Router do domu za około 300zł

Witam,

Szukam jakiegoś routera w okolicach 300zł z dobrym WIFI, chce aby była możliwość podziału/limitowania prędkości.
Mam kilka typów może ktoś ma jakieś doświadczenia i może pomóc.
Generalnie chciałem kupić ten:


ale xkom sprzedaje rzeczy których nie ma.

Inne propozycje to:


Dodatkowe informacje:
Działam głównie na WIFI, stary dom, nie chce mi się ciągnąc kabli i wiercić dziur. Chce, aby router ogarnął parter i piętro.
Obecnie mam acera dostarczanego łącznie z usługą od INEA, już czas zrobić porządek z siecią w domu.
Wkurza mnie fakt, że jeśli podczas mojej gry online ktoś inny odpali jakiś filmik na insta, yt czy fb to u mnie net leci na łeb na szyję i rozgrywka przestaje dawać radość.

Jeśli macie inne propozycje chętnie się dowiem. Tylko bez strzałów z ceną do 400 :stuck_out_tongue:

Za 300 zł nie kupisz urządzenia, które zapewni komfort korzystania z wifi w dużym domu, wielu użytkownikom jednocześnie.

A jest urządzenie za więcej niż 300zł co to zapewni? :wink:

Zależy jak zdefiniujesz komfort :wink: Jeśli - jako ekwiwalent kabla - to nie ma :wink:
Z tych wszystkich urządzeń, które miałem w domu, najlepiej wspominam Synology rt2600ac :slight_smile:

Hmmm, nie mam ścian z metalu i na razie acer o którym wspomniałem daje radę.
Dom 10m x 10m. Router stoi na parterze po lewej a jedyne miejsce gdzie nie ma wifi to piętro zupełnie po prawej. Ten acer nie ma żadnych antenek tylko wbudowane.
Jak sądzę urządzenia od operatora też nie są jakimś wypasem.

Dodam, też że nie jestem laikiem tylko pracuje w branży IT i parę lat temu pracowałem w sklepie komputerowym.
Oczywiście chętnie kupiłbym coś lepszego ale chwilowo brak funduszy.

Za 300 zł możesz kupić switcha i okablować dom 10 x 10 m :stuck_out_tongue_winking_eye:

Za 300 zł możesz kupić switcha i okablować dom 10 x 10 m

No pomogłeś…
Idąc Twoim tokiem równie dobrze mogę używać Internetu tylko w pokoju gdzie jest router i wszystko będzie ok. Najlepiej jeszcze na kablu (ciekawe jak komórkę kablem podepnę)
Poczekam może znajdzie się ktoś kto ma podobny sprzęt w domu bądź zechce pomóc odnosząc się do problemu, a nie wymyślając nieadekwatne alternatywy.

Mieszkam w mieszkaniu, stare budownictwo, powierzchnia o 100 m. Sygnał z routera czasem musi przejść przez trzy ściany. Testowałem u siebie tanie d-linki, tplinki, xiaomi; droższe asusy i synology oraz kosmicznie drogie ap klasy korporacyjnej. Ta tanie klękają już przy drugiej ścianie. Te droższe działają poprawnie o ile nie masz zbyt dużo jednocześnie aktywnych urządzeń. Te najdroższe mają naprawdę kosmiczny potencjał ale musisz mieć dobre łącze do internetu i zarządzalnego switcha. Obecnie testuję AmpliFi HD, piękny jest :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Miałem podobny problem, kupiłem 2x2 pack tenda nova mw3 i mam zasieg w domu od piwnicy po 1 pietro, jedyny minus to to że pierwsza kostka musi był połączona po lanie z moim głównym routerem.

Super, o takim rozwiązaniu tematu nie myślałem. Co prawda nie lubię zbyt wielu urządzeń ale to wygląda nieźle. Sprawdzisz mi tylko u Siebie czy są jakieś opcje związane i limitem przepustowości dla danej sieci WIFI. Czy jest siec gościnna lub możliwość tworzenia kilku sieci? Nie widzę takiego info w specyfikacji

To jest chińczyk, zarządzany tylko przez apkę “Tenda WiFi” na smartfonie. O podsieciach z limitami - zapomnij :slight_smile:

Sieć dla gości jest jak najbardziej. Ogólnie nie jest to rozwiązanie dla wymagających użytkowników, łączysz po lanie pierwszą satelite póżniej dodajesz kolejne po wifi i już :slight_smile:, nie oczekuje niczego skomplikowanego, mam zasięg w domu 250 m kw. i wokół niego.

Super, poszperałem trochę, i poczytałem. Wyglądana na to, że to będzie najlepsze rozwiązanie.
Dla siebie wybrałem Tenda MW5 3 pack żeby nie musieć myśleć gdzie postawić urządzenia tylko wepnę do gniazdka i już. :slight_smile:
Co mi się podoba to w każdej chwili mogę dokupić urządzenia nawet mw3 i rozsiać wifi do garażu

Jak się będzie sprawować zobaczymy, ale dzięki za podrzucenie pomysłu :slight_smile:
Temat uważam za wyczerpany.

Do 300 zł kupisz Mikrotik hap ac2. Sprzęt ma naprawdę wielkie możliwości, ale jego konfiguracja nie jest łatwa. Możesz na nim skonfigurować prawie wszystko. Podział pasma, vpn, vlan, serwer dns i cały pierdyliard innych rzeczy. Ale podkreślam jeszcze raz - nie jest intuicyjny w konfiguracji.

A inne routery składają gdzie? W Nowym Jorku? I podsieci z limitami? A od kiedy to trzeba tworzyć nowe podsieci, aby móc nakładać limity transferu?

To zmień łącze na lepsze, bo efekt płynnego korzystania z internetu można uzyskać na większości papierów toaletowych (jak to określa @roobal), pod warunkiem, że jest z czym pracować.

Urządzenia radiowe działają według określonych standardów. Możesz sobie kupić router za 1000PLN a i tak będzie musiał je spełniać. Droższy nie oznacza, że będzie przebijał zasięgiem ściany, stalowe zbrojenie i nie wiadomo co jeszcze. Sieć buduje się z głową i jak masz grube mury i kilka kondygnacji, to pogódź się z faktem, że jeden sprzęt może tego nie ogarnąć.

Kolego, problemem nie jest łączę bo on po kablu jak i po wifi robi tyle ile powinno. Spadki są przy znacznych odległościach.

Budownictwo jest stare tzw “szlaka” więc nie jest to żadne wyzwanie.
W pracy pracuje na cisco typowe enterprise switche jak i AP, więc wiem jak działa i jak powinna działać sieć.
Oczywiście w domu nie mam zamiaru inwestować nie wiadomo ile.

W pracy mam też firewall, który może mi na danym hoście ograniczyć łączę(akurat nie cisco).
Za dużo nie bawiłem się urządzeniami domowymi jeśli chodzi o takie sprawy bo po co.
Z reguły kowalski wpina ruter do sieci robi wifi i hasło i tyle! :slight_smile: nie ma co się oszukiwać.
Myślę, że mój problem wynika właśnie z tego, że pracuje w IT i chciałbym jak najlepiej wydać pieniądze :slight_smile:

Pewnie forti. To już ASA lepsza :wink:

Jeśli chodzi o limitowanie łącza, to Mikrotik jak najbardziej. Wszelkie soho routery oferujące QoS to ściema. Nawet na TP Linku za 800PLN QoS nie działa i sorry, ale BloodyEyes nie ma pojecia o czym pisze.

WiFi na MT nigdy mnie nie zawiodło, ale mogę polecić AP Unifi. Co do WiFi, tu Bloody też się myli, o ile fizyki nie oszukasz, o tyle TP Linki mają gowniane anteny. Unifi potrafi radzić sobie naprawdę w trudnych warunkach. Zaprojektowałem kilka sieci, gdzie Unifi naprawdę mnie zaskoczyło w bardzo trudnych warunkach.

roobal, nie nie forti mam takie mało znane rozwiązanie jak kerio teraz GFI.

A wracając do tematu, MT nie testowałem nigdy, ale rzeczy z wbudowanymi antenkami które miałby objąć parter i piętro jakoś nie napawają mnie optymizmem. Zresztą to sprzęt do domu postawić i ma działać. Mnogość funkcji po co? Dla żony do FB i insta? :smiley:

Może, za bardzo się uczepiłem tego QoS ale to wkurzające, że mając 100Mb\s telefon potrafi zabrać tyle, że są lagi na kompie. Jest plan też na więcej :slight_smile:

Unifi znam i korzystam w firmie, ale to też nie ten budżet i nie te potrzeby :slight_smile:

Temat chyba wyczerpany, ale może przyda się dla potomnych.

Jeśli chodzi o mnogość funkcji, powiem tak. Zaletą Mikrotika czy to SoHo czy CCR, na każdej platformie jest ten sam system RouterOS. Jedyna różnica to poziomy licencji. System jest zawsze świeży niezależnie czy to MT za 200 czy za 2000 zł. Stąd też mnogość funkcji, producent nie bawi się w dedykowane softy.

Zalet jest więcej.

W przeciwieństwie do np. TP-Linka tutaj są aktualizacje oprogramowania i jakieś wsparcie. Sprzęt jest super stabilny, raz skonfigurowany pracuje ciągle bez niespodzianek. Są zarówno ogromne możliwości konfiguracji, jak i prosta szybka konfiguracja.

Kilka miesięcy temu kupiłem hAP AC2, złego słowa nie mogę o tym urządzeniu powiedzieć.
Po prostu działa niezawodnie.

Inna sprawa że w tym momencie nie polecam go kupować, jest trudno dostępny, a ceny wywindowano do granic absurdu. normalnie ten router kosztował 250-270zł.