Robienie plakatu w photoshop - pytania

Mam zamiar zrobić plakat w Photoshop, który chcę później wydrukować w drukarni. I mam pytanie… Jakich wymiarów powinien być projekt? W jakim pliku zapisany projekt i wasze sugestie co należy zrobić aby efekt mojej pracy był jak najlepszy… Może jakieś tutki itp.

Format A0 lub B0 lub inny ale 1:1

DPI 150 - 300 pixeli/cal

CMYK 32 bit (spłaszczony bez masek i warstw) lub gray scale dla plakatów w skali szarości

format zapisu przeważnie TIFF z kompresją LZW

nie resamplować (powiększać)

Tutoriale do PS np. tutaj: http://www.tutorialized.com/tutorials/Photoshop/1

Wymiary powinieneś dostosować do maszyn drukarskich, chodzi o to żeby z jednego arkusza papieru pozostawało jak najmniej odpadów,

W drukarni powinni ci powiedzieć z jakiego formatu będą brać papier, ile potrzeba zostawić na łapki itp. Wyjdzie ci wtedy rzeczywisty format jaki możesz zadrukować. Z tego formatu możesz zrobić kilka mniejszych użytków dzieląc format zadruku na kilka części. Przy tej operacji musisz zaplanować jeszcze spady na obcięcie i rozcięcie plakatów. Ważne jest aby od krawędzi zawsze zostawiać po kilka milimetrów tak aby po obcięciu np. litery nie były ścięte lub za blisko krawędzi. Dla plakatu formatu A3 zostaw większe tło o 5 mm.

Format pliku jaki musisz dostarczyć - najlepiej płaski tiff lub pdf. Chodzi o to nie było kłopotów z czcionkami i nie można było ingerować w plik.

Aby nie było problemów z kolorami od razu jak zaczniesz projekt przestaw się na kolory CMYK, Maszyny drukarskie działają w tym trybie.

Pozdrawiam i powodzenia

v4pilot

Nie chcę się mądrzyć, ale “wydaje mi się”, że plakaty lepiej robić w programie wektorowym.

nie ma znaczenia w czym robisz (możesz tło w szopku zrobić a napisy w corelu) ;]

ważne aby z tego wyświecili matryce ;]

a przy dużym A0 A1 formacie min 150 dpi

i tiff 32b starczy albo pdf ;]