Rezerwacja pasma internetowego dla gier online - czy się da?

Witam.

Mam w domu neostradę 1 Mbit i router Linksys WAG120N. Router do komputera mam podłączony kablem. Od czasu do czasu zdarza mi się grywać w gry multiplayerowe (Counter Strike, Call of Duty), które jak wiadomo, są bardzo wymagające jeśli chodzi o połączenie internetowe. W takim CS ping tak normalnie oscyluje wokół 60 ms - szału nie ma, ale da się przeżyć. Problem zaczyna się, gdy inni domownicy również zaczynają korzystać z internetu. Pingi skaczą do kilkuset ms, nawet jeśli ktoś ładuje niezbyt ciężką stronkę i automatycznie gry stają się niegrywalne.

W zawiązku z tym mam następujące pytanie - czy da się w jakiś sposób skonfigurować router, aby rezerwował on jakąś część pasma dla ww. gierek?

Czy korzystanie z internetu przez więcej niż jedną osobę w tym samym czasie, zawsze będzie wiązać się z takimi drastycznymi spadkami pingu?

Niby znalazłem u mnie w routerze coś takiego jak QoS i skonfigurowałem to w ten sposób:

capture14112010170501.jpg

Niestety nic to nie dało.

“da” to pojęcie względne, bo przecież wszystko jest możliwe…

Czy jest jakiś priorytet powyżej “Wysokiego” ?

Jeżeli tak, spróbuj go wybrać i przetestować czy problem nadal występuje…

Nie, “wysoki” to najwyższy priorytet.

Tam w zakładce kategoria można również nadawać priorytet po adresach MAC, a nawet po gniazdach na routerze jeśli komputery są podłączone kablem. W żadnej kombinacji nie widzę praktycznie żadnych zmian. Usługa tak jakby w ogóle nie działała :frowning:

Oprócz tego, przetestowałem naprawdę prawie wszystkie zakładki łącznie z ręcznym przekierowaniem zakresu portów (zakładka obok) w każdym wypadku QoS tak jakby w ogóle nie działało, tzn. nie widać żadnej różnicy między włączonym i wyłączonym … wkurzające to jest strasznie, bo skoro taka funkcja już jest w routerze (a zawracałem na nią uwagę przy wyborze routera, to powinna działać!)

Pasmo internetowe jest dobrze ustawione ?

Widzę na zdjęciu ustawienie “Ręcznie”, sprawdzałeś na automatycznie dostosowywanej prędkości ?

Tak, na auto to samo.

Spróbuj dać niski priorytet dla portu “80” - jest to port www, itp…

Jeżeli port gry będzie wysoki, a internetu niski powinna być malutka różnica i powinno być lepiej…

Też nie działa …

Pingi ok 200 ms. Przyczyna chyba tkwi gdzie indziej, bo wątpię żeby tak miało być …

a w windowsie w ustawieniach połączenia sieciowego masz wlączoną usługę QoS?