Rezerwacja pamięci przez BIOS aż 4GB

Kupiłem komputer, zastanawiam się czy coś jest nie tak z konfiguracją w BIOS czy jest to normalna sprawa.

Mam w komputerze 8GB a dostępnych jest tylko 3,95GB (tak jest napisane w Windows 7 x64 Ultimate) i reszta jest zarezerwowana przez BIOS.

W BIOS jest poprawnie widać 8GB.

Mam to co jest (pod linkiem jest specyfikacja komputera ze sklepu) w komputerze + jeden HDD + drukarka + router + mysz + klawiatura.

System ma kilka dni.

Na forum MSI nie sposób napisać nowego tematu więc tutaj pytam czy to normalne i czy można coś z tym zrobić?

Chyba masz 32bitowy system :slight_smile:

Jak już foreste podpowiedział: prawy klawisz myszy na “Komputer” i sprawdź, jaki masz dokładnie system zainstalowany (32, czy 64bity).

Naturalnie 64 bitowy :slight_smile:

1370188418min.jpg

1370188458min.jpg

Zobacz czy w msconfig-rozruch-win7 nie masz ustawionej maksymalnej pamięci na 4 gb(ma być odznaczone)

Pamięć jest w dwóch kościach po 4 gb?

Edit:Ewetualnie pogrzebać w BIOSIE. Mapowanie pamięci(Memory remapping) włącz, jeśli jest wyłączone.

Tam jest “zero”, gdy wpisuje 8GB to i tak się kasuje.

Tak, dwie kości po 4GB.

Jaką masz kartę graficzną, zintegrowaną czy dedykowaną. Jeżeli karta jest zintegrowana to pewnie ona “zżera” tyle RAM-u.

EDIT:

Spróbuj tego: http://forum.dobreprogramy.pl/mam-4gb-ramu-czyta-tylko-25gb-t523381.html#p3277896