Rogue Killer aktualizuje przeglądarkę i wykrywa skróty do stron jako wirusy?

(sensu) #1

Przeskanowałem nim wg. mnie czystego laptopa. Znalazł parę wpisów w rejestrze i kilka instalatorów, które uznał za niskie zagrożenia. Oprócz tego wykrył też 2 skróty do stron internetowych na pulpicie (sam je ustawiałem, więc o co mu chodzi?) jako wysokie zagrożenie oraz jedną ze stron startowych przeglądarki też jako niebezpieczeństwo. Uznałem wszystko za fałszywe alarmy, ale na wszelki wypadek zrobiłem usuń (z wyjątkiem 2 moich skrótów), bo rzeczy jakie znalazł i tak nie są już potrzebne, a stronę startową jeśli usunie to przywrócę.
Włączyłem Firefoxa, aby zobaczyć co zrobił i byłem mocno zdziwiony, bo przeglądarka zaktualizowała się sama z wersji 46 do 56, a w ustawieniach aktualizacje nadal widnieją jako wyłączone.
Ten program tak działa?

(krystian3w) #2

W skrótach nie masz dopisanej strony www by ją uruchamiało może? Pewnie program nie sprawdza w bazie takiej domeny i wrzuca na listę.

Nie wiem czy w wersji 46 dodali usługę “podtrzymywania” do aktualizacji (kojarzy mi się że była już od przynajmniej Firefox 28), odinstalowałeś ją?

(sensu) #3

Nie rozumiem. Mógłbyś wytłumaczyć?

Była zainstalowana, ale usługa jest wyłączona od dawna.

(krystian3w) #4

np. w ścieżce docelowej:

"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" wp.pl

i skrót taki zawsze otwierał Ci wp.pl

(Bogdan_G) #5

Usługa utrzymania może być wyłączona, ale dopóki jest zainstalowane maintenanceservice, zawsze sprawdzanie aktualizacji może się uruchomić, zwłaszcza gdy roguekiller usunie stronę domową - wtedy wyskakuje domyślna mozilli, a ona pierwsza i to z prędkością łapania pcheł zaktualizuje przeglądarkę.
@sensu - trzeba było wrzucić log ze skanowania. Roguekiller nie zabrał jeszcze lizaka żadnemu dziecku, tylko przegania łobuzów, chyba, że tępi insekty. :smiley:

Swoją drogą = maintenanceservice normalnie odinstalowuje się, wtedy nie ma przypadku, ani wpadki z jakąś aktualizacją, a w opcjach zaawansowanych, aktualizacje - zaznacza nie wyszukuj aktualizacji i odznacza wyszukiwarki.