Router a prędkość internetu

Witam dowiedziałem się, że jak ma się podłączony router zamiast kabla to spada prędkość internetu, czy to prawda :?: Mam internet z kablówki stały bez ograniczeń.

Jest to kłamstwo. No oczywiście jak masz np. Internet 2 mbit/s, i router i 2 komputery korzystaja na raz to internet jest 2x 1 mbit/s. Ale jak np. 1 komputer korzysta tylko z gg, a 2 otwierasz strony www, pobierasz plik, to komp 1 malo bierze neta, czyli w 2 masz prawie 2 mbit/s

no w ten sposób to się niestety nie dzieli… chyba że używasz QoS’a, ale jesli tak to drugie zdanie jest błędne…

i również niestety jest to prawda - oczywiście wszystko zależy od prędkości Twojego łącza internetowego i także od routera jakiego używasz… ja mając łącze 25Mb/s jestem w stanie tyle osiągnąc tylko przy podłączeniu jednego kompa do modemu, podlaczając (nadal 1 komp) poprzez kabel i router prędkość już spada o ok 1Mb/s, natomiast przy podłączeniu poprzez wifi (czy jednego czy czterech kompów) prędkość nie przekracza 16Mb/s.

Wręcz przeciwnie, teraz z Internetem nie łączy się już komputer (tylko router, który potem przekazuje informacje do niego poprzez sieć lokalną), zatem działanie internetu nie jest już ograniczone przez możliwości i obciążenie komputera.

Posiadam łącze 6Mbit na 3 kompach przez router z modemem ADSL.

Łącze chodzi pełną swoją prędkością w pełni obciążenia.

Jeśli router jest niepoprawnie skonfigurowany pod łącze internetowe to istnieje ryzyko pojawiania się przekłamań w transferze i rozdziale sygnału pomiędzy poszczególnymi jednostkami.

Router może znacznie obniżyć transfery, zwłaszcza jeżeli udostępnia sieć po Wi-Fi (wyciągnięcie pełnych 54Mb ze standardu g to chyba niemożliwa sprawa na domowym sprzęcie). Po kablu teoretycznie jest lepiej, ale też nie zawsze. Oto moje dwa speedtesty, górny na kablu bezpośrednio podłączonym do komputera, a dolny na tym samym komputerze ale przez router (kablowo)

speedtest.png

Tak było na D-Linku DI-524, obecnie już na Linksysie WRT54GL nawet po wifi jest znacznie lepiej.

Zakładając, że mam internet 2 Mbit/s to gdy kupie router bez względu na cenę i markę osiągnę te 2 mega czy nie :?: Ten router byłby podłączony do dwóch komputerów.

Osiągniesz.

Wydaję mi się, że wtedy 1 komputer będzie miał 1 MB a drugi kolejne 1 MB prędkości.Bo przy jednoczesnym korzystaniu z internetu tak będzie.Już nie mówię o ściąganiu jakiegoś pliku wtedy ta prędkość jeszcze będzie mniejsza przy jednoczesnym ściąganiu z 2 kompów.

Jeśli obecnie na komputerze masz tą przepustowość, na routerze będziesz mieć to samo. 2 Mbps a 54 Mbps to jest pewna różnica. Nawet po wi-fi nie powinno być problemu. Ale to zależy też od routera.

Kolejny argument na to, że sprzęt D-Linka jest niewiele wart. Ciekawy jestem o jakim zegarze procesor miał ten D-Link i ma ten Linksys :slight_smile:

czy ten router w zupełności wystarczy do uzyskania pełnego internetu 8mb w netii ?

http://www.vobis.pl/oferta/sieci/router … 0n-eu.aspx

Jak najbardziej tak. Jeszcze będzie miał spory zapas.

Jak będę ściągał jednocześnie z dwóch komputerów podłączonych do jednego routera to ta moja prędkość 2 MB/s będzie wtedy mniejsza tak :?:

Nie.

Prędkość będzie zawsze taka sama i będzie dzielona po równo dla 2 komputerów w stanie maksymalnego obciążenia łącza.

Równo raczej nigdy nie będzie dzielona na “zwykłym” routerze

Masz racje stąd takie dzielenie jest bardzo wygodne i dynamiczne. Nie ma sztywnego narzutu.

O to mi właśnie chodziło, wtedy jeden komputer będzie miał 1 MB/s a drugi kolejne 1 mega podczas jednoczesnego ściągania.