Router do FTTH lub coś, co zwiększy zasięg i stabilność Wifi

Witam serdecznie.

 

Mam w domu światłowód od Neostrady. Wyniki wg. speedtest.net: ping 1ms, download 105 Mb/s, upload 11,5 Mb/s.
Nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń do działania internetu na kablu, a w ten sposób podpięty jest tylko komputer.

Do pokoju, w którym jest telewizor oraz Playstation zasięg wifi nie dociera już w pełni, oscyluje w granicach 60-70%, a to pokój po przekątnej w m3.

Cała instalacja wygląda następująco:

  • jakaś wiązka kabli od ściany wchodzi złączem ethernet do TP-Link TL-POE150S
  • od TP-Linka kabel ethernet prowadzi do routera Funbox 2.0 od Neostrady, do portu ETH5 / WAN

Wifi ma w tym Funboxie to do siebie, że zrywa się 10tki razy dziennie, czasem zamuli kompletnie, pomaga w tym przypadku reset routera, ale ani z jego zasięgu, ani ze stabilności, ani z prędkości zadowolony nie jestem. Co mogę zrobić, żeby podnieść jakość mojej instalacji? Wymienić całego Funboxa na jakiś router FTTH, czy może dołożyć tylko router do funboxa i puścić na tym nowym routerze tylko wifi? Proszę bardzo o pomoc, najchętniej wraz z linkami sprzętu, który zda u mnie egzamin.

Informacja dodatkowa: posiadam w domu router Linksys AR51M z wgranym Tomato, stała na nim kiedyś neostrada 20mb, swoją drogą też nie byłem zadowolony z jego wifi, w przeciwieństwie do jakiegoś Liveboxa, którego już mi zabrano, a był między Neostrada 20mb, a aktualnym światłowodem - to jedyny sprzęt, z którego Wifi w aktualnym mieszkaniu byłem naprawdę zadowolony, on w zasadzie pokazał mi, że się da.

 

Pozdrawiam,

Konrad.

Do jakiego urządzenia podpięty jest przewód światłowodowy? Po co Ci adapter PoE?

Orange na pewno dało Ci jakiś ONT.

 

Co do routera. Jak dogadasz się z Orange, że kupisz własny ONT, to polecam RB2011-UiAS-2HnD. Do tego musisz dokupić wkładkę światłowodowa (jaką, to musi Ci powiedzieć ISP). Koszt takiego przedsięwzięcia to jakieś 600 PLN.

Zamiast routera, kup jakiś porządny AP, najlepiej AC. Podejrzewam, że ISP nie zgodzi się na własny router FTTH.

 

Opisałem całą instalację jaka wychodzi od mojej ściany. Na pytania “po co” odpowie Ci technik neostrady, ale nie ja, tak wygląda instalacja, którą oddano w moje ręce i tak ją przedstawiam.

 

 

 

Problem w tym, że wchodzę na to forum, bo nie wiem co to “porządny AP, najlepiej AC”, a już przede wszystkim nie wiem jaki sprzęt będzie miał takie cechy jak: “działający w mojej konfiguracji” i “porządny” dlatego właśnie w tym przypadku liczyłem na jakikolwiek przykład.

 

 

Pozdrawiam,

Konrad.

Spokojnie, moje pytania to tylko wstęp do dalszej dyskusji. Pytam o PoE, bo piszesz, że masz FTTH, a zaraz że masz tylko skretki ethernetowe. Czy światłowód wchodzi do Twojego domu czy gdzieś jest tylko w budynku, a do Ciebie idzie już tylko kabel sieciowy? Jeśli nie wchodzi do domu, to nie nazwalbymtego FTTH. Przy FTTH powinieneś mieć ONT, router lub coś do czego wpięty jest światłowód.

O! Zatem rozumiem Twoje rozkojarzenie. Pewnie internet światłowodowy powinien charakteryzować się jakimś “światłowodowym kablem”, a u mnie technicy “pocudowali” 2 godziny i ściana z gniazdkiem telefonicznym zamieniła się w ścianę z dziurką, z której wystaje skrętka sieciowa zakończona w sposób taki sam jak kabel ethernet. W każdym razie tak właśnie wygląda sytuacja zastana po wizycie monterów Neostrady i… tyle o niej wiemy.

Czy zatem ta sytuacja daje nam jakieś możliwości i pole do manewru?

Jeśli nie masz w domu nigdzie światłowodu i choćby takiego małego “pudełeczka”, do którego wchodzi światłowód, a wychodzi skretka, to mi to wyglada na FTTB, a nie FTTH.