Router czy modem do Vectry?

Witam Was

W Vectrze to raczej są tylko same modemy. Adres IP komputera, nawet podłączonego przez wi-fi, jest publiczny, jest ograniczenie ilości podłączonych urządzeń do dwóch. Więc przy urządzeniach wi-fi nie ma nic do konfiguracji, są one połączone bezpośrednio z Internetem.

 

Routery z kolei umożliwiają połączenie większej ilości komputerów i innych urządzeń pod jeden adres IP, tworzą sieć lokalną z dostępem do Internetu. Jeśli ma być więcej niż dwa urządzenia (konsola, smartfon, telewizor z VOD), lub urządzenia mają być chroniony przez firewall na routerze, to lepiej wziąć zwykły modem i podłączyć do niego własny router z wi-fi.

 

Przy routerze brak publicznego IP na komputerze może utrudniać działanie niektórych programów, szczególnie komunikacyjnych, ale współcześnie to raczej się nie zdarza.

U siebie od ponad roku mam sklejkę TCM420 (który dostałem od Vectry w czasach internetu 128kbps, jakieś 8 lat temu) + TL-WR740N, działa sprawnie, chociaż nie powiem że kable czasem przeszkadzają

Dlatego chcę bez kabli. Aby jednocześnie na Wi-Fi działały 2smartfony i laptop.

Tylko czy nałożone hasło na modem z Vectry, którego nie poznam nie przeszkodzi w konfiguracji routera ?

 

Właśnie zakupiłem Vectrę i dowiedziałem się że:

a/ nie można konfigurować routera

b/ nie można przekierować portów

 

stąd pytanie: dlaczego nie pieprzniesz Vectry w cholerę i nie pójdziesz do UPC skoro na dzień dobry dają takie problemy?

 

BTW Vectra poza promocją załatwiła sobie bicz na klientów w postaci ceny za internet na poziomie 160PLN (UPC 85) - ewidentnie po to, żeby ściągać z tych, którzy chcą zerwać umowę…

Modemo-routera wi-fi nie da się konfigurować bo nie dadzą Ci hasła, ale jak masz od nich modem i do niego podłączysz sobie swoj router wtedy router możesz konfigurować.

Przynajmniej tak wszedzie pisze…

Tak jak kolega pisze najlepsze jest to rozwiązanie chociaż mają sąsiedzi u mnie te routery od vectry strasznie długie klucze dostali :)przez co nie jest wygodne jego wpisanie no i nie mają dostępu do urządzenia co dla mnie jest dziwne .

Zakupiłem sobie WD My Net N600.

Modem vectry ma możliwość przez usb i RJ-45 a widzę że ten router ma i USB :slight_smile:

Usb ma do udostępniania plików z pamięci albo do podłączenia drukarki :slight_smile: To podłączę pod dużą RJ :smiley: