Router do domu (200 Mbps)

Może w końcu dostanę przyzwoite łącze, więc postanowiłem trochę zadbać o infrastrukturę sieciową w domu.

Czy taki router się nada:


ewentualnie taki:

Wymagania:

  • Porty minimum po 1000Mbps (10 000Mbps będzie dodatkowym atutem, ale podejrzewam że w cenie poniżej 1000zł nic z tego)
  • Obsługa VLANów
  • VPN może się przydać, ale nie jest to priorytetem.

Jak widać wymagania nie są duże, dużo sprzętu też nie będzie pod to podpięte. Z jakimiś IoT śmieciami, komórkami itp. myślę że max 20 urządzeń.

Warto brać AP tego producenta, konkretnie chodzi mi o model “cAP ac”?
~250zł to nie jest zabójcza cena, a 2-3 dobrze pokryją cały dom.

3011 w zupełności wystarczy. Ma sprzętowe wsparcie dla IPSec, więc do VPN jak znalazł.

AP to raczej Ubiquiti :wink:

Do 200 Mbps spokojnie możesz wziąć znacznie tańszego hAP AC2

U mnie obsługuje symetryczny gigabit bez żadnych problemów i fasttracka :wink:

Obawiam się, że za drogie.

Cena jest fajna.
Muszę się zastanowić, czy dopłacać do wyższego modelu (myślę że 3011 to absolutny max)

RB3011 pod względem wydajności jest niżej niż hAP AC2.
RB4011 to już overkill do sieci domowej, nawet przy łączu 1 Gbps.

Wg danych na stronie producenta przepustowość jest wyższa dla 3011. Dla 200Mbps może faktycznie jest to overkill.

Jak nie potrzebuje modelu z wifi, a ma być budżetowo to może lepszy byłby model hEX S?
Bez AP i tak mam problemy z zasięgiem, więc z wbudowanego radia raczej nie będę korzystał w AC2.

HEX to już nie jest opłacalna platforma. W podobnej cenie jest AC2, który bije wydajnością HEX’a.
Wiem, bo w jednej lokalizacji ostatnio wymieniałem HEX’a na AC2.
Co do WIFI to ja też na tym routerze go nie potrzebuję, dlatego jest wyłączone :wink:

Zastanawiam się też dlaczego szukasz modeli z portem SFP?
Operator na pewno nie pozwoli Ci wpiąć się routerem bezpośrednio do swojej sieci, dostaniesz zapewne ONT’a z portami miedzianymi (modem).

W sumie nie szukam, w większym budżecie myślałem że będzie coś z opcją wpięcia 10Gb do SFP na przyszłość.
W tych tańszych traktuje to raczej jako ciekawostkę.

Wg specyfikacji hEX S (szaro-czarny) dysponuje większą ilością pamięci i szybszym CPU, dlatego pytam.

dostaniesz zapewne ONT

Tak, będzie ONT i kabelek do mojego routera.

hAP AC jest fajny, mam pierwszą wersję i daje radę. Nie może być wydajniejszy od 3011, w końcu to urządzenie do racka, a hAP AC to SoHo. RB3011 ma też wsparcie CPU dla IPSec, hAP AC2 również.

Jeśli WiFi ma pokryć cały dom, to raczej hAP AC2 się do tego nie nada. Albo Unifi, w najgorszym wypadky cAP.

Od siebie dodam tylko, że Unifi sieje tak, że daje radę w naprawdę trudnych warunkach i może być tak, że w zupełności wystarczy Ci jeden. U klientów w domach wielopiętrowych jeden spokojnie daje rade, drugi jest jako redundacje.

Wykonywałem w zeszłym roku projekt w jednej z firm, gdzie na magazynach było naprawdę spore tłumienie. Pomiary na pojedyńczych sztukach nie napawały optimizmem i założenie było posadzić na jednej hali po 4 UAP-AC-LR. Zdecydowałem się powiesić po 2 na halę. Pomiary pokazały, że dają spokojnie radę tak i sieją na terenie całej firmy w miejscach gdzie nigdy bym się tego nie spodziewał (ogólnie wifi nie było tam potrzebne, ale klient się cieszył, że może swobodnie poruszać się z urządzeniami po całym terenie firmy).

Podsumowując, może lepiej zainwestować w jedno UAP-AC-LR, bo może pokryć zasięgiem cały dom, a w razie problemów dokupić z czasem drugi, niż inwestować w cAP, które niekoniecznie mogą spełnić Twoje oczekiwania.

Chyba zdecyduje się na 3011, wydaje się bardziej przyszłościową opcją. a AP wymienię za jakiś czas,
w tym momencie mam takie które mają 100Mbps.