Restarty kompa- wina zasilacza?

Witam!

Ostatnio mój Pc zaczyna się coś często restartować w trakcie pracy- nawet po 3-4 razy pod rząd. Ściągnąłem Everesta i w zakładce “Wartości napięć” tam gdzie powinno być -5V u mnie pokazuje 3.10V. Czy to nie za nisko?

Mam zasilacz Modecom 350W a mój komp jest taki:

Asus p5vdc-x

P4 531

GeForce4 mx 440

Sprawdź temperatury procesora, grafiki, ręką dotknij zasilacza i sprawdź czy jest wyczuwalne ciepły.

Procesor w stresie ma nawet 70 stopni. Zasilacz jest wyczuwalnie ciepły.

Komputer nie jest zakurzony? Spójrz w zasilacz przez wentylator (lub od tyłu) i czy nie widać tam kurzu.

Trochę kurzu jest… Ale nie aż tak dużo. Czyżby to była wina tego że komp jest zakurzony??

Podstawowa sprawa to go wyczyścić z kurzu (rozkręć zasilacz i wyczyść go porządnie).

Witaj

możesz też zastosować do czyszczenia coś takiego

http://www.morele.net/sprezone-powietrze-600ml-18/

a napięcia sprawdż taż tym programem

http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html

warto by też nałożyć nową pastę na procesor

Obie rady to bzdury - sprężonym powietrzem możesz narobić więcej szkód niż pożytku (para wodna kondensuje się na niejako “wiążąc” się z płytką drukowaną)

A napięcia mierzymy miernikiem, nie programami.

Jak masz Asusa to wejdź na stronę firmową i zobacz czy do swojego modelu jest do ściągnięcia Asus Probe 2 . U mnie ten program pokazuje napięcia tak jak miernikiem co nie znaczy że U Ciebie będzie tak samo dobrze pokazywał. Wyniki z pomiaru miernika jak pisał majcovsky , mogą być wyznacznikiem napięć jakie są, on też może mieć błędy ale nie takie jakie mogą zakłamywać programy. Takie programy co najwyżej mogą być pomocne do okreslenia temperatur podzespołów i innych danych jak jest bardziej rozbudowany. Jak nie czyściles dawno kompa w środku to jednak warto się wysilić i się postarać może być nawet odkurzaczem tylko ostrożnie z kombinować jakąś cienką rurkę dobrze jakby była plastikowa i na końcu z tych końcówek co masz poowijać taśmą tą rurkę z tą końcówką odkurzacza żeby uszczelnić i na wyłączonym kompie z gniazdka ostrożnie oczyścić. Kiedyś czyściłem takim sprężonym z butelki ale nie mam przekonania i wolę z okurzacza.

Chłodzenie od procesora też przeczyść.

tak :slight_smile:

przepraszam falcon89 myślałem ,że to autor pyta :wink:

Oczywiście czyli wiatrak i radiator nad procesorem czy też kartą graficzną i ogólnie pousuwać kurz na wyłączonym kompie. Taki zależany kurz różnorodny może mieć właściwości elektrostatyczne jak zalega na płytkach, częściach.

Mi też uszło uwadze że to nie autor napisał #-o