Restarty PCta - winna procesora?

Witam,

Mój problem polega na częstym restartowaniu sie komputera – zazwyczaj jest to 5-6 razy przy włączaniu PCta, oraz losowe przypadki podczas pracy na nim (przy czym kiedy włączam jakąkolwiek grę restartuje mi od zaraz do góra 10 minut).

Z racji że jestem świeżo po restarcie systemu wydaje mi się ze powody mogą być dwa:

1)Uszkodzenie mechaniczne komputera.

2)Nieprawidłowe ustawienie BIOS’u odnośnie procesora.

Ad2.

Procesor to:

Intel® Celeron CPU 1200MHz

wchodzę do BIOSu

załączam opcje Frequency/Voltage Control i widze :

Auto Deteck DIMM/PCI Clk [Enabled]

Spred Spectrum [Enabled]

Clock By Slight Ad just [66]

CPU Clock Ratio [x4]

Vcore Ad just [1,475V]

Vio Voltage Ad just [3,4V]

Czyli wszystkie opcje ustawione są na minimum w efekcie zamiast 1200MHz mam 797 MHz. :frowning:

Dlaczego tak jest? nie wiem… jednego pięknego dnia podczas logowania do systemu pojawił sie komunikat „CPU speed has been change!” i jest.

W innym poście JNJN napisał mi aby zmienił Clock By Slight Ad just z 66 na 100 i faktycznie – prędkość procka wzrosła do 1,21GHz … ale juz po krótkim czasie komputer pracował nie stabilnie (wiec pewnie inne ustawienie też musze zmienić – a kompletnie się na tym nie znam), a następnego dnia w ogóle juz nie chciał sie zalogować do Windowsa -wiec wróciłem do opcji z „66” i na razie jakoś żyje … no tylko te restarty. Może przypaliłem procesor? Proszę o pomoc!

Mój system operacyjny to Windows XP Professional z Service Pack’iem 2

Sprawdź:

  1. Kondensatory elektrolityczne

  2. Zasilacz

hmm… jakbyś przypalił procesor to by wogóle nie ruszył, może coś z pamięcią zapuśc test memtest i sprawdź czy nie ma błędów, albo poprostu płyta siada, albo bateria na niej przetestuj na innej baterii czy tak samo się będzie dziać.

Po pierwsze Napiecia

Po drugie Temperatury.

Podaj jakie masz wartosci. Pograj z 5 minut i sprawdz temperatury.

A o to co wykazał SpeedFan:

speedfantest6lq.th.png

Wszystko w normie.

Teraz pograj i znowu sprawdz.

Co bym nie robił temperatura i napięcie pozostaje w normie - a PCt nadal sie restartuje.

Zapomniałem napisać o jeszcze jednej przypadłości. Czasem komputer sie restartuje a czasem sie wiesza - w jednym momencie zamiera cały obraz - wszystko pracuje niby normalnie … żadnych pisków i wyskakujących komunikatów … po prostu obraz na monitorze mi zastyga. Może to coś podpowie komuś…

Zanim przeprowadzę memory test chciałbym sprawdzić kondensatory elektrolityczne (na forum już ktoś miał podobny problem do mojego i to właśnie owe kondensatory były przyczyną nieszczęść) – ale nie wiem jak one fizycznie wyglądają – czy ktoś może pomóc?

tak wyglonda chory kondensator http://www.smial.prima.de/download/kondensator.jpg

a tak zdrowy http://k7jo.de/reviews/mainboards/ecs/l … nsator.JPG

Miałem podobny problem z restartami po właczeniu kompa pomogło wyjecie procka z płyty i ponowny montaż :mrgreen:

A tak wyglądają moje kondensatory:

pic00839ke.th.jpg

pic00776vn.th.jpg

Hmm… ktoś wie czy można je wyminić i ile to kosztuje? :smiley:

wymiane to zostaw fachowcą a koszty kondensatorów sa nie duze :slight_smile:

no jak widac twoje kondensatory sa uszkodzone

mozesz zaniesc gdzies do serwisu to Ci zrobia cena tez zalezy od ilosci zepsutych kondensatorow ale najlepiej je wymienic wszystkie dla pewnosci cena za wszystkie mniej wiecej 30-80zl z robota albo poszukaj po sklepach elektronicznych i sam dobierz i wylutuj

przykladowe ceny kondensatorkow

http://www.dartelektronik.com.pl/katalog/KE105DPK.htm

http://www.dartelektronik.com.pl/podstr/ke105_lse.html

http://www.swistak.pl/szukaj.html?query … kat_id=869

Oddaj płyte do zrobienia komuś kto już to robił - druk 6-warstwowy

bardzo łarwo uszkodzić.

Koszt - tak jak podał husar w granicach 30-80 zł max

win o restarty windowsa może być dużo ja miałem np popsute coś w rejsestrze windowsa i miałem tak przez jakiś czas ale potem jakoś sam sie naprawił:) ale procesora moze tesz być wina jeżeli jest za wolno chłodzony to możesz mieć takie rzeczy:)

:o to ja nie wiedziałem że procesor może być szybciej lub wolniej chłodzony :slight_smile:

ale ok zgadzam sie temp. może być przyczyną, lecz owa w tym temacie została znaleziona - kondensatory.

ps.klasyczny przykład nieczytania tekstów poprzedników :slight_smile:

ps.2.Word się popsuł :evil: ??

Odwiedziłem wczoraj 3 serwisy i nikt nie chciał sie podjąć naprawy kondensatorów. :frowning:

Wiec chyba zrobię inaczej – zakupie nowa płytę główną z nowym procesorem. A starą postaram sie sam naprawić- pewnie zepsuje ją do końca, ale i tak ma juz 4 lata i nie jest warta 50 złotych, a na pewno nauczę sie przy tym czegoś nowego :slight_smile:

Chciałbym tutaj podziękować wszystkim za zainteresowanie sie moim problemem! DZIĘKUJĘ!…sam bym nigdy do tego nie doszedł.

A przy okazji czy ma ktoś jakąś stronę gdzie mogę dowiedzieć sie czegoś więcej o płytach głównych i procesorach? Konkretnie na co zwracać uwagę przy ich zakupie itd. (przykładowo nie wiem co to jest LGA procesora, a o płytach głównych juz totalnie nie mam pojęcia i gubię się w tych dziwnych skrótach i oznaczeniach :? )

Z profesjonalnych serwisów bardzo lubię Tomshardware.pl Tylko nie wiem czy tam terminologia nie będzie zbyt fachowa jak dla początkującego. Ale sprawdź