Rewizja płyty głównej

Witam!

Chciałbym dowiedzieć się jaką mam rewizję płyty głównej. Otrzymałem powiedzmy dwie sprzeczne informacje:

Właściwości płyty na podstawie Aida64:

Gigabyte GA-M52L-S3 (4 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, LAN)

nVIDIA nForce 6100-4xx, AMD Hammer

Award Software International, Inc.

F6

Na stronie producenta podane właściwości zgadzają się z rewizją 2.0

Natomiast w lewym dolnym rogu mojej płyty głównej znalazłem napis Rev 1.0.

Bios Wydaje mi się nigdy nie był upgradowany.

Tak więc co to w koncu za rewizja?

Sprawdź program CPUZ-Z i jego zakładka “Mainboard”

Jeśli chodzi Ci o aktualizacji biosu to jeśli podejmiesz się aktualizacji z poziomu systemu (niektórzy odradzają, ja to robiłem dziesiątki razy) to program do tego (@Bios http://www.gigabyte.com/MicroSite/121/tech_a_bios.htm ) sam rozpozna wersję i ściągnie odpowiedni bios do Twojej płyty.

Mam identyczną płytę główną! Radzę wierzyć temu oznaczeniu w rogu płyty. Też mam tam Rev 1.0. Używam BIOS wersji F6A bez problemów.

No match BIOS file found.

Please download file by website :slight_smile:

Hm… a więc wracamy do punktu wyjścia… Nie mogę sciągnąć biosu poprzez program

Dodane 23.12.2010 (Cz) 19:19

Dobra

CPU-Z: Rev. A3

Czyli moja rewizja to…?

Pokaż nam całą zakładkę “Mainboard” z CPU-Z

Fakt, pomyliłem link i podałem do troszkę innej wersji.

Tu jest prawidłowy: http://www.gigabyte.pl/products/mb/spec … s3_20.html

Twoja rewizja to v.1.0. To, co odczytaleś z CPU-Z, czyli A3 , to jest rewizja chipsetu. CPU-Z nie podaje, niestety (w tym przypadku) rewizji płyty głównej. Znajdziesz ją natomiast prawidłową w programie Everest. Wierz jednak napisowi na płycie głównej. Poza tym, jak widzę, BIOS masz w wersji F6 (pierwszy post) więc niech tak zostanie. Najnowsza wersja to F6A, ale to wersja próbna.

Cedar to nie ta karta…

Wydaje mi się, że to jednak rewizja 2.0, na co wskazuje chipset płyty (nForce 4xx).

BTW Najnowsza wersja biosu to 9a. Patrzycie najzwyczajniej na złą płytę.

To ta płyta: http://www.gigabyte.pl/products/mb/bios … s3_1x.html Fakt, masz rację. Najnowszy BIOS to F9A, ale beta! Co do rewizji, podtrzymuję, że jeśli jest oznaczona 1.0 płyta główna, to tak jest. Sprawdź jeszcze w Everescie. Aida widocznie nie podaje rewizji. Nawiasem mówiąc, BIOS F9A BETA jest dla rewizji 1 i 2 identyczny, więc nie ma problemu. Powodzenia! Wesołych Świąt!

Nie tyle chodzi o rewizję w kontekście biosu, a o obsługę procesorów. Jako, że mam zamiar takowy zastąpić innym, potrzebuje rewizji płyty do ocenienia czy ten bios, który będę miał instalować jest ok (nie wiem jak to działa przy upgradzie - czy bios jest dla danej rewizji płyty) oraz czy procesor (lepszy dla 2.0) będzie obsługiwany.

Wesołych Świąt również życzę

Bios dla obu rewizji, czyli 1.x oraz 2.0 jest taki sam! Rewizje płyt główny to głównie zmiany na laminacie pcb, raczej kosmetyczne niż rewolucyjne. Nie ma różnicy czy masz rewizję 1.x, czy 2.0 w kontekście planowanej zmiany procesora. Będzie działać!

Nie rozumiem skąd ten szum o rewizję się wziął :), jeżeli jest napisane na laminacie, iz jest to rewizja 1.x - no to 99.999999999999% :smiley: pewność, że tak właśnie jest. Jeżeli to Cie nie przekonuje to podczas startu bios w POST jest na górze, ponad pamięciami podany dokładny model płyty głównej wraz z jej rewizją (może też znajdować się na dole ekranu - nie pamiętam już dokładnie jaki układ panował u gigabyte’a).

Pozdrawiam,

Wszystko to prawda aczkolwiek w kontekście zmiany procesora to niekoniecznie jest tak. Wszystko zależy znowu od rewizji procesora. Jest to AMD Phenom II X2 545, który w wyższej rewizji zwyczajnie nie jest obsługiwany przez płytę o rewizji niższej.

Jest to trochę takie gdybanie, ale procek mam do kupienia w rewelacyjnej cenie :). A zanim się dowiem o rewizję procka (a dowiem się jak kolega będzie wymieniał) to wolałbym sie dowiedzieć o rewizję płytki.

Faktycznie przepraszam,przyjrzałem się właśnie specyfikacji obu rewizji i okazało się, że w wersji 2.0 obsługuje większą ilość nowych procesorów. Teoretycznie w rew. 1.0 podany przez Ciebie procesor też działa ale tak jak napisałeś - zależy jaki to dokładnie model :).

Nie możesz po prostu pożyczyć od kolegi proca jak będzie zmieniał? Jeżeli ruszy to bierzesz, jak nie wystawia na allegro:)? Co do rewizji Twojej płyty głównej to wierzyłbym opisom na laminacie.

EDIT

Dziwna sprawa z tymi rewizjami, w specyfikacjach tech. Gigabyte strasznie namieszał. W rew. 1.0 chipset opisał jako 520le ale już w 2.0 to 520le/GF6100 nforce430.

W rewizji 2.0 to GF 6100/ nforce 430 i to niby zgadza się z wersją chipsetu płyty głównej, więc sądzę, że to jednak 2.0. No, ale zobaczymy.

Tak ale to musi być błąd ponieważ ta płyta nie ma zintegrowanej karty graficznej, natomiast chipset GF6100 / nForce430 to zintegrowana karta graficzna GF6100 plus zintegrowane w chipset nforce430 dodatki.

W Manualu znalazłem info na temat prawidłowego odczytu posiadanej rewizji (strona 3):

W takim razie to na pewno Rev 1.0. Spojrzałem czy mam wejścia - nie mam - nie mam karty graficznej. Dobra, dzięki za poświęcony czas. Miłej zabawy sylwestrowej. :slight_smile: