Rootowanie, custom romy, xda itd. czyli jak zacząć?


(tylkomoto) #1

Czy macie pomysly na to jak zacząć przygodę z rootowaniem smartfona Android, wgrywaniem custom-romów, rozwiązań z xda itp.?

Linki mile widziane i podpowiedzi :slight_smile:


(LORDEK) #2

Do każdego telefonu instrukcje znajdziesz na wspomnianym xda, także nie wiem co chcesz jeszcze wiedzieć.


(tylkomoto) #3

Porady typu na co uważać itp. Czego nie robić itd…

Były dyskusje na ten temat w komentarzach i wyszło, że ta cała zabawa nie jest wcale taka prosta nawet jeśli ma się podręcznik z xda…


(LORDEK) #4

Uważać na nagłe wyłączenie prądu jak się już flashuje, choć da się zazwyczaj uratować telefon. Gdy flashujesz przez oprogramowanie na PC użyj pewnego kabla, który nie przerywa i po prostu zadbaj o to by przypadkowo nie zerwało się połączenie z komputerem. Naładuj telefon by nie padł w najgorszym momencie. Unikaj ROM’ów Beta, Alfa, unstable itp. Różnie działają i czasami cofnąć zmiany takiego syfu jest ciężko, stawiaj raczej na sprawdzone ROM’y, które mają wielu zwolenników i ocen. Używaj romu dostosowanego do Twojego telefonu tj. do wersji telefonu, której używasz. Są wersje dla Ameryki, Europy, Azji, z różnymi procesorami itp. Musisz mieć identyczny numer modelu nadany przez producenta np. masz Galaxy S6 J5637 (wymyślony), a wgrywasz ROM z Galaxy S6 J5550. Czasami działają inne ROM’y, ale zazwyczaj telefon, albo nie wstaje, albo w przypadku wgrania ROM’u z innego regionu nie działa łączność. W krytycznych przypadkach z telefonu robi się cegła, ale tak na prawdę trzeba się postarać by coś takiego zrobić. Do starszych telefonów do roota wystarczy KingoRoot. Nowsze wymagają trochę gimnastyki czasem.


(tylkomoto) #5

Dziękuje LORDEK
Czy polecacie jakieś strony od których warto w ogóle z acząć lekturę dotycząca rootowania, wygrania custom-rom, jakieś poradniki?


(blumberplumber) #6

Wspomniane XDA i ew. polski androiid.com.pl


(tylkomoto) #7

Przy okazji zapytam czy wiele osób stąd zbrickowalo swoje smartfony?


#8

http://forum.android.com.pl/ i czytać, czytać, czytać. A jak się nie wie, to tam pytać. Ludkowie nie gryzą.

Ja to sama już nie pamiętam ile razy ucegliłam swoje zabawki :wink: Jak to mawiają… Nie nauczysz się porządnie jeździć, póki z konia nie spacniesz :wink: Normalka. Soft brick to generalnie nic strasznego. Zawsze jest jakiś sposób na przywrócenie fona do życia.


(marky.wolfheart) #9

Jaki masz konkretnie sprzęt ? postaram się pomóc. Pozdrawiam


(bystryy) #10
  1. Obowiązkowo przed zabraniem się za cokolwiek, aktywuj opcje programistyczne i w nich włącz debugowanie USB.
  2. Przed flashowaniem Custom ROM-a zflashuj najpierw najnowszy firmware do swojej słuchawki.
  3. Flashuj wszystko po kolei, a dopiero potem zrób reboot systemu - nie rób tego na raty, nie rebootuj pomiędzy flashami.
    3.a - Jeśli musisz używać aplikacji Google, flashuj OpenGApps również przed rebootem.
  4. Jeśli to możliwe, ROM wgrywaj z karty SD, a nie z pamięci wewnętrznej. Możesz wtedy pozwolić sobie na luksus wipe’owania wszystkiego na pamięci wewnętrznej (mniejsze prawdopodobieństwo, że jakieś śmieci zostaną)

(tylkomoto) #11

Panuje powszechna opinia że to rootwanie, custom romy itd. to w miarę prosta sprawa ale mało kto przyznał się że w ten sposób zbrickował telefon. Takich poradników nigdy zbyt wiele!


(igor123404) #12

Polecałbym również zrobić kopię nandroid (uznając, że masz wgrane TWRP) żeby przywrócić ją sobie po wgraniu złego romu (który najczęściej kończy się bootloopem). Taka kopia ułatwi ci odbrickowanie po takim przypadku =)