Restarty komputera po starcie - gdzie leży przyczyna?

Witam,

Problem mam od niedawna. Po włączeniu komputera, gdy system ładuje aplikacje, nagle następuje restart. Niekiedy dwa razy z rzędu, niekiedy raz. Czasami po prostu się włączy i działa. Niekiedy również po restarcie sam wchodzi do BIOS-u.

Początek takiej sytuacji wiążę ze zmianą chłodzenia na mostku północnym. Stary radiator zamieniłem na niebieskiego Zalmana i posmarowałem Acrtic Silver 5. Może tu jest przyczyna, bo srebro ma właściwości przewodnicze, jeśli chodzi o ładunki. I może jakieś małe impulsy powodują restart?

Co można jeszcze sprawdzić.

  1. Szkodników brak.

  2. Kondensatory ok.

  3. Konfiguracja:

MOBO Asus A7M266

Zasilacz Chieftec 400W (ma kilka miesiecy)

Procesor AMD Athlon XP 1800+ Palomino

Grafika GF3 Titanium 450

2x napędy optyczne

1xHDD

I tyle…

A może to wina guzika :?

A pasta Ci nie wyleciała poza obszar do zastosowania?

spróbuj w trybie awaryjnym, oddzielisz wtedy problem sprzętu od aplikacji. Jeśli w trybie awaryjnym będą restarty to raczej coś ze sprzętem, możesz wtedy spróbować odpiąć wszystkie peryferia i spróbować jak będzie przebiegało ładowanie

Generalnie to starałem się jej zaaplikować w sam raz.

Uważasz, że lepiej jest zastosować do mostków ceramiczną?

Czy ja wiem… chyba raczej nie :stuck_out_tongue:

Kręciłeś sprzęt? Pamięci sprawne?

Przy starcie kompa nie powinno mieć to znaczenia - chyba że faktycznie coś uszkodziłeś na płycie przy montażu.

Nic nie kręciłem, to nie dla mnie.

Pamięć RAM? Nowa, ma może pół roku.

Ale czasami wyskakuje mi monit, że pamięć nie może być Read i wówczas Konnekt wysadza się w powietrze…

No raczej montaż radiatora na mostku wiąże się jedynie z posmarowaniem mostka pastą i wsadzeniem radiatora :slight_smile:

Zasilacz mam mocny i w miarę nowy - mam nadzieję, że to nie jest jego wina, ale jak tylko będę miał chwilkę czasu - zmierzę napięcia…

Zrób test MEM Testem.

Można zawsze nieostrożnie założyć nowe chłodzenie i ukruszyć co nieco… :frowning:

Napięcia i odczyt z Everest -a

Napięcia z miernika:

Błąd klasy miernika i błąd kalibracji około 0,1V

Chip wygląda okej. Na dniach zmieniam płytę na Abita NF7 ver. 2.0. Zobaczę, czy restarty się skończą. Natomiast co powiecie o tych napięciach?

Dodam, że mam podpięte

Z kart rozszerzeń jak już wspomniałem mam grafikę Gainwarda oraz zwykłą sieciówkę.

I to wszystko… Czyżby 400W Chiefteca miało z tym problem?

Napięcia w normie, temperatury też… :roll: Podaj jeszcze napięcie na +3,3V

A test pamiątek jak wyszedł?

Co to za model tego szefa? Ma 2 czy 1 linie +12V??

Czy ta temperatura jest w stanie spoczynku ? Zobacz w BIOSIE jaka jest temp.

Wspomniałeś o pascie termoprzewodzącej. Czy nie za grubo nałożyłeś ? Sprawdz czy radiator nie jest krzywo założony i zobacz czy wiatrak kręci się prawidłowo.

Przy procesorze jak zakładałeś pastę (musisz cooler wymontować) zobacz czy jądro procesora nie jest uszkodzony (taki kwadracik na środku procka - czy jest ukruszony albo przypalony)

Kabelki i taśmy dociśnięte ? Z pamięciami szybciej byłoby włożyć inne i sprawdzić.

To jest Palomimo więc taka temperatura nie jest ryzykowną… :wink:

Jeśli ma się drugie pod ręką.

Autor nic o tym nie wspominał… :roll:

No tak teraz to zauwazyłem.

A może by starczyło

cd system32

ren winlogon.exe winlogon.old

expand X:\i386\winlogon.ex_

ren userinit.exe userinit.old

expand X:\i386\userinit.ex_

:lol:

Wiem, co to rdzeń. I że trzeba wymontować cooler. Natomiast procesor jest w porządku. Nie mam go od nowości, lecz nie sprawiał mi problemów.

Pasty jest w sam raz. Znaczy się powierzchnia jest przykryta cieniutką warstwą, ale nie widać chipa.

No to wyjaśnić może jeszcze zrobienie BSOD-a lub Podgląd Zdarzeń. Zobacz w BIOSIE czy coś ci sie nie poprzestawiało.

Co do sprzętu to można sprawdzić pamięć RAM lub płyta główna.

A z tym “Pamięć nie może być read” to zależy jaki jest dokładny komunikat.

Wystarczy odinstalować ostatnio zainstalowany program i sciagnąć wersję nowszą, nieuszkodzoną lub poprawnie działającą z innego zródła. Problemem mogą być również sterowniki urządzeń, kodeki itd. Zmiana sprzętu również pokazuje takie błędy. I znów wracamy do pamięci RAM bo tez mogą takie problemy sprawiać. Warto sprawdzić na wszelki wypadek.

Podczas włączania komputera słychać piknięcia z głośnika z kompa?

Może bateria od biosu już stara?

Spróbuj zresetować bios.

Jak ba(k)teria jest już stara to nie trzeba kasowac BIOSu bo on sam się wyczyści. :slight_smile:

Zauważyłem jedną rzecz.

Gdy wyłączam komputer guzikiem (trzymam go aż się wyłaczy komputer) to po puszczeniu guzika - sam się włącza. Wówczas jedynym wyjściem jest wyłączenie listwy.

Może gdzieś jest problem z kabelkami, albo źle wpiąłem konnektorek do guziczka?

:hmmm:

W każdym razie dzisiaj będzie forma (w końcu, po 2 latach :lol!: ) i nowa płyta - zobaczymy jak się sprawy potoczą.

BTW - Pytanie poza konkursem. Po co tak dokładnie jest dodatkowe wejście 4 PIN. Bo na tym Abicie mam dwa wejścia. 20 i 4 PIN. Oba muszę obsadzić wtyczkami, jak pisze manual. A dodatkowy kanał na 12V (to 4 PIN) jest dla procesora? :slight_smile:

Dodatkowe/oddzielne zasilanie procesora,wiele płyt w ogóle nie ruszy jak ta wtyczka nie jest podłączona do gniazda - tak więc włóż i niech jest.

I jak nie Miałeś tej wtyczki włożonej,mógł się dlatego resetować.