Router Cerberus P 6311-07A - problem z DNS?

Witam.

Wczoraj miałem nietypowy dla mnie problem. Internet w Neostradzie 1MB.

Router nie chciał połączyć się z internetem. Lampka ADSL oczywiście świeciła, jak co.

Dane do konta poprawnie podałem (hasło i login).

Ustawienia routera te same jak zawsze, ale tego wczorajszego dnia coś zawiodło.

Jak by DNS miał problemy z połączeniem się czy tam DHCP.

Ustawione jest że Server DNS jest automatycznie dobierany.

Też czy strefa czasowa w routerze ma jakieś większe znaczenie ? Jak i nazwa Komputera (prędzej zwał się FENIX, po formacie wczorajszym zmieniłem na inna - były ich aż dwa) ?

Podam zdjęcie z diagnostyki w routerze na obecnym połączeniu. Logów z routera nie podam, bo wczoraj wyczyściłem je…

1_18.jpg

Są na nim dwa FAIL… czemu ?

Oraz jak można objaśnienia dla poszczególnych testów… Bo np. jak nie chciał połączyć się to dwie ostatnie pozycje też były FAIL albo pisało inaczej niż pisze na zdjęciu.

Jak i czy to może być wina usługodawcy internetu ( w tym przypadku Neostrada) ?

Miałem podobny problem. Wina leżała po stronie dostawcy.

Z nerwów już bo znowu to się stało zainstalowałem modem normalnie (sagem), przez 5 min nie łączył się (ciągle wyskakiwało że komputer zdalny nie odpowiada).

Prędzej męcząc się z routerem, nie mając połączenia z internetem taki oto miałem komunikat w diagnostyce routera:

Capture2009-07-12-11_42_28.jpg

Oraz co znaczą te pojęcia (logi routera):

  • No DNS server available

  • adjTimeTask fail: no server available

  • adjTimeTask fail: wrong domain name

Przy okazji czemu testy dla “ATM…” jest FAIL ? Co to w ogóle jest ? Jak i o co chodzi z tym Server DNS ?

Można powiedzieć że jestem w tym zielony, ale próbuje jakoś sobie radzić z problemami jak tylko mogę.

Wyłącz automatyczne pobieranie adresów DNS i wbij na stałe serwery OpenDNS (poszukaj w necie adresów). Napisz, czy coś to dało.

To jednak była wina Neostrady…

Od 14:00 zaczęło dobrze działać i nie ma problemów z łączeniem się z internetem Router.

Ale jak już rozwinął się temat to chciałbym wiedzieć czy podanie innego Servera DNS niż ten co jest wybierany automatycznie poprawia cokolwiek w działaniu internetu czy tylko przyspiesza łączenie się routera z usługodawcą (do internetu)?

Oraz czy jak np. są problemy w Neostradzie i nie mogę się połączyć (lampki normalnie świecą - jest synchronizacja ADSL) to jak podam jakiś inny Server DNS to bez problemów się połączę z internetem ?

No i chyba najważniejsze gdzie taki adres Servera DNS wpisać ? W ustawieniach routera ? Czy w właściwościach połączenia (protokół internetowy TCP/IP) ?

Wpisanie ręcznie dns poprawi ci wczytywanie stron i tylko tyle. Samych problemów z połączeniami nie rozwiąże bo wina leży po stronie tp.

W pierwszej kolejności sprawdź opóźnienia do serwerów DNS z twojej lokalizacji. Otwórz CMD wpisz ping XXX.XXX.XXX.XXX (adresy poniżej).

Podam ci adresy (podstawowy i zapasowy serwer DNS):

TPSA: 194.204.152.34, 194.204.159.1

NETIA: 213.241.79.38, 213.241.79.37

OPEN DNS: 208.67.222.222, 208.67.220.220

Testy wykonaj kilkakrotnie i użyj tych, które mają najkrótsze opóźnienia. A gdzie wpisać to zależy od routera;)

Jak od routera… ?

Mam możliwość wpisania w routerze (ustawić na automatyczne albo podać adres).

Albo w właściwościach połączenia internetowego (tu nie trzeba chyba rozjaśniać o co chodzi).

Która opcja właściwa… ?

Na pewno nie przyspieszy to łączenia routera z usługodawcą, ponieważ funkcją DNS-ów jest zamienianie adresów domenowych, np. www.dobreprogramy.pl na adresy IP zrozumiałe dla komputerów. Natomiast czas wczytywania stron WWW może ulec zarówno polepszeniu, jak i pogorszeniu. Zależy to od stanu serwerów usługodawcy. Np. u mnie (Orange Freedom) lepsze pingi są na DNS-ach orange’owskich, niż na OpenDNS.

Jeśli w routerze wpiszesz DNS-y i w komputerze zaznaczysz automatyczne ich pobieranie, komputer będzie pobierał je z routera.

I nie wszystkie DNS-y muszą w ogóle działać na twoim łączu. Ale OpenDNS działać będą na każdym.

Aha, tak to wygląda.

Znalazłem na necie kilkaset adresów DNS i potem je sprawdzę dla mego łącza.

Na to pytanie nie dostałem odpowiedzi (patrz zdjęcie)… O co w tym chodzi ?

To już wina linii. Jeśli masz w mieszkaniu pociągnięty dość długi kabel od gniazdka tel. do komputera, to spróbowałbym podłączyć w miejsce komputera telefon i posłuchać, czy nie ma jakichś trzasków szczególnie przy ruszaniu kablem.

To już wiesz wszystko co chciałem wiedzieć.

Dzięki za pomoc i wszelakie informacje.

Pozdrawiam.

PS.

Temat można Skasować.