Router bezprzewodowy i dysk USB

Cześć!

Planuję podczas tegorocznej przerwy świątecznej zbudować nową sieć bezprzewodową w moim domu - jednakże chciałbym, żeby poza internetem można było w niej udostępnić dysk na USB 500GB - znalazłem więc na Allegro router z interfejsem USB NETGEAR DGN2200 http://allegro.pl/netgear-dgn2200-route … 27671.html - mam jednakże kilka pytań odnośnie tego routera i ogólnie samej sieci:

  1. Czy ten router obsługuje IPv6? - do wyczerpania puli pozostało już niewiele czasu, a mi zależy na tym, żeby jeżeli mój usługodawca udostępni mi IPv6 nie musiał zmieniać całego sprzętu, żeby go obsłużyć…

  2. Czy jeżeli udostępnię dostęp do sieci tylko dla wybranych adresów Mac, dysk będzie tak samo zabezpieczony? Czy będzie istniała możliwość podglądnięcia zawartości dysku bez logowania się do sieci?

  3. Czy pojawi się wtedy niebezpieczeństwo włamania się przez Internet do tego routera i zawirusowania dysku podpiętego do niego?

  1. Nie wiem.

  2. Żeby przeglądać pliki na dysku musisz połączyć się z siecią (WPA załatwi sprawę).

  3. Włamanie tylko wtedy jak ktoś złamie szyfrowanie. W co wątpię :slight_smile:

A będzie istniała możliwość podzielenia tego dysku na partycję? Czy wtedy wszystkie partycje będą dostępne w sieci domowej?

I jeszcze jedno pytanie - jak będzie wyglądało dodawanie takiego dysku do komputera? Jest jakaś instrukcja jak połączyć komputer z tak udostępnionym dyskiem?

Można zrobić tak, by podzielić na partycje i dodać uprawnienia. Na przykład na partycji X wszyscy mogą odczytywać i zapisywać dane, a partycji Y nie mogą nawet “podglądać”.

Mapowanie dysku w “Moim komputerze” pozwala na dodanie właśnie do “Mojego komputera” taki dysk.

Co do twojego pierwszego pytania.

Gdy skończą się adresy IP w wersji 4 i wejdzie w życie IPv6 to operator nie zmieni tego od tak z dnia na dzień, ponieważ dzisiejsze urządzenia np twój router pracuje w wersji 4 jak i urządzenia u operatora. Będzie potrzeba czasu aby to zaakceptować bo to nie są tanie rzeczy jak wymiana urządzeń u operatora.

No dobra, ale nawet zakładając, że mój operator zmieni te urządzenia za rok czy dwa ja wtedy też będę musiał kupić nowy router, żeby obsłużyć ten nowy protokół. Więc nie widzę sensu inwestować w nowe urządzenie, nie obsługujące IPv6, skoro i tak będę go musiał w wymienić. Jeśli już wymieniam urządzenia sieciowe, warto je wymienić na takie, które będą obsługiwały nowe IP, tak abym gdy mój operator zmieni sprzęt, nie musiał od nowa wymieniać routera…