Rola/działanie DNS w Active Directory


(XOR) #1

Mam pytanie. Jak konkretnie jest rola serwera DNS w Active Driectory? A właściwie jakiego zakresu obiektów to dotyczy. Jak wiadomo DNS tłumaczy IP na nazwę "przyjazną dla człowieków". Rozumiem to w przypadku obiektów komputerowych, które mają swoje IP - np. pod IP 192.168.1.20 kryje się komputer o nazwie "komputer01". W ten sposób można się komunikować po nazwie. Jednak czy DNS w AD obejmuje też takie obiekty jak konta użytkownika, grupy czyli tłumaczenie SID'ów na nazwy?


(roobal) #2

AD działa w domenie, a do działania domeny potrzebny jest DNS, więc czego tu nie rozumiesz?


(XOR) #3

To, że do działania domeny potrzebny jest DNS to wiem, bo też czytałem regułkę. Chodzi mi o to jakie obszary sieci opartej o domenę obsługuję DNS. Informacje w internecie o DNS zazwyczaj skupiają się na działaniu samego internetu - odwzorowywanie nazw po IP itp. Zastanawiam się, więc czy w AD DNS służy tylko do obsługiwania nazw skojarzonych z IP czy czegoś więcej, jak konta użytkownika, nazwy grup itp.


(banita71) #4

Wprawdzie po angielsku ale może się przyda.

DNS and Active Directory

 


(roobal) #5

Przecież napisałem, że AD działa w domenie. Serwer ma adres IP i DNS wskazuje domenę na IP serwera. Po prostu DNS przechowuje adresy hostów w sieci. W każdym hoście masz plik hosts, który działa podobnie jak DNS, ale jak masz 100 komputerów w sieci, to ustawianie pliku hosts na każdym komputerze byłoby mordęgą, a niekiedy wręcz niewykonalne, ponieważ domena obejmuje sieci globalne i hosty mogą być w różnych miejscach na świecie. Po to właśnie jest DNS.


(XOR) #6

Ten filmik tłumaczy właśnie to co chciałem wiedzieć. Dzięki :slight_smile: