"Rezerwacja" Win10

Niedługo Microsoft zakończy akcję bezpłatnego upgrade’u wcześniejszych wersji Windowsa do wersji 10. Obecnie na dysku mam zainstalowany aktywowany Windows 8.1 - z oryginalnej płyty instalacyjnej (płytkę oczywiście posiadam). Aktualizacji do Windows 10 nie chcę w tym momencie przeprowadzać, ale chciałbym w przyszłości móc to zrobić bezpłatnie, “rezerwując” sobie już teraz tę opcję. Z tego co się orientuję, możliwe jest to tylko poprzez aktualizację systemu do Win10 lub przeprowadzenie czystej instalacji nowego systemu z użyciem klucza z Win8.1 (prawda…?). Wiem, że mogę po aktualizacji mogę w ciągu 30 dni “odinstalować” Win10 i powrócić do poprzedniego systemu. Mogę też zainstalować poprzedni system (8.1) od nowa lub przywrócić go z wcześniej utworzonego obrazu. Mnie jednak chodzi w tej chwili wyłącznie o zarezerwowanie sobie opcji bezpłatnego przejścia do Win10 kiedyś w przyszłości. Teraz wreszcie meritum: mam nieużywany dysk twardy i planuję odłączyć obecny dysk (ten z Win8.1, dla uniknięcia ewentualnych “niespodzianek”), podpiąć ten nieużywany, na nim zainstalować “na czysto” Win10 (podając klucz z Win8.1, chyba przejdzie?), a po jego aktywacji odpiąć tenże dysk i podłączyć ten z Win8.1 (tego będę na razie używał). Czy to wystarczy do instalacji Win10 w przyszłości i jego poprawnej aktywacji kiedyś, kiedy zdecyduję się na przesiadkę? Czy takim działaniem “nie nabroję” czegoś z aktywacją obecnie używanego Win8.1?

chcesz mieć 2 systemy na 1 kluczu, no nie wiem po co kombinować skoro win 10 jest lepszy - raczej skorzystaj z darmowego upgradu,to oczywiście moje zdanie

Opcja, o której mówisz powinna wypalić. W końcu skoro obydwa systemy będą aktywowane to nie powinno być problemu, nawet jeśli są na tym samym kluczu. Win 10 Build 10586 powinien bez problemu zainstalować się na kluczu z win 8.1 (ja instalowałem dziesiątkę z klucza służącego do aktualizacji xp/vista/7 do ósemki.) 

Mam wątpliwości co do takiego toku myślenia. Sądzę, że po 29.07 jaki system zostanie widoczny dla serwera MS taki otrzyma klucz i na tym koniec. Nie można mieć dwóch systemów na jednym kluczu. Radziłbym się dobrze zastanowić jaki nam lepiej pasuje system bo możemy obudzić się w ręką w nocniku. 

To w końcu jak? Mam Windows 7 i też chciałbym zarezerwować sobie 10 żeby móc zainstalować w przyszłości. Teraz ten system jest jeszcze zbyt niedorobiony. Jeżeli nie ma prostszej metody to włożę czysty dysk, zainstaluję windows 10 a potem z powrotem włożę dysk z Windows 7.

Oczywiście że nie, Windows 10 uzyskany przez aktualizację dostaje nowy klucz który jest zapisywany na płycie głównej.

Jeżeli potem zainstalujemy win8 lub 8,1 klucz zostanie zamieniony na klucz tego systemu przez co późniejsza aktywacja win10 nie będzie możliwa.