wartości te są przybliżone. Tym bardziej że nie tylko ja z tego korzystam. Owszem są przypadki, że czujniki są popsute, wtedy te informacje nic nam nie dają.

Poza tym nigdzie nie napisałem że jestem ekspertem. Jestem tylko człowiekiem także i mi błędy mogą się przytrafić, lecz obiecuję, że będę się starał popełniać ich jak najmniej.

Proszę Cię nie zwracaj się do mnie “kolego”. Raz to to, że się w ogóle nie znamy. Po drugie ten zwrot w kontekście jakim go użyłeś wydaje mi się niezbyt grzeczny, a przecież nie chcemy by na forum panowała wroga atmosfera. Prawda ?

Co do swojej wypowiedzi wyżej. Faktycznie za bardzo na Ciebie naskoczyłem przez co mogłeś poczuć się urażony, za co przepraszam.

Proponuję nie kłócić się już tylko poczekać na odpowiedź ze strony autora tematu.

Pozdrawiam.

Miron

miną tydzień i narazie komp działa normalnie … może to było jednorazowe zobaczymy … wrazie czego sie odezwe