Retina Macbook Pro 13" - czy to dobry wybór?

Witam.

 

Przymierzam się w niedługim czasie do zakupu laptopa Macbook Pro 13" z ekranem Retina w konfiguracji:

  • Intel Core i5 2,4GHz
  • 16GB RAM
  • 128GB SSD
  • I wszystko inne co ma standardowo rMBP.

Jednak od dłuższego czasu zastanawiam się czy aby na pewno Macbook to to czego potrzebuję i czy spełni moje oczekiwania. Stąd ten wątek. Od razu uprzedzam, że w grę wchodzi tylko sprzęt od Apple - jeśli komuś się to nie podoba i będzie tu prawił swoje mądrości na temat przepłacania za logo to proszę zastosować skrót klawiszowy CTRL+W :slight_smile:

 

 

Aktualnie jestem użytkownikiem Hackintosha na swoim powoli starzejącym się PC. Przy normalnym użytkowaniu wykorzystuję (wg. iStat Menu) ok. 60% RAMu (z 8GB), a moimi głównymi zajęciami na komputerze to głównie praca w której skład wchodzą programy:

  • Google Chrome (który zjada z tego wszystkiego najwięcej pamięci ze względu na moją tendencję do posiadania dużej ilości otwartych kart)
  • SublimeText 3/NetBeans/xCode(rzadziej aczkolwiek mam zamiar zacząć więcej z niego korzystać przy okazji wydania OS X 10.10)
  • Spotify (tak dla formalności napiszę)
    • ewentualnie maszyna wirtualna z Windowsem (7 lub XP. 8.1 zawsze mi się ścina).

Od czasu do czasu w coś pogram, ale to zdarza się bardzo sporadycznie i przeważnie aby w coś grać przechodzę na drugi dysk na którym mam zainstalowanego Windowsa 7. No właśnie. Ponieważ komputer stacjonarny ma już 6 lat to następny sprzęt jaki chcę kupić ma na celu zastąpienie go. W tej samej cenie za jaką chcę kupić Macbooka, mogę dostać iMaca 27" z całkiem niezłą specyfikacją i pięknym obszarem roboczym (aktualnie pracuję na dwóch monitorach i mi brakuje miejsca czasami). Z drugiej strony Macbook to mobilność, której… nie potrzebuję za często (jak na razie. Przyjdzie czas na studia, przyjdzie potrzeba mobilności pewnie). Może wstrzymać się z zakupem i poczekać do jesieni, kiedy to Apple ma (ponoć) pokazać sporo odświeżonych produktów? Albo czy na sali są użytkownicy iMaców 27" bądź rMBP 13" i mogliby się podzielić swoimi opiniami na temat tych sprzętów? W przypadku Macbooka najbardziej mnie interesuje czy procesor w nim daje radę oraz jak z sprawdza się układ Iris.

 

 

Pozdrawiam,

RadnoK

Nie wiem jak inni ale ja bym za retine nie przepłacał. Mam air z podpisu i spisuje się zajefajnie dzwigając wirtualnego windowsa 8.1. To jedyna wada applów, że większość programów jakie są mi potrzebne w pracy nie działają pod OSX. Natomiast iMac też jest nie opłacalny… Osobiście wolałbym kupić Macbook Air + zewnętrzny monitor 27". Brak super wysokiej rozdzielczości w lapku jakoś mi nie przeszkadza.

Podsumowując:

Macbook Air 11" + monitor 27" (zawsze masz dwa ekrany z czego monitor możesz zastosować w konfiguracji z innym sprzętem)

Natomiast do grania PS3 i PS4 + w/w monitor. I tyle :smiley:

Aktualnie pracuję na trzech monitorach. Zakładając, że jeden zastąpiłbym Macbookiem to wciąż mam do podłączenia dwa, a takiej ilości MBA już podobno nie obsługuję (wyprowadź mnie z błędu jeśli się mylę). Oprócz tego MBP 13" ma układ graficzny Iris (co prawda nie Pro), który nawet daje radę w mniej wymagających grach (na których mi specjalnie nie zależy, ale to taki miły komfort psychiczny). No i miło by było móc sobie np. w Civ V pograć bez konieczności odpalania komputera stacjonarnego. :wink:

Powiem tak. Osobiście tego nie sprawdzałem bowiem mam tylko jeden monitor ale w internecie widziałem na forach informacje na ten temat. Wynika z nich, że wystarczy kupić USB adapter do VGA i po sprawie. Ale na ile to prawda to niewiem…

Ja już wyrosłem z grania na laptopie. Ani to miłe ani wygodne. Teraz do grania służy mi PS4. Tam nie musze się zastanawiać czy mi gra zadziała czy mam wszystkie sterowniki itp. Poprostu włączam gre i ma działać. Polecam iść tą drogą. Ponieważ laptop z serii air jest tak cienki, że on ci się zagotuje w grach. A z serii PRO pewnie da rade ale będzie gorący bo one niesą do gier.

Jeśli temat jeszcze aktualny to ja, osobiści jestem posiadaczem MBA  + iMaca jako drugi monitor i mi to wystarcza. Jestem w liceum 1. klasa, MBA jest ultra przenośny i działam na nim na OS X, a gdy go podłączę do iMaca, to staje się potężną maszyną Windowsową (8.1). Polecam takie rozwiązanie :).

 

Programy które używam to PS, gimp - do obróbki zjęć, opera do internetu, office, gg, spotify, czasami zagram w jakąś Blizzardową gierkę, jak DIII/DII, SCII, HS…

Również uważam że np. Air 13" wystarczy. Jest szybciutki jak burza, a xcode śmiga aż miło. Tylko czekać na Yosemite i Swifta. :slight_smile:

Oczywiście, że temat jest dalej jak najbardziej aktualny.

Bardzo podobała mi się wypowiedź, która została skasowana niestety.