Router bezprzewodowy jaki i jak podłączyć?

Mam pytanie do forumowiczów. Mam w domu odpowiednik Neosrady tzw. płocki Petronet (2Mbit). W tej chwili korzystam z routera przewodowego SMC. Jest to o tyle proste, że po podpięciu kabli poprostu jest Internet. Teraz chcę latać z kompem po całym domu (60m kwadratowych) i tu rodzi się pytanie. Czy router bezprzewodowy działa na takiej samej zasadzie jak kablowy. Czy będę w nim miał takie samo wejście jak w zwykłym przewodowym? Czy muszę się dowiadywać u usługodawcy netu o taką możliwość?? Jaki zasięg ma taki router i ile muszę wydać na dobry model i jaka firma?? Banalne pytania ale ja poprostu nie wiem. Rozumiem, że karta Wi-Fi w lapku mi wystarczy?

Czekam na odp i oczywiście jak ktoś na forum znajdzie się z Płocka i będzie posiadał Petroneta z bezprzewodowym sprzętem to czad :slight_smile:

Działa na podobnej zasadzie co kablowy, jedynie trochę więcej jest konfiguracji (chodzi o zabezpieczenia- szyfrowanie połączenia radiowego, lista adresów mac kart mogących się łączyć, wyłączenie rozgłaszania nazwy sieci).

U mnie nie ma problemu z zasięgiem w mieszkaniu tej wielkości, sygnał nigdzie nie spada poniżej 90% mimo zmniejszenia mocy nadajnika routera do 10%.

Podobno ściany nośne mogą sporo tłumić sygnał.

Najlepiej wybrać model routera z 2 antenami, te mają znacznie stabilniejsze połączenie (z jedną anteną fazy fal odbitych od przeszkód mogą być przeciwne i znosić się, więc mogą wystąpić dziury w zasięgu).

Nie wiem co to za router jest już podłączony, możliwe że usługodawca zarejestrował jego adres mac i nie można podłączyć innego, ale nowy może sklonować adres mac poprzednika.

Jeśli to modem do tv kablowej, to trzeba korzystać z dostarczonego, router do niego podłączyć. Jeśli do linii telefonicznej (ADSL jak w Neostradzie), to są routery z wbudowanym modemem ADSL (Aneks A, bo B to sieć cyfrowa ISDN).

Polecam Pentagram lub Linksys.

Posiadam router Pentagrama: Cerberus ADSL2 WIFI 802.11g Plus, co prawda z łączem Netii ale to “to samo”

zadowolony w 100%, możliwość konfiguracji przeogromna, stabilność działania wyśmienita, szybkość przesyłania danych wg testów jedna z najlepszych. Cena chyba też już nie jest taka zła.

Polecam.

dzieki za odpowiedzi. a PENTAGRAM CERBERUS ADSL2+ WiFi 802.11g znalazlem za niecale 140zł :slight_smile: