Restarty komputera po starcie - gdzie leży przyczyna?

(squeet) #1

Witam,

Problem mam od niedawna. Po włączeniu komputera, gdy system ładuje aplikacje, nagle następuje restart. Niekiedy dwa razy z rzędu, niekiedy raz. Czasami po prostu się włączy i działa. Niekiedy również po restarcie sam wchodzi do BIOS-u.

Początek takiej sytuacji wiążę ze zmianą chłodzenia na mostku północnym. Stary radiator zamieniłem na niebieskiego Zalmana i posmarowałem Acrtic Silver 5. Może tu jest przyczyna, bo srebro ma właściwości przewodnicze, jeśli chodzi o ładunki. I może jakieś małe impulsy powodują restart?

Co można jeszcze sprawdzić.

1. Szkodników brak.

2. Kondensatory ok.

3. Konfiguracja:

MOBO Asus A7M266

Zasilacz Chieftec 400W (ma kilka miesiecy)

Procesor AMD Athlon XP 1800+ Palomino

Grafika GF3 Titanium 450

2x napędy optyczne

1xHDD

I tyle...

A może to wina guzika :?

(McDracullo) #2

A pasta Ci nie wyleciała poza obszar do zastosowania?

(Ferdek31) #3

spróbuj w trybie awaryjnym, oddzielisz wtedy problem sprzętu od aplikacji. Jeśli w trybie awaryjnym będą restarty to raczej coś ze sprzętem, możesz wtedy spróbować odpiąć wszystkie peryferia i spróbować jak będzie przebiegało ładowanie

(squeet) #4

Generalnie to starałem się jej zaaplikować w sam raz.

Uważasz, że lepiej jest zastosować do mostków ceramiczną?

(McDracullo) #5

Czy ja wiem.. chyba raczej nie :stuck_out_tongue:

Kręciłeś sprzęt? Pamięci sprawne?

(JNJN) #6

Przy starcie kompa nie powinno mieć to znaczenia - chyba że faktycznie coś uszkodziłeś na płycie przy montażu.

(squeet) #7

Nic nie kręciłem, to nie dla mnie.

Pamięć RAM? Nowa, ma może pół roku.

Ale czasami wyskakuje mi monit, że pamięć nie może być Read i wówczas Konnekt wysadza się w powietrze...

No raczej montaż radiatora na mostku wiąże się jedynie z posmarowaniem mostka pastą i wsadzeniem radiatora :slight_smile:

Zasilacz mam mocny i w miarę nowy - mam nadzieję, że to nie jest jego wina, ale jak tylko będę miał chwilkę czasu - zmierzę napięcia...

(McDracullo) #8

Zrób test MEM Testem.

Można zawsze nieostrożnie założyć nowe chłodzenie i ukruszyć co nieco... :frowning:

(squeet) #9

Napięcia i odczyt z Everest -a

Napięcia z miernika:

Błąd klasy miernika i błąd kalibracji około 0,1V

Chip wygląda okej. Na dniach zmieniam płytę na Abita NF7 ver. 2.0. Zobaczę, czy restarty się skończą. Natomiast co powiecie o tych napięciach?

Dodam, że mam podpięte

Z kart rozszerzeń jak już wspomniałem mam grafikę Gainwarda oraz zwykłą sieciówkę.

I to wszystko... Czyżby 400W Chiefteca miało z tym problem?

(McDracullo) #10

Napięcia w normie, temperatury też... :roll: Podaj jeszcze napięcie na +3,3V

A test pamiątek jak wyszedł?

Co to za model tego szefa? Ma 2 czy 1 linie +12V??

(Micromac) #11

Czy ta temperatura jest w stanie spoczynku ? Zobacz w BIOSIE jaka jest temp.

Wspomniałeś o pascie termoprzewodzącej. Czy nie za grubo nałożyłeś ? Sprawdz czy radiator nie jest krzywo założony i zobacz czy wiatrak kręci się prawidłowo.

Przy procesorze jak zakładałeś pastę (musisz cooler wymontować) zobacz czy jądro procesora nie jest uszkodzony (taki kwadracik na środku procka - czy jest ukruszony albo przypalony)

Kabelki i taśmy dociśnięte ? Z pamięciami szybciej byłoby włożyć inne i sprawdzić.

(McDracullo) #12

To jest Palomimo więc taka temperatura nie jest ryzykowną.. :wink:

Jeśli ma się drugie pod ręką.

Autor nic o tym nie wspominał.... :roll:

(Micromac) #13

No tak teraz to zauwazyłem.

(qrczak13) #14

A może by starczyło

cd system32

ren winlogon.exe winlogon.old

expand X:\i386\winlogon.ex_

ren userinit.exe userinit.old

expand X:\i386\userinit.ex_

(squeet) #15

:lol:

Wiem, co to rdzeń. I że trzeba wymontować cooler. Natomiast procesor jest w porządku. Nie mam go od nowości, lecz nie sprawiał mi problemów.

Pasty jest w sam raz. Znaczy się powierzchnia jest przykryta cieniutką warstwą, ale nie widać chipa.

(Micromac) #16

No to wyjaśnić może jeszcze zrobienie BSOD-a lub Podgląd Zdarzeń. Zobacz w BIOSIE czy coś ci sie nie poprzestawiało.

Co do sprzętu to można sprawdzić pamięć RAM lub płyta główna.

A z tym "Pamięć nie może być read" to zależy jaki jest dokładny komunikat.

Wystarczy odinstalować ostatnio zainstalowany program i sciagnąć wersję nowszą, nieuszkodzoną lub poprawnie działającą z innego zródła. Problemem mogą być również sterowniki urządzeń, kodeki itd. Zmiana sprzętu również pokazuje takie błędy. I znów wracamy do pamięci RAM bo tez mogą takie problemy sprawiać. Warto sprawdzić na wszelki wypadek.

(Błażej) #17

Podczas włączania komputera słychać piknięcia z głośnika z kompa?

Może bateria od biosu już stara?

Spróbuj zresetować bios.

(McDracullo) #18

Jak ba(k)teria jest już stara to nie trzeba kasowac BIOSu bo on sam się wyczyści. :slight_smile:

(squeet) #19

Zauważyłem jedną rzecz.

Gdy wyłączam komputer guzikiem (trzymam go aż się wyłaczy komputer) to po puszczeniu guzika - sam się włącza. Wówczas jedynym wyjściem jest wyłączenie listwy.

Może gdzieś jest problem z kabelkami, albo źle wpiąłem konnektorek do guziczka?

:hmmm:

W każdym razie dzisiaj będzie forma (w końcu, po 2 latach :lol!: ) i nowa płyta - zobaczymy jak się sprawy potoczą.

BTW - Pytanie poza konkursem. Po co tak dokładnie jest dodatkowe wejście 4 PIN. Bo na tym Abicie mam dwa wejścia. 20 i 4 PIN. Oba muszę obsadzić wtyczkami, jak pisze manual. A dodatkowy kanał na 12V (to 4 PIN) jest dla procesora? :slight_smile:

(JNJN) #20

Dodatkowe/oddzielne zasilanie procesora,wiele płyt w ogóle nie ruszy jak ta wtyczka nie jest podłączona do gniazda - tak więc włóż i niech jest.

I jak nie Miałeś tej wtyczki włożonej,mógł się dlatego resetować.