Router ASUS RT-N12 C i podział internetu - problem

Witam

Mam internet radiowy 4 MB/s podłączony do routera ASUS RT-N12 C. Ponieważ w oryginalnym oprogramowaniu było zbyt mało funkcji zmieniłem na alternatywne od DD-WRT. Router bardzo ładnie śmiga, wszystko działa, funkcji teraz jest od zatrzęsienia ale mam problem z poprawnym skonfigurowaniem. Mianowice chodzi mi o to żeby ograniczyć prędkość na WI-FI konkretnie na jeden adres MAC albo na stały adres IP. Założyłem sobie nawet drugą wirtualną sieć ale nie wiem jak ograniczyć na niej prędkość.

Jeśli ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak to zrobić. Opcje są takie, żeby zostawić jedną sieć (Dom) i na niej zrobić blokadę na MAC albo zmniejszyć transfer na drugiej (Gosc) do powiedzmy: download 1024 kb/s i upload 256 kb/s.

Wiem, że do tego służy funkcja QoS którą ten router posiada ale mam z tym problem.

Poniżej screeny z routera.

59026fbf3a3116a9m.jpg

4c7f17c64334a75fm.jpg

Z tego co widać to się nie da graficznie ale pewnie się da przez linie komend w zakładce administracja ;]

Zmieniłem ustawienia tak jak na załączonym screenie ale nie wiedzę żadnej różnicy. W opcji priorytet mam do wyboru: Exempt, Premium, Express, Standard i Bulk. Ustawiłem na Exempt. W wersji graficznej nic więcej do wyboru nie ma ale jeśli to jest Linux to może da się to zrobić przez linie komend dostępnych w zakładce administracja? Jeśli ktoś ma w tym jakieś doświadczenie to będę wdzięczny za pomoc.

9f4c243f0eddd664m.jpg

hmmm :roll:

Szukaj w google pod “ddwrt tc qdisc”, “DDWRT traffic shaping” …

Pomogła zmiana tych parametrów na 126 kb/s (download) i 32 kb/s (upload) przyniosła pożądany efekt w postaci prędkości 1 MB/s dla “priorytetowanego” MAC-a. Pogorszyła się jednak jakość dla całej sieci WI-Fi bo wzrosła wartość PING ale pobawię się dalej ustawieniami to może znajdę odpowiednie. Dzięki za sugestie.

Generalnie wydajność całej sieci pewnie zawsze spadnie … Wyobraź sobie czysty router jako kilkupasmową autostradę oraz kolejkowanie czyli najpierw bramka gdzie każdy samochód dostaje atykiete a potem bramki gdzie każda etykieta jest sprawdzana i zostaje podjęta decyzja o przejeździe dlaej lub chwilowym wstrzymaniu…

Niestety nie wiem o ile to może zmniejszyc dynamikę sieci.

pzdr