Retro-laptop

Czołem,
 Wpadł mi w łapki nie najnowszy laptop i dostałem zadanie zrobienia z niego “serwera wydruków”.

Sprzęt to Compaq Armada 1592DT, bez WiFi, bez Lan/RJ45, niesprawne CD, bez drivera USB pod Win98 (zainstalowanym kiedy jeszcze działało CD). Sprawny FDD. Porty Szeregowy, równoległy, PCMCIA nieznanego stanu.

Od bólu mogę pod innego starego kompa podpiąć jakiś napęd FDD z mojej kolekcji sprzętu i przegrywać pliki internet ->(LAN)-> komp proxy ->(FDD)-> laptop, ale jeżeli mógłbym wykorzystać port szeregowy (9pin) lub równoległy (25pin) żeby wpiąć się w router, to nie dość, że pójdzie łatwiej, to docelowo ma być możliwość drukowania z pendrive / netu.

 

I tu pytanie: czy można jakoś przejść z RJ45 na routerze na COM/LPT laptopa? Z prostym lutowaniem przejściówki dam radę, jakiś prosty soft (pod tego win98) żeby skonwertować sygnał też wchodzi w grę.

 

PCMCIA z ethernetem to raptem 17 zeta, ale na początek chcę wybadać bezkosztowe sposoby - kabli i części mam wielgachne pudło, wolałbym to jakoś wykorzystywać niż tylko kolekcjonować złom.

 

Któryś z dinozaurów na forum widział taką instalację?

… a może chciałby kolega po prostu print server Level 1FPS-1031 ?

Nie, ale dzięki za propozycje, Veers. 

Lapek jest starszego faceta, który go lubi i (sic) nadal uzywa dyskietek… nowe projekty nosi co prawda na pendrive, ale stare trzyma na FDD i nie da sobie przetłumaczyć żeby je przenieść. W sumie to moja rola miała się ograniczyć do naprawy USB albo CDromu, ale pomyślałem że sieć mu nie zaszkodzi, a mi będzie łatwiej.

Tu masz pełny opis co i jak połączyć drucikami : http://www.usconverters.com/downloads/support/db9_rj45_assembeling_guide.pdf

… ale mam wątpliwości czy to zadziała z routerem …

Mogę pogrzebać w śmieciach jeszcze, bo wydaje mi się że powinienem mieć jeszcze stare karty sieciowe 3Coma na PCMCIA …

Dzięki, w domu poczytam. Właśnie takie jest założenie - nawet więcej się narobić, ale bazując na pudle ze starymi częściami… tyle że ja laptopowego osprzętu tam nie mam - od zawsze na blaszakach pracuję.

Istnieje taki wynalazek jak przejściówka DB9 <-> RJ45, ale nadal transmisja jest zgodna z RS232, a nie z 802.1 (Ethernetem), nie mówiąc już o stosie TCP/IP. Widziałem też w bardziej wymyślną stronę, czyli Serial-over-IP, ale to nadal udostępnianie połączenia szeregowego po sieci. Możliwe są takie kombinacje jak sieć TCP/IP poprzez RS232 (przez PPP), ale to wymaga aby z dwóch stron był port szeregowy.

 

Im dłużej zastanawiam się, tym coraz bardziej stwierdzam, że to, o co pytasz (komunikacja TCP/IP poprzez RS232 ze zmianą medium do Ethernetu), nie jest możliwe, albo przynajmniej jest na tyle trudne, że karta sieciowa na PCMCIA zrobi to szybciej i lepiej.

Znalazłem: 3Com 3CXFE574BT.

Czyli jednak PCMCIA - tak jak napisał mktos, TCP na szeregowym nie pójdzie, co najwyżej można utworzyć wirtualny serial port na gnieździe ethernet … nic to, dwie dychy można poświęcić :wink:

 

Dzięki za zainteresowanie.