Restartujacy sie win xp + primary slave drive fail

Plyta glowna asus p4b533, 2 dyski fizyczne z wieloma partycjami. Przy wlaczaniu komputera na samym koncu przed oknem z wyborem profilu uzytkownika komputer sie restartuje. Przy tym restarcie w oknie startowym pojawia sie blad “Primary slave drive fails” przy nacisnieciu F1 ladowanie przechodzi dalej az do wyzej wymienionego momentu i kolejny restart. Partycja z system juz 2 razy formatowany i zainstalowany nowy system jednak po paru prawidlowych wlaczeniach problem wraca. Na primary slave jest dysk bez systemu po jego odpieciu sytacja ta sama tylko blad “primary master drive fail”. I co najdziwniejsze komputer w tybie awaryjnem wstaje normalnie wszytskie dyski partycje widzi i dzialaja one bez zarzutu. Bardzo prosze o pomoc poniewaz juz mi sie koncepcje skonczyly a z probleme mecze sie od 2 miesiecy.

Osobiście przywrócił bym BIOS do domyślnych ustawień.

Moim zdaniem, (poza radą "Triniti888 - w BIOSie pozycja “Load Setup Defaults”) powinieneś sprawdzić sprzętową konfigurację komputera.

  • tymczasowo odłączyć przewody od dysku, na którym nie ma systemu;

  • sprawdzić, czy dysk twardy z systemem ma zworkę ustawioną na Master i jeśli nie, to tak ustawić;

  • użyć jedną, sprawną (!) taśmę IDE, podłączając ją niebieskim wtykiem do niebieskiego gniazda na płycie głównej, a drugi koniec (nie środek!) taśmy do twardego dysku z systemem;

  • przy tej konfiguracji, z tym jednym dyskiem, normalnie uruchomić komputer, sprawdzając przy tym błędy, o których piszesz.

Napisz, ile taśm zostało użytych w komputerze, w dotychczasowej konfiguracji?

Dzieki za rady

Bios przywrocony do ustawien domyslnych odlaczone wszelkie dyski i napedy poza tym z systemem + zmieniona tasma komputer niestety sie restartuje w tym momencie w ktorym wczesniej jednak blad dysku nie wystepuje…w trybie awaryjnym system wstaje normalnie

oglolna konfiguracja byla taka : dysk z systemem sam na jednej tasmie…2 napedy na drugiej i dyskietka z kieszenia (drugi dysk) na trzeciej…w tym stanie komputer dzialal ladne kilka lat i nagle ten problem z restartowaniem :confused: Bardzo prosze jakby ktos mial jeszcze jakis pomysl

Nie wiem, bo nie piszesz, czy skonfigurowałeś podłączenie dysku twardego tak, jak radziłem?

A co zamierzasz z tym drugim twardym dyskiem?

Teraz wypadałoby podłączyć chociaż jeden napęd optyczny, czyli znowu jedna taśma do czarnego gniazda na płycie i wolny koniec (nie środek!) do dowolnie wybranego napędu optycznego, Jednak napęd ten musi mieć zworkę ustawioną na Master. Drugi napęd optyczny (jeśli jeszcze chcesz go używać) pozostaw na razie nie podłączony!

Uruchom komputer, znowu sprawdzając błędy.

Tu mnie zastanawia. Coś musi być ładowane w trybie normalnym, że powoduje restart. Pewnie jakiś sterownik, ale niestety nie mam cię czego uczepić.

Dyski IDE czy SATA?

no jaja znalazlem przyczyne…dzieki Triniti888 za naprowadzenie…zaczalem odistalowywac i instalowac wszytskie aplikacje ktore nie laduja sie w trybie awaryjnym i okazalo sie ze jak odinstalowalem avast antivirus system wstaje normalnie :slight_smile: dobra tylko co to moze oznaczac…jakis wirus na dyskach ktorego normalnie avast nie wykrywa a nie puszcza przy uruchamianiu komputera ???

Nie wiem jaką miałeś wersję avasta, ale być może wykrył on, że dana aplikacja zachowuje się podejrzanie i zaczął ją blokować. Polecam zainstalować Ci NOD32 i przeskanować. Jeżeli nic nie wykryje, a nadal będziesz miał podejrzenia, że coś siedzi w systemie, to daj logi do sprawdzenia.

zgodnei z poleceniem zainstalowem NOD32 i nic nie odnalazl…od tygodnia komputer koncu dziala tak jak powinien. dzieki wszytskim za pomoc