Restarty PC Kerner Power przy dużym obciążeniu

Witam,

Okazuje się, że zmagałem się z tym problemem od dawna.

Około stycznia, dokupiłem jedną kość pamięci RAM (Corsair Vengeance 1600 mhz DDR3). Wtedy system losowo BSODowal po paru godzinach lub minutach grania. Po wielkich testach okazało się, że trzeba było wymienić jedną z pamięci na inną z takiej samej linii produkcyjnej.

Problem zniknął i do ostatniego tygodnia wszystko było okej.

Wziąłem się ostatnio za wymianę chłodzenia CPU (Phenom X2 550BE @ Phenom B50 X4 (3,5 ghz)).

Kupiłem Thermaltake Contac 29 BP. Chłodzenie zamontowałem i pamięci przesunąłem na sloty 3 i 4 (nie mogłem ich dać do 1 i 2 ze względu na brak miejsca).

W tym samym dniu zakupiłem Max Payne 3. Na nowym chłodzeniu komputer się restartował. Po poradach z Gigabyte i Thermaltake, zdecydowałem się zwrócić chłodzenie.

Dzisiaj, pamięci są tak jak były, stare chłodzenie zamontowane.

Odpalam Max Payne 3, pograłem z 10 minut - restart kompa (bez dumpu).

Włączam system, odpalam Maxa i znowu po 5 minutach restart.

I teraz tak. Posiadam :

Phenom X2 550 BE (Phenom B50 X4)

2x Corsair Vengeance DDR3 1600 mhz

EVGA GTX 260 SSC

Gigabyte 770T-UD3 (Rev 3.1)

Corsair VXEU 550W

Prócz problemów z pamięciami, system działa jak skała. Latam godzinami w FSX (a to przy nim zawsze coś wywalało), gram w każdą grę bez problemu i nic nie wywala.

Teraz przy Max Payne mam restarty kompa, według dziennika z winy KERNEL-POWER.

Temperatury okej, buda wentylowana (Antec 300). Co tydzień czyszczona.

Czego to może być wina te restarty? Słyszałem, że Max Payne 3 wyciska poty ze sprzętu i jest dobrym “benchmarkiem”. Skoro ta wykryła problem to prędzej czy później pewnie się znowu pojawi.

PS. Czy to mogą być jakieś objawy awarii zasiłki? Mobo i pamięci są nowe (testowane też Memtestem)

Jakie masz ustawione napięcie dla procka ,może proc jest niedovoltowany ?

od standardowego trzy wartości w góre. Stabilny. Mogę go katować czym chce i ile chcę i nie wysypie błędu.

Dovoltowałem przed chwilą pamięci na 1,7V (z 1,5V standardowego) i generalnie teraz czas “oczekiwania na restart podczas gry” wydłużył się z 5ciu do 25 minut.

Dyskusja OT - kosz.

Mimo wszystko jakąkolwiek diagnozę powinno się wykonywać bez OC, a tym bardziej odblokowanych rdzeni. Proponuję ustawić procesor “po bożemu” i wtedy sprawdzić.

Też tak sądzę.

Był restart ?

Podaj też ID zdarzenia tego błędu Kernel-Power z dziennika.

W takim razie nadużyję jej jeszcze raz.

OT kosz + warn.

Tak :confused:

Co do dziennika.

- 

- 


  [b]41 [/b]
2
1
63
0
0x8000000000000002

274778


System
BeliarGaming



-

Co do OC, jedynie oblokowałem procka i podniosłem mnożnik (i to też nie jest na maks, bo moge wycisnąć więcej ale po co). Z 3 lata już go mam, problemów nigdy nie było. Zaczęły się w sumie od czasu kupna Korsarzy (nigdy więcej…)

Ciężko cokolwiek napisać, bo problem może dotyczyć praktycznie wszystkiego, włącznie z padaniem któregoś podzespołu. Jednak polecam ustawić procesor na stock (tyczy się to rdzeni i taktowania), a pamięci (zapobiegawczo) na 1333MHz i 1,5V. Skoro Memtest nie wykazuje błędów, kostki powinny być sprawne.

To, że BSODy objawiają się tylko w jednej grze o niczym nie świadczy. Swego czasu bawiłem się w undervolting procesora, test w OCCT przechodził bez problemu, kilka gier również działało bez zastrzeżeń (m.in. dość wymagające pod względem CPU GTA IV), a komputer zaczął świrować po 2-3 godzinach gry w Arcania: Gothic 4. Nie mam pojęcia czemu akurat w niej, ale po zwiększeniu napięcia, wszystko wróciło do normy.

Przywróciłem wszystko na stocka i dalej restartuje. Pójdę jutro po voltomierz i sprawdzę PSU (ze 4-5 lat już ma) a przez nockę dla pewności zapuszczę memtest.

OT - kosz.

Jeszcze jeden i pożegnasz się z forum na miesiąc.

Okeeej, teraz już na stocku z X2 nie restartuje w MP3, działa stabilnie.

Przetestowałem pamięci jeszcze raz - nic nie wykryło.

Przetestowałem multimetrem zasiłke podczas obciążenia - stabilna jak skała.

Tak więc jakimś cudem grając w MP3 procek jest niestabilny. Podnieść dalej napięcie na nim?

CPU NB i NB jest już podniesione.

No widzisz, jednak miałem rację. Prawdopodobnie za niskie napięcie CPU, zwiększaj o jedną wartość i testuj. Proponuję na początku ustabilizować procesor tylko jako unlock @X4, a później ewentualnie podkręcać.

Nawet więcej wycisnąłem. Na 1,450V i się kręci na 3,7 ghz. 5h w OCCT large data i jest stabilnie :wink: Dzięki Ludziska za pomoc !