Rezystor do diody LED zasilanej napięciem 3 V?


(kijek) #1

Powiedzmy, że chcę zbudować prostą lampkę z diody LED, która miałaby być zasilana z dwóch równolegle połączonych ze sobą baterii AA o natężeniu prądu 240 mA i napięciu 1,5 V. Zastosowana dioda LED ma pobór prądu 20 mA i powinna być zasilana napięciem 3,2 V. Moje pytanie dotyczy dosyć dużej różnicy pomiędzy natężeniem prądu baterii, a poborem prądu diody LED, czy to by nie wpłynęło na jej działanie, czy może powinienem użyć opornika?


(Shadowk) #2

Dioda faktycznie powinna być zasilana prądowo, ale ze względu na to, że napięcie zasilania wynosi tylko 3V opornik możesz pominąć.

Tutaj jest dobry kalkulator do wyznaczenia odpowiednich rezystorów dla diody LED.


(jaru_r) #3

W tym wypadku nie masz żadnego dodatkowego wymuszenia w obwodzie, więc dioda pobierze sobie tyle prądu, ile potrzebuje. Nie musisz dawać opornika.


(fiesta) #4

Tyle że rezystory w obwodach z diodami LED stosowane są z reguły w celu obniżenia napięcia zasilającego do takiego którym powinna być zasilona dioda, a nie ograniczeń prądu. W tym konkretnym przypadku stosowanie jakiegokolwiek rezystora jest pozbawione najmniejszego sensu.


(MaRa) #5

Stosowanie rezystora ma sens - dioda nie jest elementem liniowym! !!

Natomiast nie ma czegoś takiego jak “prąd baterii”. Baterie posiadają napięcie, prąd płynie w zależności od obciążenia. Może być pojęcie prądu maksymalnego, powyżej którego bateria nie da rady dostarczyć. Ale z dużymi prądami bateria szybko się wyczerpie, nie wykorzysta swojej pojemności.

By w podany sposób zasilić diodę świecącą, trzeba zastosować przetwornicę podwyższającą napięcie.

Albo zastosować więcej baterii i opornik.

Opornik łatwo wyliczyć. Trzeba znać napięcie diody, na niej wystąpi taki spadek, odjąć je od napięcia zasilania, do obliczeń opornika (z prawa Ohma R=U/I) potrzebna będzie różnica tych napięć oraz wymagany prąd.

Napięcie zasilania się zmienia, więc będzie zmieniał się prąd płynący rzez diodę. Minimalne napięcie jednej baterii to 0,9V, maksymalne 1,5V (przy tym napięciu prąd nie powinien przekroczyć dopuszczalnego przez diodę).

Jest jeszcze jedna możliwość - źródło prądowe. Najprostsze to tranzystor typu FET, ze zwartą bramką (G) i źródłem (S), popularne mają wtedy ok. 10-20mA.

Może też być tak, że dioda ma wbudowany opornik, są takie. Wtedy odpadnie konieczność dołączania dodatkowego opornika, ale maksymalne napięcie trzeba dobrać tak, by nie przekroczyć dopuszczalnego prądu diody, w praktyce powinno być jeszcze mniej.


(fiesta) #6

(Shadowk) #7

Fiesta , popatrz na temat postu. Kijek miał raczej na myśli połączenie szeregowe.

Do zasilania diody jedną baterią 1,5V można wykorzystać coś takiego.


(fiesta) #8

Nawet jak by były połączone szeregowo, to dają napięcie 3 V, a napięcie znamionowe diody to 3,2 V; więc nie za bardzo wiem po kiego grzyba mu jakikolwiek rezystor ??


(Cedar) #9

Pewnie zmierzył miernikiem :wink:

Kijek Bateria nie ma “prądu o natężeniu 320mA” ale wydajność prądową. Najwyraźniej mierzyłeś mała baterię (np. “pastylkową”) i stąd ta stosunkowo mała wartość.

W przypadku baterii np.R6 wydajność prądowa może znacznie przekroczyć 1 A (1000mA)

Nigdy nie mierz miernikiem wydajności prądowej baterii, zasilacza, akumulatora itp. bo możesz się bardzo niemiło zdziwić jak w rekach stopią ci się przewody pomiarowe, do tego możesz wyczerpać baterię lub spalić zasilacz - w takim przypadku układ pomiarowy jest w stanie zwarcia. A jak przyjdzie Ci do głowy zmierzenie wydajności prądowej prądu dostępnego w gniazdku elektrycznym to możesz się obawiać o swoje zdrowie a nawet życie!

Amperomierz służy do pomiaru prądu w np. pracującym układzie/obwodzie, nigdy nie wolno nim mierzyć wydajności samego źródła!


(Shadowk) #10

Chodziło mi raczej o to, żeby prawidłowo nazwać takie połączenie baterii. A co do opornika, to oczywiście nie jest on tu potrzebny.


(kijek) #11

Dokładnie, chodziło mi o połączenie szeregowe, ale takie to już są efekty pisania tematu o tak późnej godzinie. Co do natężenia prądu baterii, a właściwie akumulatorków, to po prostu odczytałem je z nich.


(Cedar) #12

Co to za akumulatorki, że podają na nich prąd? Może chodziło o ich pojemność - 2400mAh? No i napięcie nominalne większości popularnych akumulatorków R3/R6 to 1,2 V a nie 1,5V.


(kijek) #13

Nie, pojemność wynosi 2500 mAh, pytanie tylko, skąd ja wytrzasnąłem to napięcie, bo one mają 1,2V. No cóż, lepiej, żebym więcej nie pisał tematów o tak późnej godzinie…