Router do PC i PS4 Pro

Witam, potrzebny mi zwykły, dobry router do PC i PS4, internet mam od orange. Proszę również mi napisać jaka funkcja odpowiada za korzystanie z internetu na PC i PS4 bo mam od 9 lat stary modem netii i kompletnie się nie znam na routerach. Wystarczy kupić router, wpisać hasło i nazwę użytkownika, podłączyć kablami LAN do PC, ps4 i będzie działać? Czy jeszcze coś trzeba zrobić? Mam wolny internet tylko 1,8 mb/s pobieranie więc podejrzewam że musiałbym ustawić na PC i PS4 by łącze się dzieliło na pół. Nie będę miał z tym problemu? Pozdrawiam

Nie myśl za dużo tylko idź do sklepu i kup zwykły dobry ruter.
Tam ci doradzą. Poważnie.

:slight_smile:

Jeśli jednak się uparłeś to łaskaw byłbyś opisać sytuacje?
Bo na podstawie słów kluczowych “stary modem neti” i “9 lat” to będzie ciężko.

  1. Co chcesz robić na tym necie?
    Drzeć torrenty i streamować gry jednocześnie to masochizm. Po co chcesz wydzielać transfer dla obu urządzeń?
  2. Co to za jednostka mb/s?
    Mikrogramy, megabajty, metry bieżące na sekundę?
  3. Jaki masz sprzęt, modele, cyferki, numerki, , daleko od miejsca w którym masz modem?
    Wtedy coś będziemy mogli doradzić.
    Bo jak jak chcesz łączyć kablami to wystarczy switch.

Zawsze gdy szedłem do sklepu kupić elektronikę to wciskali mi gó*** które im nie schodzi, nie będę nawet wspominał o tym co mojej matce próbowali wciskać w komputerowych sklepach. Opisałem sytuację tak dokładnie jak tylko mogłem.

  1. Na necie chcę grać w gry, pobierać torrenty, ogółem korzystać. “Wydzielać transfer” dla obu urządzeń chcę by nie było lagów. Tak bym mógł w tym samym momencie grać na komputerze w gry online i to samo robić na ps4.
  2. Sądziłem ze mb/s oznacza prędkość pobierania. Ten sam skrót mam na umowie specjalnie dla szanownego pana zerknąłem.
  3. Mój sprzęt to gtx 970 i5 4690k, modem mam przy monitorze Netia Asmax ar 901
  4. Jesteś bardzo niemiły przypominasz mi tych panów którzy zawsze mnie obsługiwali gdy szedłem do sklepu po elektronikę, to jeden z powodów dla którego nigdy już nie pójdę do sklepu stacjonarnego.

Internet do modemu jest podłączony DSL czy WAN? Powinno to być podpisane.

1 polubienie

Ja korzystam z tego - TP-Link Archer C6

  • do konsoli, TV i PC internet mam podłączony kablem - zapewnia lepszy transfer, mniejszy PING w grach on-line
  • telefony, laptop na wi-fi
  • zasięg jest całkiem dobry (domek)
  1. Czyli szukasz routera z QoS, teraz nawet podstawowe rutery to mają.
  2. będąc dokładnym mb oznaczają właśnie metry bieżące, ale są jeszcze Mb/s Megabity i MB/s MegaBajty :slight_smile: Wiadomo przyzwyczajenie, no ale jakich mamy u sterów to takich mamy i roboli i odwrotnie (nie obrażając nikogo bo wszyscy są potrzebni) :stuck_out_tongue:
  3. Za tym Asmaxem podłączasz patchkordem(kablem sieciowym,skrętką) nowy ruter, a do niego też skrętką podłączasz i kompa i PS4.
    Jeśli chcesz podłączyć sprzęt po WIFi to napisz ile masz ścian od miejsca gdzie ma być ruter a stoją sprzęty.
    Jak masz jedna grubszą to Archer C6 powiniejn dać radę, a jak co najmniej 2 konkretne ściany to lepiej kablem.
    Pamiętaj WiFI na 2.4 czy na 5 GHz bo 5GHz ma lepszą penetracje, ale słabszy ogólny zasięg, 2.4 GHz odwrotnie.
  4. Fakt, przepraszam może trochę przesadziłem, ale chce cię zmotywować. Im więcej i dokładniej opiszesz tym szybciej uzyskasz odpowiedź. Co z tego że temat będzie miał xx stron i żadnej dobrej odpowiedzi bo co chwila coś będziesz dodawał do wymogów i przelecimy x tematów od ruterów za 70 zł do sieci mesch :stuck_out_tongue: Oczywiście wyolbrzymiam celowo.
  5. Dobry sklep to taki gdzie sprzedawca od razu ci powie czy to co ma się nada, a jak nie ma na stanie to zamówi na następny dzień, na drugi najdalej. Oczywiście jeśli klient potrafi opisać do czego mu ten sprzęt.

Mam takich klientów że przed zamówieniem rozmawiamy ze dwa razy po pół godziny o tym co gość potrzebuje, ale i takich że po 10 minutach sprzęt jest w drodze.

Jeśli dysponujesz takim łączem (załóżmy, że chodzi o Mbps) to niewiele będziesz w stanie poprawić, a kupno nowego, lepszego routera nie będzie miało większego wpływu na komfort pracy. Prędzej radziłbym poszukać innego dostawcy, który oferuje wyższą prędkość.

To co mają “podstawowe routery” to co najwyżej bardzo proste kolejkowanie, niczym nie przypominające prawdziwego QoSa.

To w końcu ma większą penetrację czy słabszy zasięg? Bo jedno wyklucza drugie.
Przy okazji, standard 802.11 korzysta z pasm 5 GHz i 2.4 GHz, o 2.5 pierwszy raz słyszę.

Tak jak napisałem, ale widzę że wiesz o co chodzi.

Nadal się nie zgadza :wink:

5GHz ma miejszy zasięg, ale lepszą jakość połączenia jeśli jesteś w zasięgu, czyli łatwiej spenetruje ci gruba ścianę gdy jest ona relatywnie blisko w zasięgu sieci.
Sieć 2.4 będzie miała większy zasięg ale na końcach będzie stopniowo zmniejszał się komfort pracy, jakość połączenia będzie systematycznie spadała, nawet do takiej gdzie połączenie jest ale realny transfer się urywa.

Wyższa częstotliwość = gorsza propagacja fali radiowej,. Przeświadczenie o lepszej “penetracji” sieci na częstotliwości 5GHz jest błędne.

Przy złych parametrach sygnału nie ma znaczenia w jakiej częstotliwości realizowane jest połączenie.
Na obu skutki będą identyczne.
Prawdą jest jedynie to, że sygnał na 5GHz jest słabszy od tego na 2.4 GHz, co wynika z praw fizyki.

No fizykiem to nie jestem, takie mam doświadczenia.
Autor już chyba wie od czego zacząć.