Robię sieć w domu

…tylko nie wiem jak.

No więc, mam neo 1MB/s. Dwa komputery w różnych pokojach.

W jednym komputerze Vista i zintegrowana karta sieciowa.

Drugi Komp to XP i bez karty sieciowej.

I co najważniejsze, bardzo zależy mi na ustaleniu takiego limitu szybkości na jednym z komputerów. Np. mam komputer A i B i żeby komputer B podczas pobierania plików czy surfowaniu po necie brał tylko np. 16kb/s a nie całe łącze 128kb/s. Zaś komputer A mógłby korzystać z całego 128kb/s… najwyżej w komputerze B net trochę przymulałby :stuck_out_tongue: 8)

No i myślę nad routerem, ale znowu zależy mi na zmiennym IP więc musiałbym router resetować? Ale no powiedzmy, że to sprawa drugorzędna…

Jak na razie to tylko plany, po nowym roku zacznę to robić :]

Więc jakim sposobem byłoby najlepiej? Jaki sprzęt trzeba kupić itp?

Musisz mieć router jak chcesz mieć sieć w domu. Ruter najlepiej bezprzewodowy. Tak, jeżeli chcesz zmienić ip musisz zresetować router. Tuter mógłby być z Dlinka

Tyle to ja też wiedziałem :stuck_out_tongue: Na router mam zamiar przeznaczyć jakieś 200 zł. Jakbym chciał ciągnąć kabel to wyjdzie jakieś 12m. W lini prostej przez ściany to jakieś 7-8m :stuck_out_tongue: Bezprzewodowy router byłby dobry, ale jak z zasięgiem itp?

Ja posiadam D-Linka DI-524. Kosztował mnie na allegro 102 zł :wink: Ogólnie sprawuje się dobrze, ale niestety nie ma opcji dzięki której można przeznaczyć pewny procent swojego transferu na drugi komputer. Tak więc musisz kupić router z opcją APC (czy jakoś tak).

Ja też mam zmienne IP i nie musze niczego resetować routera. Podczas wstępnej konfiguracji ustawiasz (przynajmniej w moim przypadku) czy masz stałe IP, czy zmienne… tak więc z tym nie ma problemu.

Co do zasięgu bezprzewodowego to nie ma problemu. Komputer z którym dzielę łącze, łączy się poprzez moją sieć WiFi. I siła sygnału jest doskonała, a komputer znajduje się za paroma ścianami. W lini prostej będzie właśnie… koło 7-9m.

Czyli ok, będę brał coś z Dlinka bezprzewodowego do ok. 200zł. Jak nie ma problemów z sygnałem przez ściany to ok :wink:

I jak dokładnie nazywa się ta opcja do transferu? To jest dla mnie bardzo ważne, ew. jakiś inny sposób :slight_smile:

No i oprócz rutera to co mi jeszcze potrzeba?

NIC,

Router z wbudowanym modemem ADSL, opcja ograniczania łącza to QOS(tylko zwykłe a nie oparte na piorytetach).

Oczywiście jeżeli chcesz bezprzewodowo jakiś komputer czy tam dwa podłączyć to trzeba je wyposażyć w karty bezprzewodowe, najtańsze pod PCI to koszt 40zł/szt.

Jednak jeżeli zamierzasz wymieniać pliki między tymi komputerami to lepiej zrób sieć stworzoną na kablach.

Nie koniecznie musisz brać D-linka, ale wszystko najlepiej wzorować, firma, funkcje, cena, opinia którą znajdziesz w internecie wtedy można kupować.

O właśnie, o QOS mi chodziło. Ja nie mam QOSu w moim routerze dlatego korzystam z programu NIMBUS, który ogranicza łącze do danej przepustowości. Na laptopie ustawiłem 128kbs a na moim PCie reszta.

Z D-linka mozesz wziac TO.

Chociaż nie koniecznie rozglądaj się za D-Linkami. Istnieje jeszcze wiele innych swietnych producentów routerow.