RJ45 sieć, skrętka ekranowana, jak podłączyć?

Witam!

mam do wykonania połączenie które ma się następujące. W domu występuje router linksysa, w którym jest internet 512kbp/s neostrada biznes.

Router ten jest WiFi, ma 4 wyjścia RJ45, z czego jedno wyjście idzie dokomputera w tym samym pokoju co router, drugie idzie do komputera w innym pokoju X. :slight_smile: i trzeci kabelek przeprowadziłem do pokoju numer Y.

Złożyłem nowy komputer z nowych części, który stoi w pokoju Y.

Do tego pokoju prowadzi skrętka ekranowana, foliowana (jest 8 kabelków - 4 pary, do tego w koło jest folijka przezroczysta a nad tą folijką jest folia aluminiowa i drucik, tak jak dobrze pamiętam).

Mam w domu zaciskarkę, oraz mnóstwo wtyczek RJ45. Chce wykonać połączenie. Takowe oczywiście wykonałem, ale internet działał troszkę, a potem przestawał, z dnia na dzień… mam oryginalny windows vista home premium, pojawiała się ikonka wykrzyknika na ikonie połączenia sieciowego w zasobniku systemowym. Próbowałem naprawiać to połączenie (ppm -> diagnozuj i napraw), ale nie udało mi się.

Miałem wtedy kabelki ułożone kolorami, czyli

1-biały-pomarańcz

2-pomarańcz

3-biały-zielony

4-zielony

5-niebieski

6-biały-niebieski

7-biały-brązowy

8-brązowy

wiem że powinno być inaczej, więc połączyłem tak:

1-biały-pomarańcz

2-pomarańcz

3-biały-zielony

4-niebieski

5-biały-niebieski

6-zielony

7-biały-brązowy

8-brązowy

wtedy w ogóle nie działało mi i nawet nie świeciło się ani na routerze ani na komputerze nawet zielona dioda… :frowning:

natomiast chciałem jeszcze zaznaczyć że z obu stron kabla tak samo ułożyłem piny, kolory kabli? Czy to jest poprawne?

prosze o pomoc, wskazówki, może ten kabel trzeba jakoś uziemić? Może ten kabel trzeba inaczej podłączyć? żałuje teraz że kupiłem ten ekranowany :confused: jest gruszy i trudniej go zamontować we wtyczkę…

Dodam że długość tego kabla od komputera do routera to ok. 17 metrów.

Musiałeś źle pozaciskać.

Tu masz shemat http://www.inetnj.com/doc/rj45-wiring.htm

Do połączenia routera z komputerem musisz użyć kabla z przeplotem.

EDIT: Drugi :frowning: Kolega wyżej podał dobrą stronę, zastosuj się do tamtych zaleceń a wszystko będzie OK. Myślę, że do łączenia komputerów w domu wystarczyłby zwykły kabel UTP.

kabel z przeplotem? crossing over? przecież to się stosuje jedynie jak połączyć komputer / komputer…

Dodane 25.09.2009 (Pt) 20:19

mam wykonać kabelek: T-568B ? taki sam na obu wtyczkach?

Faktycznie masz rację. Mam połączony router z komputerem kablem prostym (teraz sprawdziłem). Widocznie mój nauczyciel źle nam podyktował do zeszytu i bzdur się nauczyłem. Sorry.

Możesz wybrać T-568A na obu wtyczkach, jak wolisz.

Oczywiście ma być kabel prosty (te same wtyczki).

  • crossa stosuje się m.in. do połączenia komp-komp

A czy zrobisz A czy B to już nie ma znaczenia - ważne by obie wtyczki były tego samego typu.

dziękuje .

jednak zastanawia mnie czemu wcześniej mi nie działało jak podobnie zrobiłem…

a to że skrętka jest ekranowana to nic nie przeszkadza?, np. że obedrę dużo izolacji i zostawię sobie długie przewody bez izolacji?

w środku jest drucik, nic nie trzeba uziemiać by odprowadzać te ładunki znajdujące się na ekranującej folii?

Kabel UTP czy FTP to nie ma znaczenia, zaciska się dokładnie tak samo.

Inna historia ze kabel kablowi nie równy, co innego zwykły UTP, co innego FTP (ekranowany), do tego linka vs drut.

Wtyki też są różne, ekranowane i nieekranowane, dedykowane na linkę i drut i te standardowe.

Inaczej, czasem trzeba się namęczyć jak nie pasuje idealnie jedno do drugiego ale jak dobrze zaciśnięte, tomusi działać!

hmy no ale ja chyba mam coś jak kabel FTP ekranowany, więc mogą być problemy z współpracą?

wtyki nieekranowane, zwykłe…

jak bez problemu włazi we wtyczkę i da się zacisnąć to nie powinno byc problemu.

Masz tester do kabli? Czasem przydaje się taki najprostszy za 30 zeta żeby sprawdić czy kabel został dobrze zaciśniety.

nie mam testera, zawsze wydawał mi się to po prostu taki “gadżet” na allegro, ale właśnie tak sobie pomyślałem że może by się mi przydał więc rozważę zakup takowego.

Jutro spróbuję wtyczki założyć od nowa.

Do ekranowanego kabla są też wtyczki http://www.dipol.com.pl/wtyk_modularny_ … _J2005.htm

:slight_smile:

mam taki kabel:

http://www.elektroland.h2.pl/elektrolan … na_400.jpg

dokładnie taki z folią tą i drutem

to wtyczki takie jak mi dałeś link zakupić?

pomyślałem że może obciąłbym wtyczki z kawałkiem przewodu ze zwykłego kabla UTP, i przylutował odpowiednio końcówki i zaizolował, co o tym myślisz?

założenie zwykłej wtyczki na ten przewód to męczarnia! !!

p.s. czym się różni ta wtyczka ekranowana, prócz ekranu tego metalowego?

Powiem ci że jak masz możliwość dokupić takie wtyki to bym je zastosował zawsze to dodatkowe zabezpieczenie przed zakłóceniami :slight_smile:

no tak, więc rozumiem że to niczym się jednak nie różni prócz tej metalowej obudowy, pewnie nawet taka sama grubość przewodu wchodzi w te i w te wtyki…

no nic najwidoczniej coś nie tak z połączeniami skoro wyskakiwał ten wykrzyknik i nie było internetu…

jak już wcześniej pisałem są różne przewody i różne wtyczki. Biorąc kabel musisz zwrócić uwagę czy to linka czy drut i brać odpowiednie wtyki. Bo drut jest ciut grubszy od linki, dlatego wtyki na drut mają ciut większe rowki co by ten drut łatwiej ułożyć. Czyli linka do linki, drut do druta, albo dobre i sprawdzone wtyki uniwersalne na to i na to.

Jak masz kabel ekranowany, to wtyki możesz również wziążć ekranowane - ale nie jest to absolutnie konieczne.

Czyli ciebie powinny interesować wtyki tego typu

http://allegro.pl/item743622290_wtyk_rj … _fvat.html

albo lepiej tego

http://allegro.pl/item743622327_wtyk_rj … aniej.html

Troche pewnie namieszałem, ale może da się to zrozumieć. :stuck_out_tongue:

a ten kabel co dałem zdjęcie (link do zdjęcia wcześniej) to jaki jest? linka czy drut?

a ja wyglądam na wróżke? no i to nie fotka a jakaś grafika.

Skoro masz kabel, to natnij jedną z zył i się przekonasz.

drutowe są, ale linka to nie wiem jak wygląda :slight_smile: chodzi w lince o to że ma mnóstwo małych cienkich kabelków splecionych?

dokładnie tak.